Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga K: Kolejne ligowe zwycięstwo poznańskiego Energetyka

II liga K: Kolejne ligowe zwycięstwo poznańskiego Energetyka

Nie było emocji w siatkarskich derbach Wielkopolski. Ósme zwycięstwo w tym sezonie zanotowały na swoim koncie zawodniczki Energetyka Poznań. W pojedynku 12. kolejki grupy trzeciej II ligi pokonały bez straty seta ostatni zespół tabeli - UKS Zielone Wzgórza.

Spotkanie pomiędzy Energetykiem a siatkarkami z Murowanej Gośliny rozegrane zostało w poznańskiej Arenie, w której w sobotę przed tym meczem odbyła się impreza „Arena z Gwiazdami” z udziałem reprezentantek Polski – Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i Agnieszki Kąkolewskiej.

Pierwszy set pojedynku rozpoczął się od zdecydowanych ataków gospodyń. Siatkarki Energetyka szybko objęły prowadzenie 3:1 i 8:4, a po ataku Malwiny Konkolewskiej i asie serwisowym Aleksandry Pasznik powiększyły swoją przewagę do siedmiu punktów (13:6). Z akcji na akcję dominacja podopiecznych trenera Nicoli Vettoriego była coraz bardziej wyraźna. Drużyna gości nie była w stanie nawiązać walki z dużo bardziej doświadczonymi rywalkami. Udane ataki i bloki Konkolewskiej w końcówce seta pozwoliły Energetykowi na pewne zwycięstwo 25:10 i objęcie prowadzenia w meczu.

Druga partia była wyrównana tylko do stanu 4:3 dla podopiecznych trenera Marka Tuszyńskiego. Kolejnych dziesięć punktów padło łupem gospodyń. Bardzo dobra gra blokiem spowodowała, że Energetyk szybko powiększał swoją przewagę. Przy stanie 18:8 w polu zagrywki stanęła Gracja Wierciszewska i nie opuściła go już do końca tej odsłony spotkania. Udany atak Hanny Łukasiewicz zakończył drugą partię, ponownie pewnie wygraną przez Energetyka.

Najbardziej zacięty był trzeci set pojedynku derbowego. Energetyk co prawda szybko objął prowadzenie 3:0 i 7:2, ale dwa asy serwisowe oraz ataki z prawego skrzydła Patrycji Grocholewskiej pozwoliły zespołowi z Murowanej Gośliny na zmniejszenie straty (9:11). Potem jednak ponownie do głosu doszły gospodynie, które dzięki asom serwisowym Patrycji Golak powiększyły swoje prowadzenie (17:9). Końcówka seta to spokojna gra Energetyka. Pojedynczy blok Sylwii Kucharskiej pozwolił jeszcze zespołowi gości na obronienie pierwszej piłki meczowej, ale w kolejnej akcji Laura Tomsia zakończyła seta wynikiem 25:14 i całe spotkanie rezultatem 3:0 dla poznanianek.

Dzisiejszy mecz wyglądał podobnie jak pierwszy pojedynek pomiędzy naszymi zespołami w tym sezonie ligowym – skomentował zwycięstwo trener Energetyka, Nicola Vettori.Mimo rangi przeciwnika, który zajmuje w tabeli ostatnie miejsce i ma na swoim koncie tylko dwa wygrane sety, ten pojedynek był dla nas szczególnie trudny. Występowaliśmy w nowej hali, w której nie gramy na co dzień. Dzisiejsza impreza w Arenie zgromadziła większą liczbę kibiców. To wszystko spowodowało, że wymagałem od dziewczyn szczególnej koncentracji. Chcieliśmy skończyć to spotkanie jak najszybciej, aby nie było jakiejkolwiek niespodzianki. I to nam się udało.

Ostatnie pojedynki w II lidze nasz zespół zagrał naprawdę nieźle. W tym spotkaniu dopiero w trzecim secie było dobrze – opowiadał po meczu trener UKS-u Zielone Wzgórza, Marek Tuszyński.Dwa pierwsze sety zagraliśmy źle. Być może było to spowodowane tremą. Trochę więcej osób niż zwykle, duża hala. Na pewno wpływ na grę miał też fakt, że w ostatnim tygodniu ze względu na choroby nie trenowaliśmy w pełnym składzie. Sylwia Kucharska i Edyta Mazurczak były tylko na jednym treningu. Powodów może być wiele, ale nie ma co ukrywać, że dwie pierwsze odsłony meczu po prostu zagraliśmy słabo. Dopiero trzecia stała na przyzwoitym poziomie.

Zespół z Murowanej Gośliny reprezentują młode siatkarki UKS-u ZSMS Poznań, dla których głównym celem w tym sezonie są medale mistrzostw województwa juniorek i kadetek oraz jak najlepszy występ w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Drużyna trenera Tuszyńskiego na mecz do poznańskiej Areny dotarła prosto z Piły, gdzie kadetki wygrały 3:0 ligowy pojedynek z PTPS-em. – Mamy dużą przewagę w rozgrywkach młodzieżowych, za to przegrywamy w rozgrywkach seniorskich. Mam strasznie mieszane uczucia, bo z jednej strony te same zawodniczki widzi się w momentach, kiedy grają przeciwko swoim rówieśniczkom i gra wygląda bardzo fajnie, a za chwilę przyjeżdżamy na kolejny mecz w II lidze i trzeba uznać wyższość przeciwniczek – komentuje szkoleniowiec goślinianek. – Gra w II lidze przynosi jednak pozytywne efekty w rozgrywkach młodzieżowych. Mamy na swoim koncie komplet trzynastu wygranych meczów i tylko cztery stracone sety w rywalizacji wojewódzkiej kadetek. Wygraliśmy też do tej pory wszystkie mecze w rozgrywkach juniorek.

Laura Tomsia, Aleksandra Pasznik czy Malwina Konkolewska to zawodniczki, które mają za sobą występy w ekstraklasie i w I lidze. Naprzeciwko nich wystawiamy zespół, który jest złożony z bardzo młodych siatkarek. Jest nam niezwykle ciężko rywalizować z tak doświadczonymi drużynami. Trafiliśmy w II lidze do silnej grupy trzeciej. Korzystniejsza byłaby dla nas grupa pierwsza, w której jest więcej zespołów młodzieżowych. Obie drużyny realizują swoje cele – Energetyk w II lidze, my w rozgrywkach młodzieżowych – kończy trener Marek Tuszyński.

Energetyk Poznań – UKS Zielone Wzgórza Murowana Goślina 3:0
(25:10, 25:8, 25:14)

Energetyk: Wierciszewska, Pasznik, Konkolewska, Golak, Tomsia, Łukasiewicz, Tracz (libero)
UKS Zielone Wzgórza: Kucharska, Stamm, Urbańska, Grocholewska, Winkler, Byczyńska, Stenzel (libero) oraz Mazurczak, Maciejewska, Łowigus i Ochmann (libero)