Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM: Trzy sety dla Rosjan w starciu z Iranem

PWM: Trzy sety dla Rosjan w starciu z Iranem

Kadra Rosji po raz drugi w Pucharze Wielkich Mistrzów zeszła z boiska z tarczą. Choć gracze Andrieja Woronkowa wygrali z Iranem 3:0, to spotkanie nie było dla nich łatwe, bo mistrzowie Azji stawili zacięty opór w pierwszych dwóch setach.

Bardzo szarpana gra obu ekip rozpoczęła spotkanie Iran – Rosja. W wyniku tego dość niespodziewanie Irańczycy objęli dwupunktowe prowadzenie. Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak długo i po ataku z kontry Maksima Michajłowa Sborna prowadziła 8:7. Mimo to Rosjanom ciężko było zaznaczyć swoją wyższość. Rywale grali konsekwentnie, w dodatku podopieczni trenera Woronkowa popełniali sporo prostych błędów. Dopiero od stanu 13:13 do głosu doszły potężne rosyjskie uderzenia, mylić zaczęli się też Irańczycy i ekipa mistrzów olimpijskich odskoczyła na 16:13. W dalszej części meczu Iranowi udało się odrobić straty, tylko po to, by zaraz znowu stracić trzy oczka z rzędu. Choć irańscy siatkarze gonili rywali, to skuteczni Apalikow i Michajłow dali zwycięstwo w tej partii Rosji.

Początek drugiej partii to przez jakiś czas w miarę spokojna gra Rosjan z jednym, dwoma punktami ich nadwyżki. Często punktowali wtedy Muserskij i Michajłow, jednak zagrywka Mirzajanpoura dała punkt nadwyżki Irańczykom (11:10), którzy na jakiś czas przejęli pałeczkę prowadzenia. Rosjanom udało się je odebrać dopiero po bloku Muserskiego na środku siatki, co wyprowadziło jego zespół na jednopunktową przewagę (16:15). Obie drużyny popełniały błędy, ale akurat Rosjanom w tym secie przydarzało się to częściej, co powodowało, że gra oscylowała wokół remisu i Sbrona nie potrafiła zwiększyć różnicy. W samej końcówce rosyjskie skuteczne bloki oraz kontry mistrzów Europy, przy ciągłych naciskach Iranu, dały im wygraną 25:23.

Podrażnieni przegranymi Irańczycy dość szybko objęli prowadzenie w kolejnej odsłonie. Nieskuteczni Rosjanie poniekąd sami też się do tego przyczynili. Trzypunktowa nadwyżka stopniała jednak szybko po pierwszej przerwie technicznej, kiedy Sborna zaczęła lepiej radzić sobie w polu zagrywki. Od tego momentu zespół prowadzony przez Woronkowa konsekwentnie zaczął budować nadwyżkę. Podbite irańskie ataki pozwalały mistrzom olimpijskim rozwijać się w kontrze, co przynosiło kolejne cenne punkty. Każdy z Rosjan będących na boisku dokładał coś od siebie. Do dobrych uderzeń doszła też lepsza postawa na siatce, co tylko upewniło ekipę rosyjską w dążeniu do wygranej. Cały mecz zakończył asem serwisowym Muserskij.

Rosja – Iran 3:0
(25:23, 25:23, 25:19)

Rosja: Apalikow (7), Grankin, Spiridonow (6), Muserskij (12), Ilinych (9), Michajłow (19), Jermakow (libero)
Iran: Mahmoudi (11), Marouflakrani (2), Ghaemi (8), Mousavi (4), Gholami (6), Mirzajanpour (13), Zarif (libero) oraz Zarini, Mahdavi i Davoodi