Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Zwycięskie mistrzynie Polski, porażka MKS-u

Liga Mistrzyń: Zwycięskie mistrzynie Polski, porażka MKS-u

5. kolejka Ligi Mistrzyń nie przyniosła niespodzianek. Zwyciężały faworytki. Problemów z pokonaniem rywalek nie miały siatkarki Trefla Sopot, które w trzech setach rozprawiły się z Gent Dames. Porażki doznały z kolei zawodniczki z Dąbrowy Górniczej.

Grupa A

Obydwa spotkania grupy A zakończyły się po czterech setach. Rabita Baku z Katarzynami: Skowrońską-Dolatą oraz Skorupą w składzie pokonała francuską ekipę Beziers Volley. Przyjezdne zdołały triumfować w drugiej partii spotkania i był to zaledwie drugi set wygrany przez nie w tej edycji Ligi Mistrzyń. Najlepszą zawodniczką w szeregach miejscowych była polska zawodniczka – Katarzyna Skowrońska-Dolata, która zapisała na swoim koncie 20 oczek, popisując się znakomitą skutecznością w polu zagrywki (6 asów przy 31 zagrywkach i tylko 2 popsute). Naszej siatkarce dzielnie kroku dotrzymywała Rachel Rourke (19 punktów).

W drugim pojedynku Dresdner SC zdołał ugrać seta w meczu przeciwko Omiczce Omsk. Po wygranej premierowej odsłonie gospodynie spuściły z tonu i gładko przegrały trzy kolejne partie. Rosjanki były lepsze od rywalek w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a na największą uwagę zasługuje zagrywka, w której to zawodniczki z Omska zdeklasowały swoje rywalki (9 do 1). Najwięcej punktów w ekipie Zorana Terzicia zdobyła Julia Kutiukowa (20).

Dynamo Moskwa błyskawicznie uporało się z azerskim Igtisadchi Baku w meczu grupy B. Przyjezdne nie potrafiły zatrzymać na siatce znakomicie dysponowanej w tym dniu Natalii Obmoczajewej. Atakująca „Sbornej” zapisała na swoim koncie 20 oczek, kończąc niemal 70% posłanych do niej piłek. Warto dodać, że azerska ekipa lepiej przyjmowała od przeciwniczek z Rosji, lecz kompletnie nie przełożyło się to na skuteczność w ataku (zaledwie 39%).

Większych kłopotów z rywalkami nie miały również zawodniczki RebecchiMeccanica Piacenza. Ekipa z Półwyspu Apenińskiego przegrała co prawda drugą partię w meczu z Crveną Zvezdą Belgrad, ale w pozostałych była już bezkonkurencyjna. Na uwagę zasługuje fakt, że w ekipie Giovanniego Caprary aż 52 piłki do ataku dostała Lisa Van Hecke. Belgijka skończyła „zaledwie” 18 z nich, ale i tak pozwoliło jej to na zdobycie okazałego dorobku punktowego (23 oczka) w całym meczu.

W pierwszej z „polskich” grup nie zawiodły mistrzynie Polski, które bez straty seta pokonały belgijski zespół Gent Dames. – Zapowiadano nas jako faworyta tego spotkania i faktycznie musieliśmy wygrać ten mecz – powiedział trener sopocianek, Teun Buijs. W jego ekipie prym wiodły Charlotte Leys oraz Anna Podolec, które zdobyły po 14 oczek. Dobrze również na środku siatki spisała się Zuzanna Efimienko (12 oczek), która aż pięciokrotnie zatrzymała swoje rywalki na siatce. Zawodniczki z Trójmiasta w ostatnim spotkaniu muszą wygrać jedną partię, by być pewnymi drugiego miejsca w grupie.

Nikt nie jest w stanie zagrozić tureckiemu VakifBankowi Stambuł, który przez rozgrywki idzie jak burza. Ekipa Giovanniego Guidettiego odprawiła kolejnego rywala z kwitkiem. Dinamo Bukareszt nie było w stanie nawiązać wyrównanej walki z rywalkami oprócz pierwszej partii. Rumunki prowadziły bowiem 21:20, ale źle rozegrały końcówkę, przegrywając do 23. W rezultacie zespół ze Stambułu, poszedł za ciosem i wygrywając dwie kolejne partie, zapewnił sobie trzy punkty i pewne zwycięstwo w grupie.

Bez większych emocji przebiegły spotkania w grupie D. RC Cannes 3:0 pokonało Agel Prostejov. W ekipie Yana Fanga wyróżniającą się zawodniczką była Nadia Centoni (17 punktów). Takim samym rezultatem zakończył się mecz Eczacibasi Stambuł z niemieckim Schweriner SC. Spotkanie trwało przysłowiową godzinę z prysznicem, a podopieczne Felixa Koslowskiego zdołały ugrać zaledwie 47 punktów. Co ciekawe, najlepiej punktującą zawodniczką w ekipie Eczacibasi była środkowa Maja Poljak, która do 5 asów i 4 bloków dorzuciła 5 oczek zdobytych atakiem. Siatkarki Lorenzo Micceliego są już pewne pierwszego miejsca w grupie.

Jedyny tie-break tej kolejki odbył się w Baku, gdzie miejscowy Azeryol podejmował Galatasaray Stambuł. Gospodynie prowadziły już 2:1, lecz Turczynki zdołały odwrócić losy meczu i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść po dramatycznym, wygranym do 14 tie-breaku. Niekwestionowaną liderką w drużynie Massimo Barboliniego była Madelaynne Montano, autorka 27 oczek. W ekipie gospodyń po 17 punktów zapisały na swoje konto Małgorzata Kożuch oraz Adina Olijewa.

We włoskim pojedynku lepsze okazały się siatkarki Prosecco Doc-Imoco Conegliano, które w trzech setach pokonały Unendo Yamamay Busto Arsizio, w szeregach którego cały mecz rozegrała polska rozgrywająca – Joanna Wołosz. Nie uchroniła ona jednak swojego zespołu od porażki. W całych rozgrywkach ekipa Yamamay zdobyła zaledwie jeden punkt i plasuje się, rzecz jasna, na ostatnim miejscu w tabeli.

W ostatniej grupie Tauron MKS Dąbrowa Górnicza uległ liderkom z Kazania. Podopieczne Nicoli Negro tylko momentami prezentowały wyrównany, wysoki poziom gry. Było to jednak za mało, by przeciwstawić się drużynie Dynama. – Myślę, że mogliśmy zagrać lepiej. Zmierzyliśmy się z jedną z najlepszych drużyn w Europie. W tym spotkaniu mieliśmy lepsze i gorsze momenty. Idziemy do przodu krok po kroku, starając się poprawiać swoją grę – mówił po spotkaniu szkoleniowiec dąbrowianek. W zwycięskiej ekipie brylowała gwiazda rosyjskiej siatkówki – Jekaterina Gamowa, która zdobyła 18 oczek. Po stronie polskiego zespołu najlepiej spisała się Katarzyna Zaroślińska (11 punktów).

W innym meczu Volero Zurych pokonał Stiintę Bacau z Rumunii w czterech setach. Podopieczne Jan Jose De Brandta zapewniły sobie tym samym drugie miejsce w grupie i na pewno uplasują się przed dąbrowską drużyną.