Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski Węgiel ograł Transfer i wskoczył na fotel lidera

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel ograł Transfer i wskoczył na fotel lidera

Choć w drugim i trzecim secie jastrzębianie mieli kilka problemów, to ostatecznie nie pozwolili bydgoszczanom przerwać pasma porażek, pokonując ich pewnie w trzech setach. Tym samym podopieczni Lorenzo Bernardiego przesunęli się na 1. miejsce w tabeli.

W spotkaniu zespołów z dwóch końców tabeli rolę faworyta przypisywano brązowym medalistom ubiegłego sezonu. Początki rywalizacji mogły jeszcze sprawiać wrażenie, że walczący o przełamanie bydgoszczanie będą w stanie dotrzymać kroku rywalom. Walka punkt za punkt nie trwała jednak długo (3:3), bardzo szybko do ataku przystąpili zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju, bezlitośnie punktując rywali. Kolejne kontrataki Jarzębskiego Węgla pozwalały budować dystans punktowy. Po ataku ze środka Simona Van de Voorde, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną, obie ekipy dzieliły trzy punkty różnicy. Wraz z rozwojem sytuacji na boisku coraz lepiej prezentowali się gospodarze, podczas gdy przyjezdni sprawiali wrażenie bezradnych, szczególnie w starciu z blokiem jastrzębian. To właśnie gra w tym elemencie, przede wszystkim w wykonaniu Alena Pajenka, pozwoliła podopiecznym Lorenzo Bernardiego wypracować znaczne prowadzenie w początkowej fazie seta (10:5). Nie tylko gra we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła przemawiała na korzyść ekipy ze Śląska, także sportowe szczęście w tej części meczu było po jastrzębskiej stronie siatki. Właśnie po jednej z takich akcji dystans punktowy zwiększył się do sześciu punktów (12:6). Nie było to ostatnie słowo brązowych medalistów ubiegłego sezonu: efektywna współpraca bloku z obroną i widowiskowe obrony zawodników Jastrzębskiego Węgla pozwalały sympatykom miejscowych spokojnie myśleć o końcu partii (17:10). Skuteczne zagrania gospodarzy przeplatały punktowe ataki Bartosza Janeczka po bydgoskiej stronie siatki, jednak atakujący Transferu Bydgoszcz nie miał większego wsparcia swoich kolegów. Decydująca faza seta to ponownie prezentacja znakomicie spisującego się bloku jastrzębian, a odsłonę skutecznym atakiem zakończył Michał Łasko (25:14). Rezultat partii najlepiej potwierdza dystans dzielący obie ekipy, na uwagę zasługuje jednak dominacja gospodarzy w elemencie bloku. Tylko w tej części meczu siatkarze z Jastrzębia-Zdroju zanotowali 11 skutecznych bloków, przy tylko jednym oczku zdobytym przez rywali w tym elemencie.

Rozpędzeni podopieczni Lorenzo Bernardiego równie dobrze rozpoczęli kolejną partię – punktowy serwis Michała Kubiaka, efektywny atak kapitana jastrzębian i blok na Yasserze Portuodno już w początkowej fazie seta dały gospodarzom kilka oczek zaliczki (4:1). Wyciągając wnioski z odsłony premierowej, podopieczni Mariana Kardasa szybko przystąpili do odrabiania strat – początek dobrej serii Transferu Bydgoszcz dał as serwisowy Jana Nowakowskiego (7:5). Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną goście zdołali doprowadzić do wyrównania (7:7). Gospodarze odzyskali co prawda kontrolę nad przebiegiem zmagań, jednak prowadzenie jastrzębian nie było już tak zdecydowane, jak w odsłonie wcześniejszej (9:8, 10:9). Siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie ustrzegli się niewymuszonych błędów własnych, a wszelkie niedociągnięcia i pomyłki rywali bezlitośnie wykorzystywali bydgoszczanie. Tym samym po raz pierwszy w meczu przyjezdni uzyskali kilkupunktową przewagę, prowadząc 14:11. Szybko się okazało, że był to jedynie chwilowy przestój w grze gospodarzy, a sygnał do ataku swoim kolegom dał Krzysztof Gierczyński. Kolejne punktowe zagrania na skrzydłach, ryzyko podejmowane w polu serwisowym i będący atutem jastrzębian skuteczny blok pozwoliły gospodarzom wrócić do gry (14:14). Także w tej części meczu nie zabrakło efektownych obron siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, po raz kolejny więcej błędów wkradło się w szeregi Transferu Bydgoszcz i to miejscowi odzyskali przewagę (17:16, 19:17). Mimo ambitnej walki i kolejnych prób uratowania partii bydgoszczanie ponownie nie byli w stanie przeciwstawić się ścianie, jaką stanowił blok Jastrzębskiego Węgla (23:19). Nadzieję swojej drużynie skutecznym atakiem dał jeszcze Marcin Waliński (23:20), jednak złudzenia, punktowym blokiem, odebrał rywalom Simon Van de Voorde (25:20).

Inaczej niż w poprzednich meczach, dla siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, rozpoczęła się odsłona trzecia. Skuteczne ataki Simona Van de Voorde i Alena Pajenka na środku siatki pozwoliły nie tylko utrzymać kontakt z rywalem, ale dzięki wsparciu na skrzydłach dały także gospodarzom kilkupunktowe prowadzenie (6:3). Podopieczni Mariana Kardasa zdołali jeszcze, po raz kolejny w tym meczu, nadrobić dystans (6:6). Gra na styku nie trwała jednak długo -skuteczne ataki Michała Kubiaka i Alena Pajenka oraz wykorzystywane przez Michała Łasko szanse w kontrach dały gospodarzom serię punktów i na tablicy wyników widniał już rezultat 12:6. Na tym etapie zmagań skuteczne zagrania na siatce przeplatały błędy popełniane w polu serwisowym. Po bydgoskiej stronie siatki sytuację swojego zespołu starał się ratować Yasser Portuondo, jednak z każdą kolejną akcją to siatkarze z Jastrzębia-Zdroju zbliżali się do zwycięstwa. Na drugiej przerwie technicznej jastrzębianie, po skutecznym bloku Van de Voorde, prowadzili już 16:11. W końcówce seta swoją cegiełkę do zwycięstwa dodał jeszcze Thomas Jarmoc, który wszedł w miejsce Krzysztofa Gierczyńskiego (18:13). Kolejny zryw siatkarzy z Bydgoszczy nieco przybliżył przyjezdnych do rywali (18:16, 21:19). Ostatecznie jednak wyższy poziom koncentracji, potwierdzając swoją dominację nad rywalem, utrzymali podopieczni Lorenzo Bernardiego. Partię zakończył atakiem z lewego skrzydła Michał Kubiak, jastrzębianie wygrali 25:22 i w całym meczu 3:0.

MVP spotkania: Michał Kubiak

Jastrzębski Węgiel – Transfer Bydgoszcz 3:0
(25:14, 25:20, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Łasko (13), Gierczyński (8), Pajenk (9), Masny (2), Van de Voorde (10), Kubiak (13), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak, Malinowski, Filippov i Bontje
Transfer: Wika (4), Jurkiewicz (4), Waliński (12), Janeczek (5), Woicki, Nowakowski (7), Bonisławski (libero) oraz Portuondo (5), Wiese, Wieczorek, Sieńko i Stysiał