Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy M: Dwunasta kolejka za nami

Niemcy M: Dwunasta kolejka za nami

W dwunastej kolejce Bundesligi siatkarzy ze zwycięstwa mogło cieszyć się TV Ingersoll Buhl Łukasza Szarka. VC Dresden Alana Wasilewskiego walczyło z VfB Friedrichshafen, ale przegrało, podobnie jak CV Mitteldeutschland. Ciekawie było w Haching.

Wielu skazywało siatkarzy VC Dresden na gładką porażkę z VfB Friedrichshafen, a tymczasem zespół ten raz jeszcze udowodnił, że jest w stanie walczyć z wyżej notowanym rywalem. Przypomnijmy, że drużyna Alana Wasilewskiego sprawiła wcześniej sporo problemów mistrzom kraju z Berlina, omal nie zdobywając punktów w tym spotkaniu. W pierwszym secie walka trwała niemal do samego końca, ale lepsza gra w bloku i obronie VfB sprawiła, że to wicemistrzowie kraju objęli prowadzenie w meczu 1:0. W kolejnym secie gra drużyny Alana Wasilewskiego wyglądała wręcz znakomicie, goście nie mieli za dużo do powiedzenia. – Pierwszy set był dość wyrównany szliśmy łeb w łeb, lecz w końcówce seta to Friedrichshafen potrafiło odskoczyć na parę punktów i to oni wygrali pierwszą partię. W drugim secie wyszliśmy mocno zmotywowani, gdyż poczuliśmy, że w tym dniu możemy pokusić się o niespodziankę. Zaskoczyliśmy rywala dobrą zagrywką i wygraliśmy drugiego seta do 15. Następne sety to już dominacja VfB. W naszych szeregach pojawiły się błędy. Nie potrafiliśmy skończyć ataków oraz popsuliśmy dużo zagrywek i to VfB Friedrichshafen wygrało dwa kolejne sety – opowiada polski środkowy. Drużyna Alana Wasilewskiego zajmuje ostatnie miejsce w tabeli. Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych drużynach wybrani zostali Jenia Grebennikov i Robert Schramm, który dla VC Dresden zdobył 8 punktów. Alan Wasilewski rozegrał całe spotkanie i zdobył 9 punktów, w tym 7 atakiem przy 58% skuteczności i po jednym blokiem i zagrywką. Wygrana ekipy z Friedrichshafen pozwoliła jej wrócić na pozycję lidera.

VC Dresden – VfB Friedrichshafen 1:3
(22:25, 25:15, 17:25, 19:25)

CV Mitteldeutschland Artura Augustyna mecz z TV Rottenburg rozpoczęło bardzo dobrze, prowadziło na przerwie technicznej 8:5, ale im dłużej trwał set, tym przewaga gospodarzy rosła i w konsekwencji objęli oni prowadzenie 1:0. Przyjezdni nie zamierzali jednak się poddawać i w drugim secie to oni narzucili rywalom swój styl gry i szybko wyrównali stan rywalizacji. Wydawało się, że przedostatnia ekipa w tabeli jest w stanie powalczyć w tym dniu z wyżej notowanym rywalem, ale rzeczywistość okazała się zgoła odmienna. Dwie kolejne partie przebiegały już pod zupełną kontrolą TV Rottenburg. CV Mitteldeutchland była w przeciągu meczu słabsza przede wszystkim w ataku, notując zaledwie 34% skuteczność w tym elemencie, rywale zaś atakowali z również przeciętną 45% efektywnością. Zespół z Rottenburga lepiej także spisywał się w polu zagrywki, utrudniając przeciwnikom przyjęcie. W obu zespołach nie stało ono zresztą na najwyższym poziomie. Zwycięzcy osiągnęli w tym elemencie 49%, natomiast drużyna Artura Augustyna przyjmowała na poziomie 39%. Polski środkowy rozegrał całe spotkanie i zdobył dla swojego zespołu 7 punktów, 5 z nich po udanym ataku (50%) i dwa blokiem. Dla CV Mitteldeutschland 16 oczek zdobył wybrany najlepszym zawodnikiem spośród przegranego zespołu Phillip Trenkler. W zespole z Rottenburga najlepszym graczem wybrany został Markus Pielmeier, który zdobył 12 punktów, jednak najwięcej (16) oczek zdobył Nikolas Rukavina. Należy dodać, że obaj wymienieni gracze weszki na boisko dopiero w trakcie meczu.

TV Rottenburg – CV Mitteldeutschland 3:1
(25:19, 19:25, 25:15, 25:19)

Ze zwycięstwa mógł cieszyć się Łukasz Szarek i jego TV Ingersoll Buhl, ale nie da się ukryć, że podopieczni Rubena Wolochina byli zdecydowanym faworytem meczu z VSG Coburg/Grub. Goście jednak nie poddawali się do samego końca i poza pierwszym setem nawiązali walkę z wyżej notowanym rywalem. – Na pewno zespół Coburg był łatwiejszym rywalem od drużyny z Berlina i cieszy nas to, że poprawiliśmy swoją grę, a to zagwarantowało nam kolejne trzy punkty – opowiada Łukasz Szarek. Ekipa z Buhl z pewnością poprawiła sobie tym meczem nastroje po słabszym meczu z Berlin Recycling Volleys. – Mam nadzieję, że przegrana z zespołem ze stolicy była spowodowana długą przerwą świąteczną i że wkrótce wrócimy do formy – z optymizmem mówi polski skrzydłowy. Gospodarze byli lepsi w każdym elemencie, ale przede wszystkim w ataku, gdzie osiągnęli 54% skuteczności, przy 45% rywali, a także na zagrywce, gdzie znacznie utrudnili przeciwnikom przyjęcie. Łukasz Szarek nie pojawił się w tym meczu na boisku, a najwięcej punktów dla wygranych (13) zdobył Joseph Sunder, natomiast najlepszym zawodnikiem wybrano zdobywcę 10 punktów Bjorna Hohne. W VSG po raz kolejny wyróżnił się Daniel Malescha i to on zdobył nagrodę dla najlepszego zawodnika w drużynie pokonanej. Młody (rocznik 1994) Niemiec zdobył 13 punktów przy 52% skuteczności w ataku.

TV Ingersoll Bühl – VSG Coburg/Grub 3:0
(25:18, 25:21, 25:23)

Najciekawszym spotkaniem kolejki był jednak niewątpliwie niedzielny mecz Berlin Recycling Volleys – Generali Haching. Po pierwszym secie można było się jednak zastanawiać, czy nie będzie to jednostronne widowisko, bowiem przewaga mistrza kraju była ogromna, przede wszystkim w ataku i na zagrywce. W kolejnych dwóch setach walka jednak rozgorzała na dobre. W obu z nich ekipa Generali miała swoje szanse na wygranie seta, a może i nawet dwóch, z ogromną determinacją walczyła o każdą piłkę, broniąc nawet za bandami reklamowymi. Ostatecznie jednak zdecydowanie lepsza gra w ataku (52% przy 38% rywala) i przyjęciu (65% przy 47% Generali) sprawiła, że to podopieczni trenera Marka Lebedewa wygrali to spotkanie w trzech setach. W dobrej formie znajduje się amerykański rozgrywający BRW Kawika Shoji, który po raz kolejny znakomicie pokierował grą swojej ekipy, otrzymując nagrodę MVP. 16 punktów zdobył Paul Caroll, a 14 Robert Kromm. W ekipie Generali, która – przypomnijmy – już niebawem zmierzy się z PGE Skrą Bełchatów, wyróżnili się doświadczony Sebastian Schwarz (10 pkt.) oraz Marien Moreau (9), nagroda dla najlepszego zawodnika przypadła temu drugiemu. Porażka kosztowała ekipę Mihaia Paduretu stratę pozycji lidera na rzecz VfB.

Generali Haching – BR Volleys Berlin 0:3
(18:25, 24:26, 21:25)