Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Radomianie pokonali faworyta

PlusLiga: Radomianie pokonali faworyta

W rozgrywanym awansem meczu 11. kolejki PlusLigi ekipa Czarnych Radom pokonała zespół z Jastrzębia-Zdroju. Siatkarze beniaminka niespodziewanie nie pozwolili faworyzowanym rywalom na zdobycie choćby seta, wygrywając pojedynek 3:0.

Mecz rozpoczął się od walki cios za cios. Już na początku obaj rozgrywający posłali do boju kluczowych graczy swoich drużyn, czyli Wytze Kooistrę i Michała Łaskę. Wprawdzie radomianie znacznie częściej mylili się w polu serwisowym, ale to nie przeszkodziło im w zejściu na pierwszą przerwę techniczną z minimalnym prowadzeniem. Po niej sygnał do ataku dał im Jakub Radomski, który popisał się asem serwisowym. Z każdą kolejną akcją zaczęła uwidaczniać się niemoc w ataku po stronie Jastrzębskiego Węgla, z kolei w szeregach gospodarzy nie do zatrzymania był Dirk Westphal. W dużej mierze to dzięki niemu podopieczni trenera Prygla odskoczyli od rywali na kilka oczek (16:11). Gości do walki próbował poderwać duet Michał Kubiak/Mateusz Malinowski, ale Czarni zdawali się kontrolować boiskowe wydarzenia. Wprawdzie po udanej kontrze przyjmującego reprezentacji Polski siatkarze ze Śląska zbliżyli się jeszcze do zespołu z Mazowsza na dwa oczka, ale to było wszystko, na co było ich stać w premierowej odsłonie. Błędy jastrzębian przypieczętowały triumf radomian w tej części spotkania (25:21).

W pierwszej fazie drugiej partii obie drużyny grały falami. Najpierw udany blok Czarnych pozwolił im wyjść na prowadzenie 3:1, ale chwilę później przytrafił im się przestój, a punktowa zagrywka Michała Masnego spowodowała, że sytuacja zmieniła się o 180 stopni, bowiem to byli liderzy PlusLigi zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Stosunkowo dobre przyjęcie pozwalało rozgrywającemu przyjezdnych uruchamiać na środku zarówno Alana Pajenka, jak i Simona Van de Voorde. Natomiast pomyłka w ataku Kamila Gutkowskiego sprawiła, że zaczął powiększać się dystans punktowy dzielący oba zespoły (7:11). Wówczas Westphal na spółkę z Kooistrą próbowali ratować wynik po stronie gospodarzy, ale kolejne zbicia ze środka Jastrzębskiego Węgla w połączeniu z udanym atakiem Mateusza Malinowskiego powodowały, że wciąż niewielka przewaga utrzymywała się po stronie gości. Gdy podopieczni trenera Bernardiego wygrywali już 19:16, wydawało się, że pewnie zmierzają do sukcesu w tym secie. Jednak mazowiecka drużyna nie zamierzała tanio sprzedawać skóry, a świetna postawa Westphala sprawiła, że w końcówce na świetlnej tablicy pojawił się remis. Co prawda jako pierwsi piłkę setową mieli brązowi medaliści z poprzedniego sezonu, ale chwilę później błąd popełnił Malinowski, a zablokowany został Krzysztof Gierczyński, co dało triumf zawodnikom trenera Prygla w tej części spotkania (26:24).

Dziesięciominutowa przerwa najwyraźniej wybiła z uderzenia gospodarzy. Z kolei przyjezdni do trzeciej odsłony przystąpili z dużym animuszem. Po asie serwisowym Pajenka i dwóch udanych blokach uzyskali cztery oczka przewagi nad rywalami (5:1). W kolejnych minutach po obu stronach siatki pojawiło się kilka błędów, ale podopieczni trenera Bernardiego kontrolowali boiskowe wydarzenia. Dopiero pomyłka w ataku Kubiaka, a następnie as serwisowy Kooistry pozwoliły Czarnym wrócić do gry (15:15). Po drugiej przerwie technicznej walka toczyła się cios za cios. Żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Gdy na świetlnej tablicy widniał remis 22:22, zanosiło się na wielkie emocje w końcówce. Jednak po raz kolejny jako pierwsi pękli jastrzębianie, których błędy w połączeniu ze skuteczną kontrą Radomskiego doprowadziły do sporej niespodzianki, bowiem radomianie wygrali 3:0.

MVP spotkania wybrany został Bartłomiej Neroj.

Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:21, 26:24, 25:22)

Czarni Radom: Neroj (2), Radomski (2), Kamiński (5), Kooistra (23), Westphal (15), Piovarci (4), Kowalski (libero) oraz Gutkowski (5)
Jastrzębski Węgiel: Masny (4), Gierczyński (3), Pajenk (9), Łasko (4), Kubiak (3), van de Voorde (7), Wojtaszek (libero) oraz Malinowski (8), Popiwczak i Czarnowski