Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ siatkarek: Siedem drużyn z awansem

Kwal. do MŚ siatkarek: Siedem drużyn z awansem

Turcja, Serbia, Azerbejdżan, Belgia, Chorwacja, Holandia i Bułgaria wywalczyły awans do mistrzostw świata siatkarek, które odbędą się we Włoszech. W tym gronie zabraknie biało-czerwonych, które w niedzielę przegrały 0:3 z Belgijkami.

Grupa I – Ankara

Już w pierwszym niedzielnym meczu w Ankarze Turczynki, pokonując 3:0 reprezentację Rumunii, zapewniły sobie awans do mistrzostw świata siatkarek. – Rozegraliśmy dobry mecz i dobry turniej. Moje zawodniczki utrzymały koncentrację we wszystkich meczach – cieszył się po spotkaniu trener Massimo Barbolini. Rumunki czekały jeszcze na wyniki innych turniejów, szybko okazało się jednak, że ich dorobek nie pozwoli na awans z drugiego miejsca. W ostatnim meczu tureckiego turnieju Ukraina wysoko pokonała zespół cypryjski i zajęła ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji.

Grupa J – Baku

w pierwszym niedzielnym meczu w Baku Izrael w trzech setach pokonał reprezentację Estonii. Najskuteczniejsza w zwycięskiej ekipie była Tatiana Artmenko (16 punktów), niewiele mniej zdobyły Ana Velikiy oraz Moran Zor. Najważniejszy był jednak mecz gospodyń z reprezentacją Serbii, który decydował o tym, kto pojedzie do Włoch na mistrzostwa świata. Serbki dwukrotnie w tym spotkaniu obejmowały prowadzenie, Azerki dwukrotnie wyrównywały i o wyniku meczu miał rozstrzygnąć tie-break. W nim podopieczne trenera Zorana Terzicia prowadziły już 12:8, w końcówce jednak straciły przewagę i ostatecznie przegrały 16:18. Azerbejdżan mógł więc świętować awans z pierwszego miejsca w turnieju, ale również Serbki miały powody do zadowolenia. Okazało się, że są jedną z dwóch drużyn, które wywalczyły promocję z drugiego miejsca. Świetny mecz w ekipie azerskiej rozegrała Anastazja Gurbanowa, która zdobyła 21 punktów, w ekipie serbskiej najskuteczniejsza była Jovana Brakocević (19 pkt.).

Grupa K – Łódź

Niedzielne mecze w Łodzi rozpoczęły się od rywalizacji Hiszpanii ze Szwajcarią. Podopieczne Pascuala Saurina prowadziły już 2:0, w trzecim secie jednak zupełnie straciły koncentrację i wysoko przegrały do 15. Nadrobiły to w czwartej partii i mogły się cieszyć z pierwszego i jedynego zwycięstwa w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata. – To był ważny pojedynek dla obu zespołów, każdy z nich chciał wygrać chociaż jeden mecz w tym turnieju – mówił po meczu trener reprezentacji Hiszpanii. W Łodzi wszyscy jednak czekali na pojedynek gospodyń z Belgijkami, który miał zdecydować o awansie. Po dwóch przegranych setach Polki wciąż wierzyły w odwrócenie losów meczu. W trzecim secie miały nawet w górze piłkę setową, jednak nie zdołały jej wykorzystać. Żółte tygrysice wygrały 27:25 i zapewniając sobie awans do mistrzostw świata, wyrzuciły z nich biało-czerwone. – Mecz stał na dobrym poziomie. My nie mieliśmy na sobie takiej presji jak Polki – przyznał po spotkaniu trener Gert Vande Broek. W Polsce zapanował smutek i refleksja nad tym, co dalej…

Grupa L – Rovinj

Dwa tie-breaki oglądali w niedzielę kibice w chorwackim Rovinj. W pierwszym meczu drużyn, które już nie miały żadnych szans na awans, Francuzki prowadziły już 2:0 z dużo niżej notowaną reprezentacją Węgier. Potem jednak budowana praktycznie od nowa drużyna trójkolorowych pozwoliła rywalkom na doprowadzenie do remisu. W tie-breaku Węgierki rozgromiły Francję 15:4 i zanotowały pierwszą wygraną w tym turnieju. O wiele więcej emocji było w meczu decydującym o awansie. Chorwatki świetnie rozpoczęły spotkanie i po dwóch setach prowadziły już 2:0 z Holandią. Pomarańczowe odrobiły jednak straty i doprowadziły do remisu. W tie-breaku, bardzo wyrównanym, przegrały jednak w końcówce i to Chorwatki awansowały do mistrzostw świata z pierwszego miejsca. Jak się okazało chwilę po meczu, również zespół z Holandii mógł się cieszyć z awansu. – To niesamowite, dokonaliśmy czegoś wielkiego i to na oczach naszych fanów. Dokonałem dobrej decyzji, przyjmując propozycję objęcia reprezentacji Chorwacji – cieszył się po meczu trener Angelo Vercesi.

Grupa M – Samokov

W Samokovie już w pierwszym meczu rozstrzygnęła się sprawa awansu. Bułgarki po wysoko wygranym pierwszym secie trochę przysnęły w drugiej partii, którą przegrały z reprezentacją Białorusi po zaciętej końcówce. W kolejnym secie rozbiły jednak rywala do 9 i już były pewne awansu do mistrzostw świata siatkarek. Ostatecznie całe spotkanie wygrały 3:1. Najskuteczniejszą zawodniczką w ekipie gospodyń znów była Emilia Nikołowa, która zanotowała na swoim koncie 20 punktów. W ostatnim meczu turnieju Czeszki wygrały 3:0 z reprezentacją Słowacji. Ta wygrana nie dała im jednak awansu z drugiego miejsca i żadna z tych drużyn na mistrzostwa świata do Włoch nie pojedzie.

Bułgaria – Białoruś 3:1
(25:11, 32:34, 25:9, 25:23)
Czechy – Słowacja 3:0
(29:27, 25:12, 25:21)

1. Bułgaria   3 9 pkt. 9:2 - awans do MŚ
2. Czechy     3 6 pkt  6:3
3. Słowacja   3 3 pkt. 4:7
4. Białoruś   3 0 pkt. 2:9