Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. do MŚ K: Belgijki zgodnie z planem

Kwal. do MŚ K: Belgijki zgodnie z planem

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata rozgrywanym w Łodzi Belgijki pokonały reprezentację Hiszpanii w trzech setach. Najwięcej emocji było tylko w premierowej odsłonie spotkania.

Mecz Belgii z Hiszpanią, który otwierał łódzki turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata siatkarek, rozpoczął się od wzajemnego badania sił. Stawiane w roli faworytek siatkarki z Beneluxu szybko, dzięki dobrej grze w bloku Laury Heyrman, wypracowały sobie kilkupunktową przewagę. Młode Hiszpanki nie poddawały się jednak i wykorzystując proste błędy rywalek, szybko wyrównały, a na pierwszej przerwie technicznej prowadziły już dwoma punktami. Podopieczne trenera Gerta Vande Broeka miały spore kłopoty w przyjęciu zagrywki, przez co Frauke Dirickx w ogóle nie mogła korzystać ze swoich środkowych. Na szczęście dla Belgijek poprawnie funkcjonował ich blok, rywalki również zaczęły mylić się w przyjęciu i trener Pascal Saurin poprosił o przerwę przy stanie 13:12 dla swojego zespołu. Rywalki jednak miały coraz większą przewagę w bloku i na drugiej przerwie technicznej prowadziły już 16:15. W ekipie hiszpańskiej mnożyły się nieporozumienia, co skwapliwie wykorzystywały Belgijki, powiększając przewagę. Po kolejnym ataku Lise Van Hecke było już 22:17, Hiszpankom jeszcze udało się zdobyć trzy punkty i zmusić trenera Vande Broeka do wzięcia przerwy, potem jednak niezawodna Van Hecke atakiem z drugiej linii zakończyła pierwszego seta.

Na początku drugiej partii Belgijki uniknęły błędów z poprzedniego seta i już na początku wyszły na dwupunktowe prowadzenie. Po kiwce Lise Van Hecke schodziły na przerwę techniczną, prowadząc 8:5. Hiszpanki w dalszym ciągu myliły się w przyjęciu niezbyt trudnych zagrywek rywalek, a podopieczne trenera Vande Broeka zdobywały z łatwością punkty blokiem. Tuż przed druga przerwą techniczną skutecznym atakiem z lewego skrzydła popisała się Els Vandesteene i Belgijki miały już osiem punktów przewagi. Hiszpanki w dalszym ciągu miały ogromne problemy z przebiciem się przez blok rywalek, a piłki, które przeszły na drugą stronę, znakomicie broniła libero Valerie Courtois. Podopieczne trenera Pascuala Saurina mimo pojedynczych dobrych akcji nie były już w stanie odwrócić losów tego seta. Po jednym z nielicznych ataków bezbarwnej tego dnia Charlotte Leys było już 22:14, ale siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego zerwały się jeszcze do walki, zmniejszając straty do sześciu punktów. W końcu jednak po zepsutej zagrywce obchodzącej dziś 25. urodziny Silvii Bedmar brązowe medalistki mistrzostw Europy wygrały 25:18.

Początek trzeciego seta obfitował w proste błędy po obu stronach siatki. Skuteczność odzyskała hiszpańska atakująca Jessica Rivero, niestety jej koleżanki były coraz bardziej bezradne w obronie i po kiwce Frauke Dirickx przegrywały już 6:8. Po przerwie technicznej Belgijki uspokoiły swoją grę i pewnie wykorzystywały swoje szanse na zdobycie punktów. Po błędzie w ataku jednej ze swoich zawodniczek trener Pascual Saurin poprosił o przerwę przy stanie 7:13, ale po błędzie Rivero na drugiej przerwie technicznej Belgijki prowadziły już 16:9. Podopieczne trenera Vande Broeka popełniały mało błędów i grając prostą siatkówkę, punktowały raz za razem rywalki. Gdy Van Hecke skończyła przechodzącą piłkę i było już 20:10, nikt w Atlas Arenie nie wątpił, że mecz się zaraz skończy. Tym bardziej, że Hiszpankom już przeszła ochota do gry po kilku kolejnych z rzędu punktowych blokach rywalek. Mecz zakończył błąd podwójnego odbicia Silvii Araco i Belgia bez problemu odniosła pierwsze zwycięstwo.

Belgia – Hiszpania 3:0
(25:20, 25:18, 25:12)

Belgia: Dirickx (5), Heyrman (7), Leys (6), Aelbrecht (10), Van Hecke (11), Vandesteene (8), Courtois (libero) oraz Coolman i Van De Vyver
Hiszpania: Collar (9), Caro Garcia (7), Corral, Gonzalez (7), Rivero (11), Sanchez (2), Guerra (libero) oraz Gomez, Araco i Bedmar (6)