Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Julio Velasco zastąpi Javiera Webera?

Julio Velasco zastąpi Javiera Webera?

fot. archiwum

Argentyńska federacja podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Javierem Weberem, który prowadził kadrę przez 4 lata, wprowadzając albicelestes do światowej czołówki. Najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Webera jest Julio Velasco.

Javier Weber objął kadrę Argentyny w 2009 roku, zastępując Jona Uriarte. W tym czasie z kadrą Argentyny zdołał wejść do światowej czołówki, zajmując m.in. 4. miejsce w Lidze Światowej (2011) czy 5. lokatę podczas igrzysk w Londynie. W minionym roku Argentyńczycy w finale mistrzostw Ameryki Południowej ulegli Brazylii (2:3), a w rozgrywkach Ligi Światowej uplasowali się na 5. miejscu.

Władze argentyńskiej federacji postanowiły jednak zakończyć współpracę z Weberem. Prezes Argentyńskiego Związku Piłki Siatkowej tłumaczył, że decyzja ta została podjęta po spotkaniu ze szkoleniowcem w zeszły czwartek. – Rozmawialiśmy i Weber wyraził potrzebę otrzymania pomocy ze strony większości regionalnych federacji w celu kontynuowania przygotowań do igrzysk w Rio w 2016 roku. Dzień później spotkaliśmy się z przedstawicielami tych federacji i, ku mojemu zaskoczeniu, większość uznała, że wolałaby rozpocząć ten etap z nową osobą. Zadzwoniłem więc do Webera i przedstawiłem sytuację – opowiadał Guierrez. Szef argentyńskiego związku dodał, że przyczyną tego był fakt, iż Javier Weber jest także trenerem rosyjskiego Dynama Krasnodar. – Jednym z powodów wątpliwości w stosunku do Javiera Webera było to, że jest trenerem drużyny z Krasnodaru. Jeśli jego zespół dotarłby do półfinałów ligi rosyjskiej, on wróciłby do reprezentacji dopiero tuż przed rozpoczęciem przyszłorocznej Ligi Światowej – komentował. Jednocześnie w imieniu władz związku,dziękował byłemu już trenerowi za pracę włożoną w rozwój siatkówki w Argentynie. – Federacja nie znajduje słów na podziękowanie Javierowi Weberowi – mówił Guierrez.

Wśród następców Webera najpoważniejszym kandydatem wydaje się być Julio Velasco, który jest jednak związany do końca 2014 roku z irańską federacją, prowadząc kadrę narodową. W gronie potencjalnych następców wymieniany jest także Marcelo Rodolfo Mendez, szkoleniowiec Sada Cruzeiro Vôlei. Juan Antonio Guierrez przyznał, że związek bierze pod uwagę kilku trenerów i zaprzeczył plotkom, jakoby pewnym kandydatem na to miejsce był Velasco. – To nieprawda, że wszystko zostało ustalone. Federacja nie rozmawiała z Velasco, ponieważ jedyną osobą, która może to zrobić, jestem ja, jako prezes. Uważam, że zbyt wczesne rozmowy byłyby oznaką braku szacunku dla Webera – mówił, dodając, że pierwsze kroki w poszukiwaniach zostały już podjęte. – Mamy trzech trenerów na liście, ale wolałbym trzymać ich w rezerwie. Oczywiste jest, że każda reprezentacja chciałaby mieć takiego szkoleniowca jak Julio Velasco czy Marcelo Mendez, ale z żadnym z nich jeszcze nie rozmawiałem – podkreślił.Argentyński Związek Piłki Siatkowej zaznaczył, że chce zakontraktować następcę Javiera Webera przed 15 stycznia 2014 roku. Nowy szkoleniowiec poprowadzi reprezentację biało-niebieskich na mistrzostwach świata w 2014 roku oraz igrzyskach olimpijskich w 2016 roku.

źródło: feva.org.ar, inf. własna, somosvoley.com

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
inne, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-12-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved