Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > ORLEN Liga: Bez niespodzianki w Pile

ORLEN Liga: Bez niespodzianki w Pile

Siatkarki Atomu Trefla Sopot w trzech setach pokonały w meczu wyjazdowym zawodniczki z Piły. Podopiecznym Wiesława Popika nie udało się więc zdobyć punktów do ligowej tabeli, tak ważnych w kontekście awansu do fazy play-off.

Gospodyniom bardzo zależało na zdobyciu punktów w dzisiejszym spotkaniu, ale duże zaangażowanie nie przełożyło się na udany dla nich początek meczu. Przy stanie 1:1 w polu zagrywki stanęła Charlotte Leys i jej zagrywki bardzo szybko zaczęły siać spustoszenie w szeregach rywalek. Dwa asy serwisowe i dobra postawa w ataku Kimberly Hill sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej przyjezdne zapewniły sobie bezpieczną przewagę (8:1). Po niej obraz gry nie uległ zmianie. Nie pomagały roszady, których dokonywał trener Wiesław Popik. Magdalena Wawrzyniak zbiła piłkę w aut, a na rozegraniu pomyliła się nawet doświadczona Irina Archangielska. Wysoki blok sopocianek powstrzymywał niemal każdą akcję pilanek, a te, chcąc poprawić swoją postawę, popełniały kolejne błędy. Agresywna zagrywka siatkarek z Sopotu i nieporadność w szeregach gospodyń zadecydowały o tym, że pierwszy set był dla nich jak „zimny prysznic” (10:25).

W drugim secie walczące o uniknięcie gry w play-out pilanki, zachowały więcej zimnej krwi i bardzo długo prowadziły wyrównaną walkę punkt za punkt. Dobrze funkcjonowała gra formacji blok-obrona w ekipie gospodyń. W tym etapie spotkania problemy z kończeniem swoich akcji miała Hill, a po asie serwisowym Wawrzyniak o czas zmuszony był poprosić szkoleniowiec sopocianek. Korekta ustawienia rąk w bloku przyniosła oczekiwane efekty i kibice mogli wreszcie oglądać wyrównane spotkanie. Dopiero gdy dwukrotnie faworytki meczu powstrzymały atak Faimie Rose Kinsley, zaczęła zarysowywać się przewaga przyjezdnych. Sopocianki „nabrały wiatru w żagle” i podobnie jak w pierwszej odsłonie zaczęły dominować na boisku. Niemal każda piłka posłana do Anny Podolec znajdowała swoje miejsce w placu gry po stronie pilanek. Gdy na tablicy wyników było już 12:20, gospodynie zaczęły odrabiać straty. Dzięki akcjom Natalii Krawulskiej i asowi serwisowemu Magdaleny Hawryły na nowo uwierzyły, że mogą wygrać tego seta. Mistrzynie Polski chyba poczuły się zbyt pewnie i to pilanki nieoczekiwanie prowadziły w końcówce (23:22). Sopocianki pokazały jednak swoją klasę. Najpierw obroniły piłkę setową, a chwilę później już w pierwszym podejściu wykorzystały swoją szansę (26:24).

Set ostatniej szansy dla pilanek udanymi atakami na środku siatki otworzyła Zuzanna Efimienko. W odpowiedzi swoje umiejętności zaprezentowała Joanna Kuligowska i po raz kolejny ambitna gra gospodyń pozwoliła im na utrzymywanie kontaktu punktowego z rywalkami. Obie drużyny popełniały wiele błędów w zagrywce, po obu stronach przydarzały się drobne niedokładności techniczne. Z dobrej strony pokazała się Hawryła, która w poprzednim meczu nie mogła wystąpić z powodu drobnego urazu. To jej blok i atak sprawił, że gospodynie wyszły na kilkupunktowe prowadzenie (14:11). Siatkarki PTPS-u Piła zwiększyły przewagę do pięciu „oczek”, ale po raz kolejny okazało się, że nawet tak solidna zaliczka nie powinna uprawniać ich do poczucia się zbyt pewnie i rozluźnienia. Piłka po atakach pilanek lądowała poza boiskiem i nie pomagały przerwy w grze, o które prosił Wiesław Popik. Ostatnie słowo należało do mistrzyń Polski, które w końcówce zagrały bardzo pewnie, a rywalki nie zdołały podbić ataków Leys, która przesądziła o losach spotkania (25:20).

MVP: Anna Podolec

PTPS Piła – Trefl Sopot 0:3
(10:25, 24:26, 20:25)

PTPS Piła: Kuligowska (9), Kajzer (1), Wawrzyniak (7), Kudakova (1), Babicz (4), Kingsley (4), Kuehn-Jarek (libero) oraz Paszek (2), Krawulska (6), Archangielskaja i Hawryła (3)
Atom Trefl: Leys (12), Bełcik (6), Podolec (19), Shelukhina (7), Efimienko (10), Hill (7), Zenik (libero) oraz Molnar (1), Łukasik i Kaczorowska