Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Tie-break w Nysie, Stal nie wykorzystała szansy na awans

PP: Tie-break w Nysie, Stal nie wykorzystała szansy na awans

Cuprum Mundo Lubin pokonało w wyjazdowym meczu Stal AZS PWSZ Nysa 3:2. Gospodarze prowadzili już 2:1, ale nie potrafili przypieczętować zwycięstwa. W tie-breaku górę wzięło doświadczenie miedziowych i to oni zagrają w V rundzie Pucharu Polski.

W spotkaniu pucharowym obaj trenerzy dali pograć rezerwowym. W pierwszej szóstce nyskiej Stali pojawili się między innymi Adrian Bocianowski i Mateusz Biernat. Natomiast trener lubinian dał szansę pokazania się Maciejowi Kordyszowi i Peterowi Kasperowi. W mecz lepiej weszli gospodarze, którzy jakby przejawiali większą ochotę do gry. Już po kilku akcjach wygrywali 11:7, a z każdą kolejną akcją ich przewaga stawała się coraz większa. Duża w tym zasługa siatkarzy Cuprum, którzy popełniali sporo błędów (16:9). W kolejnych minutach miedziowi nie potrafili znaleźć recepty na dobrze dysponowanych tego dnia graczy z Opolszczyzny. W końcówce skutecznie w ataku spisywał się Adrian Bocianowski, a kropkę nad „i” w premierowej odsłonie postawiła zagrywka Szymona Piórkowskiego (25:16).

Początek drugiej odsłony był znacznie bardziej wyrównany. Przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu, ale po zdobyciu dziesiątego oczka gospodarze zaczęli odskakiwać od podopiecznych trenera Szabelskiego. W ich szeregach funkcjonował blok, a udaną kontrą popisał się Dawid Bułkowski, dzięki czemu nysanie odskoczyli od Cuprum na pięć oczek (16:11). Sygnał do odrabiania strat przyjezdnym dał Szymon Romać. Chwilę później u akademików pojawiły się problemy ze skutecznością w ataku, a goście sukcesywnie zdobywali punkty, przez co najpierw doprowadzili do remisu, a następnie zaczęli „odjeżdżać” gospodarzom. W końcówce Stal zerwała się jeszcze do walki, ale błąd Bułkowskiego przypieczętował wygraną lubinian w drugim secie (25:22).

Wydawało się, że w trzeciej partii miedziowi pójdą za ciosem, ale zawodnicy trenera Wójcika nie zamierzali tanio sprzedawać skóry. Widać było, że porażka w poprzedniej odsłonie ich nie podłamała. W dodatku nierówno grali lubinianie, co pozwoliło Stali uzyskać kilka oczek przewagi w środkowej fazie tej części spotkania. Duża w tym zasługa Bułkowskiego, który dobrze spisywał się w zagrywce oraz w ataku (16:13). Wówczas jednak gra Cuprum zupełnie się posypała. Wystarczy wspomnieć, że w końcowym fragmencie tej odsłony wspominana ekipa zdobyła zaledwie jedno oczko, a skuteczne ataki napędzały Stal do sukcesu. Ostatecznie ta część meczu padła jej łupem 25:14.

Już na początku czwartego seta gospodarze za wszelką cenę chcieli odskoczyć od rywali na kilka punktów. Wydawało się, że ta sztuka im się uda, bowiem wygrywali już czterema oczkami. Ale wówczas trener Szabelski desygnował do gry Pawła Siezieniewskiego i Damiana Dykasa. Dobre bloki lubinian oraz błędy akademików spowodowały, że goście nie tylko odrobili straty, ale zaczęli odskakiwać przeciwnikom (13:9). W kolejnych minutach miedziowi kontrolowali boiskowe wydarzenia, a zespołowi z Opolszczyzny brakowało argumentów, by zbliżyć się do rywali. W decydujących momentach obraz gry nie uległ zmianie. Tą część meczu na swoją korzyść rozstrzygnęli przyjezdni, a zakończyła ją punktowa zagrywka Dykasa (25:19).

W tie-breaku żadna z drużyn nie zamierzała poddawać się bez walki. Przez długi okres decydującej partii obie ekipy szły łeb w łeb. Dopiero po zmianie stron podopieczni trenera Wójcika zaczęli uciekać gościom. Wówczas wydawało się, że są na dobrej drodze do sukcesu, lecz as serwisowy Dykasa sprawił, że na  tablicy świetlnej pojawił się remis. W końcówce w ataku pomylił się jednak Kordysz i to nysanie mieli piłkę meczową. Ale nie zdołali jej wykorzystać. Chwilę później bliżej zwycięstwa byli przyjezdni. Wprawdzie akademikom udało się obronić kilka piłek meczowych, ale czapa na Długoszu dała Cuprum awans do kolejnej rundy Pucharu Polski (20:18).

Stal AZS PWSZ Nysa – KS Cuprum Mundo Lubin 2:3
(25:16, 22:25, 25:14, 22:25, 18:20)