Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Wygrana i awans w tabeli Czarnych Radom

PlusLiga: Wygrana i awans w tabeli Czarnych Radom

Beniaminek z Mazowsza w ostatnim meczu 8. kolejki spotkań podejmował częstochowskich akademików. Dzięki zwycięstwu 3:1 podopieczni Roberta Prygla awansowali w tabeli PlusLigi na 4. miejsce, wyprzedzając Indykpol AZS i Jastrzębski Węgiel.

Już na początku spotkania uwidoczniła się przewaga gospodarzy, którzy po dobrych zagrywkach Jozefa Piovarciego oraz udanej kontrze Dirka Westfala objęli prowadzenie 5:2. Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną o czas dla swojego zespołu poprosił trener Kardos, ale jego podopieczni grali bardzo nieskutecznie, ratując się jedynie blokiem (4:8). W kolejnych minutach drugi błąd w przyjęciu popełnił Michał Bąkiewicz, przez co zaczął powiększać się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. Przyjezdni psuli zbyt dużo zagrywek, aby myśleć o nawiązaniu walki z rywalami. W dodatku ich ataki często były podbijane przez radomian, a następnie zamieniane na skuteczne kontry chociażby w wykonaniu Jakuba Wachnika. Sygnał do walki akademikom próbował dać Dawid Murek, ale nie na wiele się to zdało. Po drugiej przerwie technicznej po obu stronach siatki zaczął królować chaos, a Czarni wciąż trzymali rywali na dystans kilku oczek (19:13). W decydujących momentach obraz gry nie uległ zmianie, a skuteczna postawa skrzydłowych beniaminka pozwoliła mu rozstrzygnąć premierową partię na swoją korzyść (25:18).

Drugiego seta zdecydowanie lepiej rozpoczęli goście. W ich szeregach zafunkcjonował blok, a zbicie przechodzącej piłki przez Mariusza Marcyniaka zmusiło Roberta Prygla do wzięcia czasu dla swojego zespołu (5:2). Jednak nie na wiele się to zdało, bowiem świetne serwisy Michała Kamińskiego powiększały przewagę częstochowian. Wprawdzie wydawało się, że skuteczny blok da szansę radomianom, aby wrócili oni do gry, lecz autowy atak Wytze Kooistry pozwalał akademikom kontrolować boiskowe wydarzenia (11:6). Wówczas jednak podopiecznym trenera Kardosa przytrafił się przestój, w którym stracili pięć punktów z rzędu, a przez to na świetlnej tablicy pojawił się remis. W kolejnych minutach wynik oscylował wokół remisu, chociaż widoczne były kłopoty obu atakujących – Kooistry i Bartosza Bednorza. Dopiero dwie udane kontry Wachnika zaczęły przybliżać do sukcesu w drugiej odsłonie gospodarzy. Wprawdzie w końcówce graczom spod Jasnej Góry jeszcze raz udało się doprowadzić do remisu, lecz dobra zagrywka Michała Kędzierskiego dała wygraną Czarnym (25:23).

Dziesięciominutowa przerwa najwyraźniej rozregulowała celowniki obu zespołów, stąd też początkowa faza trzeciego seta obfitowała w mnóstwo błędów. Do pierwszej przerwy technicznej wynik oscylował wokół remisu, a udane akcje można było policzyć na palcach jednej ręki. Dopiero skuteczny blok pozwolił częstochowianom odskoczyć od rywali na dwa oczka. Następnie obie drużyny walczyły cios za cios, ale mocne zbicie Kaczyńskiego spowodowało, że coraz większa przewaga zaczęła uwidaczniać się po stronie gości (16:13). W kolejnych minutach gospodarze próbowali odrabiać straty, ale nie mogli znaleźć skutecznej recepty na powstrzymanie przyjezdnych skrzydłowych. Obrazu gry nie odmieniła także podwójna zmiana dokonana przez Roberta Prygla. Wprawdzie radomianie mieli jeszcze szansę na remis, ale dwie niedokładne wystawy Bartłomieja Neroja sprawiły, że to podopieczni trenera Kardosa triumfowali 25:23.

Czwartą odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęli gracze beniaminka, bowiem wyszli na prowadzenie 3:0. Częstochowianie próbowali ratować wynik dobrym blokiem, ale ich błędy powodowały, że rywale zaczęli im uciekać. Sygnał do odrabiania strat dał akademikom as serwisowy, ale nie udało im się przełamać rywali. Ich słaba postawa w ataku oraz skuteczna kontra Kooistry sprawiły, że na boisku zaczęli dominować gospodarze (11:6). W tym fragmencie spotkania gościom „nie siedziała” zagrywka, przez co Czarni kontrolowali boiskowe wydarzenia. Chwilę później w radomskich szeregach pojawił się blok, który praktycznie przypieczętował kolejne zwycięstwo beniaminka. W decydujących momentach asami serwisowymi popisali się jeszcze Piovarci i Bednorz, ale nie miało to większego znaczenia dla losów meczu. Ostatecznie ta część spotkania padła łupem drużyny z Mazowsza, a trzy zdobyte punkty pozwoliły jej awansować na czwarte miejsce w tabeli.

MVP: Jakub Wachnik

WKS Cerrad Czarni Radom – AZS Częstochowa 3:1
(25:18, 25:23, 23:25, 25:19)

Czarni: Neroj (2), Wachnik (18), Kooistra (17), Westphal (10), Kamiński (6), Piovarci (8), Kowalski (libero) oraz Bołądź (1), Kędzierski i Gutkowski
AZS: Kozłowski (1), Murek (11) Kaczyński (12), Kamiński (9), Bąkiewicz (2), Marcyniak (4), Piechocki (libero) oraz Hebda (5), Bednorz (10) i Kaźmierczak