Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga rosyjska: Winiarski w szóstce, popis Bakuna

Liga rosyjska: Winiarski w szóstce, popis Bakuna

Michał Winiarski na dobre powrócił do gry po kontuzji. W niedzielnym meczu 9. kolejki Polak znalazł się w wyjściowej szóstce swojego zespołu. Jego Fakieł Nowy Urengoj w trzech setach pokonał sąsiada z ligowej tabeli, drużynę Gazpromu-Jugri Surgut.

W spotkaniu rozgrywanym w ramach 9. kolejki Ferdinando De Giorgi zdecydował, że Polak rozpocznie mecz w wyjściowej szóstce. Naprzeciw Fakiełu stanęła drużyna z Surgutu – sąsiad w ligowej tabeli.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli Winiarskiego i kolegów, którzy szybko objęli prowadzenie (8:5) i z biegiem czasu powiększali je. Przy stanie 15:11, wydawało się, skuteczny blok postawił Winiarski i drużyny zaczęły schodzić na drugą przerwę techniczną. Szybko okazało się jednak, że Polak w tej akcji dotknął siatki i gra musiała być kontynuowana. Zamieszanie wybiło z uderzenia zawodników Fakieła, którzy co prawda szybko doprowadzili do drugiej przerwy technicznej (16:12), jednak równie szybko zaczęli trwonić przewagę. Po nieudanym ataku Konstantina Bakuna na tablicy pojawił się remis 17:17. W końcówce Winiarski i koledzy powrócili do gry i po asie Bakuna zwyciężyli 25:20.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej gry. Spora w tym „zasługa” zawodników Fakieła, którzy podjęli większe ryzyko w zagrywce i ataku. Niestety dla nich, jednocześnie popełniali wiele błędów i po bloku Artema Smolara przegrywali 10:11. Od tego momentu zawodnicy Fakieła znacząco poprawili swoją grę, wrzucając „piąty bieg”. Tego tempa nie wytrzymali rywale i po dwóch błędach w przyjęciu Todora Aleksiewa Fakieł zwyciężył 25:17.

Także w trzecim secie toczyła się wyrównana walka. Niestety dla widowiska, odsłona ta była festiwalem błędów z obydwu stron siatki. W efekcie wynik oscylował wokół remisu (15:16). Szybciej nerwy opanowała drużyna Winiarskiego i w efekcie to Fakieł cieszył się z wygranej 25:22 i w całym meczu 3:0.

Radości po spotkaniu nie krył De Giorgi. – Niezwykle cieszę się z tej wygranej. Dziś zagraliśmy lepiej niż z Dynamem. Po tamtym meczu pracowaliśmy sporo nad grą i to było dziś widać – przyznał włoski szkoleniowiec Fakiełu. – Jestem zadowolony z tego, jak grała drużyna. Zawodnicy właściwie reagowali na wydarzenia na boisku i wytrzymali trudne chwile. Są jeszcze jednak elementy, nad którymi musimy popracować.

Michał Winiarski rozpoczął mecz w wyjściowej szóstce i rozegrał całe spotkanie. Polak zapisał na swoim koncie 9 punktów – 6 po ataku (40% skuteczności), 2 zagrywką i 1 po skutecznym bloku. Polak przyjmował zagrywkę 14 razy, notując w tym elemencie 29% skuteczności i popełniając 3 błędy (w tym 2 w końcówce meczu). Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu został Konstantin Bakun, który dla Fakieła zdobył aż 26 punktów, w tym 22 atakiem, notując w tym elemencie skuteczność na poziomie 67%.

Fakieł Nowy Urengoj – Gazprom-Jugra Surgut 3:0
(25:20, 25:17, 25:22)