Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Juniorzy z Argentyny mistrzami Ameryki Południowej

Juniorzy z Argentyny mistrzami Ameryki Południowej

W finale II edycji młodzieżowych mistrzostw Ameryki Południowej rozgrywanych w Rio de Janeiro gospodarze musieli uznać wyższość rówieśników z Argentyny. Na trzecim miejscu uplasowali się Kolumbijczycy, którzy pokonali Chile.

W ubiegłym tygodniu Rio de Janeiro gościło sześć najlepszych młodzieżowych reprezentacji kontynentu południowoamerykańskiego: Argentynę, Brazylię, Chile, Kolumbię, Paragwaj i Urugwaj. W meczach grupowych nie było niespodzianek – pewnie wygrywali faworyci. Spotkania półfinałowe przyniosły już nieco więcej emocji. Argentyńczycy ulegli w pierwszym secie reprezentacji Chile 24:26, jednak w kolejnych dwóch partiach byli już nie do zatrzymania i jako pierwsi cieszyli się z awansu do finału. W drugim meczu canarinhos bez problemów uporali się z Kolumbijczykami 2:0.

Również mecz o brązowy medal nie był jednostronnym pojedynkiem, gdyż obie ekipy wykazały dużą wolę zwycięstwa. Pierwszego seta wygrali Kolumbijczycy, jednak w kolejnym odrodzili się rywale i prowadząc od początku do końca, doprowadzili do remisu 1:1. Dwie kolejne partie to już jednak popis kolumbijskich siatkarzy. Podopieczni Daniela Moine wygrywali pewnie do 16 i 17, dzięki czemu mogli cieszyć się z miejsca na najniższym stopniu podium.

Na spotkanie o złoto obie drużyny wyszły bardzo zmotywowane, ale i zdenerwowane, dlatego początek obfitował w niewymuszone błędy własne. Brazylijczycy dobrze grali w defensywie i bloku, co zaowocowało zwycięstwem do 17. Początek drugiej partii miał podobny przebieg do poprzedniej. Canarinhos atakowali z większą siłą i znów dobrze pracowali w bloku, którego Argentyńczycy nie potrafili sforsować, w wyniku czego ulegli do 22. Gdy albicelestes przegrywali już 0:2, postawili wszystko na jedną kartę i wzmocnili zagrywkę, co dało wymierne efekty. Dzięki dobremu serwisowi i błędom gospodarzy, biało-niebiescy doprowadzili do czwartej partii (25:16). Kolejny set był kontynuacją dobrej gry Argentyńczyków, szczególnie w ataku i zagrywce, z którymi rywale nie potrafili sobie poradzić. Tie-break przyniósł ogromną dawkę emocji, bowiem drużyny walczyły punkt za punkt. W końcówce mniej błędów popełnili siatkarze z Argentyny i to oni wywalczyli tytuł mistrzowski.

Ten mecz miał wszystkie składniki klasyka. To był prawdziwy finał południowoamerykańskiego czempionatu. Niesamowite spotkanie – mówił po meczu rozemocjonowany Julián Alvarez. – Myślę, że są to dwie wielkie drużyny z wielką przyszłością. Jestem bardzo zadowolony z mojego zespołu, ponieważ wrócił do meczu, przegrywając już 0:2, co nie jest łatwe, i wygrał, a to jest ogromna przyjemność – dodał szczęśliwy szkoleniowiec złotej argentyńskiej ekipy. W obozie rywali panowały zupełnie odmienne nastroje. – Myślę, że przegraliśmy ten mecz, ponieważ rozluźniliśmy się w trzeciej partii. Trenerzy często powtarzają, że jeśli drużyna rozluźni się w trzecim secie i pozwoli przeciwnikowi wygrać, rezultat może się diametralnie zmienić. I to właśnie się stało – komentował spotkanie brazylijski środkowy, Gladstone. – Teraz musimy patrzeć w przyszłość i zostawić tę porażkę za sobą – zakończył zawodnik canarinhos.