Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM: USA z kłopotami, pierwszy punkt Tajlandii

PWM: USA z kłopotami, pierwszy punkt Tajlandii

Tie-breakiem zakończyło się spotkanie przedostatniego dnia Pucharu Wielkich Mistrzyń w Japonii. Siatkarki USA pokonały wprawdzie Tajlandię 3:2, ale stracony punkt może je drogo kosztować i przybliża do końcowego sukcesu reprezentację Brazylii.

Amerykanki otworzyły spotkanie trzema skutecznymi blokami. Po chwili jednak inicjatywę zaczęły przejmować Tajlandki, które wkrótce prowadziły już 14:10. O czas poprosił wówczas trener siatkarek USA, Karch Kiraly. Przerwa nie pomogła jednak jego ekipie. Rywalki z Tajlandii tylko powiększały swoją przewagę, która szybko wzrosła do 11 oczek (23:12). Seta zakończyły skuteczne zbicia Kanthong i Sittirak (25:13).

Druga partia początkowo była bardziej wyrównana od poprzedniej. Na pierwszej przerwie technicznej jednak wciąż górą były Tajlandki (8:6). Po wznowieniu gry siatkarki USA zaczęły odrabiać straty i na drugiej regulaminowej przerwie w secie wygrywały one 16:13. Amerykanki utrzymywały prowadzenie do stanu 20:18. W końcówce wynik się wyrównał, a o zwycięstwie zadecydowała wymiana punkt za punkt. Z triumfu ostatecznie cieszyły się Amerykanki (27:25).

One też od prowadzenia 5:1 rozpoczęły kolejną odsłonę pojedynku. Na pierwszą przerwę techniczną zaś zespoły schodziły przy prowadzeniu ekipy USA 8:5. Przy wyniku 13:10 atak Kanthong i dwa skuteczne zbicia Apinyapong doprowadziły do remisu 13:13, a trener Kiraly poprosił o czas. Chwilę potem na drugiej przerwie technicznej jego podopieczne przegrywały 15:16. Do stanu po 19 jednak walka toczyła się punkt za punkt. W końcówce na prowadzenie wyszły Amerykanki, które pewnie wygrały 25:22.

Czwarta partia rozpoczęła się od wyrównanej walki. Do stanu 7:7 trwała bowiem wymiana ciosów. Wówczas na trzy oczka odskoczyły reprezentantki USA (10:7). Dwa skuteczne ataki Sittirak oraz as serwisowy Tomkom sprawiły, że Tajlandki szybko odrobiły straty, a do stanu po 18 gra toczyła się punkt za punkt. W końcówce na dwupunktowe prowadzenie wyszły Tajlandki, a Amerykanki zaczęły popełniać coraz więcej błędów. Azjatki wygrały seta 25:21 i o wszystkim decydował tie-break.

W decydującej odsłonie spotkania początkowo lepsze były Tajlandki, które po kilku pierwszych piłkach prowadziły 3:0. Amerykanki szybko jednak zaczęły gonić rywalki i doprowadziły do stanu 2:3. Walka wyrównała się. W końcówce inicjatywę przejęły jednak siatkarki USA, które odskoczyły tajlandzkiej ekipie na trzy oczka (12:9). Prowadzenia już nie oddały i wygrały partię 15:13, a tym samym cały mecz 3:2.

USA – Tajlandia 3:2
(13:25, 27:25, 25:22, 21:25, 15:13)

USA: Glass (3), Gibbemeyer (3), Hildebrand, Larson-Burbach (23), Murphy (2), Paolini (16), Banwarth (libero) oraz Jackson (15), Lichtman (9), Fawcett (11), Hill i Hagglund (1)
Tajlandia: Nuekjang (7), Thinkaow (14), Sittirak (28), Apinyapong (14), Tomkom (2), Kanthong (10), Buakaew (libero) oraz Hyapha, Chaisri (9), Guedpard i Pannoy (libero)

źródło: fivb.org, inf. własna