Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Sebastian Świderski: Musimy szukać punktów w lidze

Sebastian Świderski: Musimy szukać punktów w lidze

Mimo wygranej w ostatnim meczu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nadal ma niewielkie szanse na awans do kolejnej rundy Ligi Mistrzów. -  Na tę chwilę nie chcemy liczyć, patrzyć na tabelę - mówi w rozmowie ze Strefą Siatkówki Sebastian Świderski.

Pierwszy set w wykonaniu ZAKSY był rewelacyjny, kolejne dwa to już gorsza gra drużyny z Kędzierzyna-Koźla. Czym jest spowodowana taka falująca gra?

Sebastian Świderski:Powiedziałbym, że drugi set był bardzo dobry do stanu 23:21, kiedy to zupełnie stanęliśmy. Trzy łatwe piłki oddaliśmy bez wyprowadzenia ataku. Na takim poziomie i z takim rywalem jak VfB Friedrichshafen, gdzie grają bardzo doświadczeni zawodnicy, nie da się w taki sposób wygrać seta. Trzecia partia to w mojej opinii efekt przegranej końcówki w drugim secie. ZAKSIE udało się pozbierać, a pokusiłbym się nawet o stwierdzenie – powstać z kolan w czwartym secie. Gra w tej partii układała się od samego początku pod dyktando rywali, którzy zmierzali po zwycięstwo zarówno w secie, jak i w całym meczu. Wykorzystaliśmy kilka dobrych zagrań, fajnych obron, skutecznych kontrataków i udało się dogonić przeciwnika, a nawet wygrać partię. Pierwszy raz w tym sezonie udało się nam wygrać końcówkę seta. To jest dla mnie informacja, że małymi kroczkami, ale idziemy do przodu.

Gra ZAKSY w końcówce czwartego seta była zupełnie inna niż w końcowej fazie partii drugiej. Motywujące słowa trenera tak odmieniły grę zespołu z Opolszczyzny?

Mój zespół składa się z doświadczonych zawodników i nie trzeba ich nie wiadomo jak motywować, żeby walczyli o każdy punkt. Sami sobie zdają sprawę, co robią źle, czasami wystarczy jedna, dwie uwagi, podpowiedź z boku, by drużyna przypomniała sobie, ile jest warta. Nie trzeba wiele mówić, motywować, bo mamy na tyle doświadczonych zawodników, że sami wiedzą, kiedy popełniają błąd i co należy zmienić, żeby grać na wysokim poziomie.

Wygraliście mecz, ale czy dwa punktu starczą, by awansować dalej w Lidze Mistrzów?

Na tę chwilę nie chcemy liczyć, patrzyć na tabelę. Najpierw musimy wygrać za trzy punkty z Galatasaray Stambuł. W tym spotkaniu również mieliśmy zdobyć trzy punkty nie udało się, więc…. Nie spoglądajmy na inne drużyny, to my musimy dać z siebie wszystko i zdobyć trzy punkty, a dopiero później spojrzymy na inne wyniki i stwierdzimy, czy wystarczyło, czy też nie. Na tę chwilę z pewnością nie wystarczy, bo VfB Friedrichshafen ma ostatnie spotkanie z Knack Roeselare u siebie i z pewnością będą chcieli ten mecz wygrać za trzy punkty i wtedy nasz wynik się nie będzie liczył. ZAKSA jedzie to Turcji, by wygrać pojedynek i zdobyć trzy punkty.

W sobotę ZAKSA zagra z drużyną z Częstochowy. AZS to zespół z dołu tabeli – da pan odpocząć zawodnikom?

Jeszcze nie podjąłem decyzji. Będę monitorował stan zdrowia zawodników, bo oczywiście środowe spotkanie zostanie w kościach. Musimy jednak szukać punktów w lidze. Będzie to ostatnia kolejka pierwszej rundy. Dobrze by było zacząć kolejną fazę rozgrywek w górnej części tabeli. Dwa ważne mecze przed nami, później święta, wtedy będziemy mogli odpoczywać. Już jest zaplanowane, że całe święta będą wolne, więc będzie czas na odpoczynek i regenerację. Teraz musimy się zmobilizować, zrobić wszystko, aby te dwa spotkania wygrać.

Spytam o zdrowie siatkarzy, zauważyłam, iż w meczu atakujący ZAKSY doznał jakiegoś urazu.

Grzegorz Bociek podkręcił w meczu staw skokowy, szybko zostały podjęte działa. Grzesiu wrócił na boisko i grał do końca meczu. Niestety, Dan Lewis na wtorkowym treningu naderwał sobie mięsień bicepsa i nie może atakować. Lewis na własną prośbę chciał grać, wchodzić na zmiany, ale widać było, że to nie jest ten zawodnik, co wcześniej. Kontuzja mu przeszkadza, ale Danowi musiałoby chyba nogę urwać, żeby odmówił gry. Należy do zawodników, którzy mają ogromną wolę walki i chęć do gry, a ja to doceniam.