Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > EEVZA: Polskie juniorki mistrzyniami, Estonia z brązem

EEVZA: Polskie juniorki mistrzyniami, Estonia z brązem

Polskie juniorki zrewanżowały się swoim rówieśniczkom z Rosji za wczorajszą porażkę. W Krośnie w finale Mistrzostw Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji w piłce siatkowej juniorek biało-czerwone wygrały 3:2. W meczu o brąz Estonia wygrała z Łotwą.

Dwa pierwsze sety polski zespół wygrał po walce. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki długo prowadziły w pierwszym secie, m.in. 16:13 oraz 22:19. Rywalki zmniejszyły straty do 21:22. Po czasie wziętym przez szkoleniowca gospodarzy udanie atakowała Malwina Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła wiele trudnych piłek i w sumie zdobyła 25 punktów. W końcówce rywalki zepsuły zagrywkę i set został minimalnie, ale spokojnie wygrany.

W drugiej partii Rosja prowadziła już 9:4 i 12:6. Biało-czerwone popełniały błędy w przyjęciu, co przekładało się na skuteczność ataku. Jednak polskie siatkarki nie poddawały się. Seria dobrych zagrywek Poli Nowakowskiej pomogła zmniejszyć straty do jednego punktu i na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:15. Po wznowieniu gry biało-czerwone wygrały długą wymianę i od tego momentu zaczęły dyktować swoje warunki gry.

Trzecia i czwartia partia zostały wyraźnie przegrane przez podopieczne trenera Grzegorza Kosatki. Przebieg obu był podobny. Po wyrównanym początku Rosjanki uzyskiwały przewagę. W czwartym secie Polki zmniejszyły rozmiary strat z 7:16 do 12:16, ale rywalki na więcej nie pozwoliły.

W tie-breaku zespół Rosji dwa razy obejmował prowadzenie – 3:1 i 6:3. Gospodynie twardo walczyły, a w dodatku miały niezawodną Malwinę Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła praktycznie wszystkie piłki. – Drużyna pokazała, że jest bardzo mocna psychicznie – powiedział trener Grzegorz Kosatka.

MVP turnieju wybrano Malwinę Smarzek. Ona również została najlepszą atakującą mistrzostw. Dwie inne reprezentantki Polski otrzymały nagrody indywidualne: Paulina Baldyga (rozgrywająca) i Weronika Fojucik (przyjmująca).

Polska – Rosja 3:2
(25:23, 25:22, 15:25, 16:25, 15:12)

Polska: Bałdyga, Smarzek, Pacak, Kazała, Bociek, Trocińska, Kulig (libero) oraz Stronias, Krzeszewska, Nowakowska, Fojucik i Piotrowska
Rosja: Barczuk, Nowikowa, Kokoriewa, Żurbienko, Sperskajte, Jurinskaja, Guskowa (libero) oraz Greczanaja, Szkurichina, Kurnosowa i Sinickaja

Mniej emocji było w spotkaniu, którego stawką było miejsce na najniższym stopniu podium. Po dwóch stronach siatki spotkały się młode zawodniczki z Łotwy i Estonii. Rezultaty obu ekip uzyskiwane we wcześniejszym etapie zmagań wskazywały na Łotyszki, tym bardziej że obie ekipy miały już okazję do bezpośredniej konfrontacji na etapie zmagań grupowych. Wówczas 2:1 triumfowały reprezentantki Łotwy. Wyciągając wnioski z porażki, Estonki z wysokiego „C” rozpoczęły rywalizację o brąz, po pewnie wygranych dwóch setach w szeregi trzeciej ekipy Mistrzostw Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji wkradła się dekoncentracja, której efektem była porażka w odsłonie trzeciej. W secie czwartym siatkarki z Estonii wróciły jednak do swojej gry, po najbardziej wyrównanej partii meczu wygrywając 25:20 i cały mecz 3:1.

Łotwa – Estonia 1:3
(18:25, 15:25, 25:15, 20:25)

źródło: inf. własna, pzps.pl