Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Niespodzianka w Olsztynie

PlusLiga: Niespodzianka w Olsztynie

Lider tabeli PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn doznał niespodziewanej porażki na własnym boisku z Treflem Gdańsk 0:3. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha w żadnym z setów nie nawiązali wyrównanej gry, dla gdańszczan było to trzecie zwycięstwo w lidze.

Mecz udanym atakiem rozpoczął Grzegorz Szymański. Następnie przez moment trwała walka cios za cios, ale as serwisowy Jakuba Jarosza oraz udana kontra Wojciecha Żalińskiego pozwoliły gdańszczanom odskoczyć od rywali na trzy oczka (6:3). Jednak ich prowadzenie nie trwało zbyt długo, bowiem między innymi błąd Żalińskiego sprawił, że na świetlnej tablicy jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną pojawił się remis. Wprawdzie po niej ponownie trzypunktową przewagę uzyskał Trefl, ale mocne zbicie Szymańskiego doprowadziło do kolejnego remisu. W środkowej fazie seta zarówno Grzegorz Łomacz, jak i Maciej Dobrowolski kierowali sporo piłek do swoich środkowych, a wynik wciąż oscylował wokół remisu. Dopiero popsuta zagrywka Rafała Buszka, a następnie udana kontra Jarosza sprawiły, że bliżej sukcesu w premierowej odsłonie byli podopieczni trenera Panasa (21:19). Olsztynian do walki próbował poderwać jeszcze Piotr Łuka, ale nie do zatrzymania był gdański atakujący, a blok na Szymańskim przypieczętował triumf gości w tej części spotkania (25:23).

Pierwsze minuty drugiej partii także były wyrównane, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zaczęła uwidaczniać się przewaga przyjezdnych. Coraz lepiej radzili sobie oni w bloku, a kończone ataki przez Jarosza i Krzysztofa Wierzbowskiego pozwoliły im prowadzić 8:5. Jednak akademicy na chwilę wrócili do gry. Skuteczne zbicie Łuki pozwoliło im doprowadzić do remisu, a as serwisowy tego samego zawodnika wyprowadził ich na jednopunktowe prowadzenie, ale nie cieszyli się z niego zbyt długo. Wszystko przez blok Trefla. Najpierw atak rywali zatrzymał Bartosz Gawryszewski, a chwilę później na pojedynczy blok nadział się Pablo Bengolea – wówczas przewaga pomorskiego zespołu wynosiła już cztery oczka (16:12). Z każdą kolejną akcją gra przyjezdnych nakręcała się coraz bardziej. Po asowym serwisie Gawryszewskiego podopieczni trenera Panasa wygrywali już 19:14. W ekipie gospodarzy wyraźnie brakowało Mattiego Oivanena, którego zagrywki w poprzednich meczach siały spustoszenie po drugiej stronie siatki. Pojedyncze skuteczne ataki Bengolei nie były w stanie odwrócić losów tej części spotkania. W jej decydujących momentach mocnym zbiciem ze środka popisał się Maciej Zajder, a popsuta zagrywka olsztynian przypieczętowała zwycięstwo przyjezdnych (25:18).

W trzecim secie gracze Trefla postanowili pójść za ciosem. Już na samym jego początku dwukrotnie zatrzymali rywali blokiem, a dzięki temu „odjechali" akademikom na trzy oczka. Błąd Bartosza Krzyśka pozwolił im utrzymać wypracowaną wcześniej przewagę na pierwszej przerwie technicznej. Niemal nie do zatrzymania w ataku był Jarosz, ale przyjezdni podawali rękę przeciwnikom, psując serwisy. Olsztynianie mieli nawet szansę na doprowadzenie do remisu, ale w ataku pomylił się Bengolea. Chwilę później kontrę skończył Żaliński, przez co gospodarze wciąż musieli gonić Trefla. Ich sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, kiedy kolejny błąd popełnił argentyński przyjmujący (16:20). W końcówce zbicie Krzyśka oraz punktowa zagrywka Bengolei mogły dać jeszcze nadzieję zawodnikom trenera Stelmacha na korzystniejszy wynik, ale ich błędy zaważyły na ostatecznej wygranej pomorskiej ekipy.

MVP meczu: Grzegorz Łomacz

Indykpol AZS Olsztyn – Lotos Trefl Gdańsk 0:3
(22:25, 18:25, 20:25)

AZS: Dobrowolski (5 pkt.), Buszek (3), Szymański (9),Sobala (3), Hain (6), Łuka, Żurek (libero) oraz Bengolea (6), Łukasik (1) i Krzysiek (4)
Trefl: Żaliński (12 pkt.), Łomacz (2), Jarosz (15), Gawryszewski(9), Zajder (9), Wierzbowski (11) Rusek (libero) oraz Zemlik