Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM: Japonki nie dały rady Brazylijkom, triumf mistrzyń olimpijskich

PWM: Japonki nie dały rady Brazylijkom, triumf mistrzyń olimpijskich

W ostatnim dniu Pucharu Wielkich Mistrzyń Brazylijki wygrały z gospodyniami 3:0, dzięki czemu przypieczętowały sukces w całym turnieju. Japonki jedynie w premierowej odsłonie wysoko zawiesiły poprzeczkę przeciwniczkom z Ameryki Południowej.

Mecz z wysokiego C rozpoczęły gospodynie, które między innymi po udanych atakach Risy Shinabe oraz asie serwisowym Hitomi Nakamichi odskoczyły od Brazylijek na kilka punktów (6:1). Do walki mistrzynie olimpijskie próbowała poderwać Sheilla Castro, ale dobra dyspozycja w ataku Saori Sakody sprawiła, że Japonki kontrolowały boiskowe wydarzenia. Wprawdzie skuteczna kontra Fernandy Rodrigues pozwoliła Canarinhos zbliżyć się do rywalek na dwa oczka, ale wciąż nie do zatrzymania była Shinabe, a gdy punkt dołożyła Yuki Ishii, Azjatki na drugiej przerwie technicznej wygrywały 16:12. W pewnym momencie przewaga Japonek wynosiła już pięć punktów, ale ich niedokładne przyjęcie w połączeniu z dobrą grą brazylijskiego bloku spowodowało, że na świetlnej tablicy pojawił się remis. Pomyłka w ataku Rodrigues dała zawodniczkom z Kraju Kwitnącej Wiśni dwie piłki setowe, ale te nie potrafiły ich wykorzystać. Trudna zagrywka Castro doprowadziła do remisu (24:24). Później obie drużyny miały szansę na rozstrzygnięcie premierowej odsłony na swoją korzyść, lecz błąd Ishii sprawił, że to siatkarki z Ameryki Południowej triumfowały 29:27.

W drugiej odsłonie mistrzynie olimpijskie chciały pójść za ciosem. Już na jej początku odskoczyły od przeciwniczek na trzy oczka, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną udana kontra Saori Kimury pozwoliła Japonkom odrobić część strat (6:7). W tej fazie meczu obie drużyny świetnie spisywały się w obronie, choć w japońskich szeregach pojawiły się problemy z kończeniem ataków, a dobra gra przyjezdnych w bloku spowodowała, że podopieczne Ze Roberto ponownie uciekały przeciwniczkom (10:6). Azjatki do walki próbowała poderwać Ishii, ale nie na wiele się to zdało, ponieważ dobra zagrywka Natalii Pereiry pozwalała zawodniczkom z Ameryki Południowej dominować na boisku (16:11). W kolejnych minutach gra gospodyń zupełnie się posypała. Pozytywnego rezultatu nie przynosiły zmiany dokonywane przez japońskiego szkoleniowca, a jego podopieczne raz za razem nadziewały się na blok. Popełniały także sporo błędów, a swobodna gra Brazylijek pozwoliła im rozgromić rywalki w tej części meczu 25:14.

Dziesięciominutowa przerwa nie wybiła z uderzenia Brazylijek. Już zbicie Sheilli pozwoliło im uzyskać przewagę nad rywalkami. Chwilę później w ekipie z Ameryki Południowej zafunkcjonował blok, a na pierwszej przerwie technicznej różnica między oboma drużynami wynosiła trzy oczka. Wówczas wydawało się, że Canarinhos kontrolują boiskowe wydarzenia, ale jeden nieudany atak Castro i punktowa zagrywka Yukiko Ebaty wystarczyły, aby Japonki doprowadziły do remisu (12:12). Widać było, że to podbudowało je do dalszej walki, a w kolejnych minutach rywalizacja toczyła się cios za cios. Jednak ponownie jako pierwsze pękły gospodynie. Trudny serwis Pereiry oraz dobra gra blokiem przybliżały podopieczne Ze Roberto do końcowego sukcesu. W decydujących momentach udanym zbiciem popisała się Rodrigues, a dwie czapy przypieczętowały zwycięstwo Brazylijek (25:18).

Japonia – Brazylia 0:3
(27:29, 14:25, 18:25)

Japonia: Nakamichi (2), Kimura (6), Iwasaka (3), Ishii (12), Shinabe (4), Sakoda (6), Sato (libero) oraz Nagaoka (5), Nagamatsu, Oumi (1), Ebata (7) i Otake (2)
Brazylia: Claudino (10), Silva A. (2), Pereira (8), Castro (14), Rodrigues (16), Sousa (3), Brait (libero) oraz Gattaz (5), Silva C., Pavao i Marinho (2)