Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM: Pierwsza wygrana Rosjanek

PWM: Pierwsza wygrana Rosjanek

Drugi dzień zmagań w Pucharze Wielkich Mistrzyń był zdecydowanie bardziej udany dla reprezentacji Rosji. Podopieczne Jurija Mariczewa pokonały bowiem zespół narodowy Dominikany, oddając rywalkom tylko jednego seta.

Rosjanki od początku pierwszego seta ostro ruszyły do walki. Po ataku Natalii Małyk prowadziły 4:1, zaś po dobrym bloku Julii Morozowej było 6:2. Podopieczne Jurija Mariczewa zdecydowanie narzuciły swoje tempo i styl gry. Podczas pierwszej przerwy technicznej prowadziły 8:4. Dzięki świetnemu zagraniu Anastazji Szlakowej powiększyły przewagę do stanu 11:6, zaś po bardzo mocnym zbiciu Szaszkowej było już 15:7. Dominacji Rosjanek nie były w stanie przerwać pojedyncze skuteczne ataki Marte. Po złej zagrywce Rivery ekipa rosyjska prowadziła już 23:13, a ostatecznie triumfowała do 14.

Lepiej gra Dominikanek wyglądała w drugiej partii. Po zagraniu Rivery prowadziły 5:4, zaś atak Brendy Castillo dał im pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:5. Tym razem to podopieczne Marcosa Kwieka kontrolowały wynik. Moment przestoju przydarzył im się jednak w połowie seta, co od razu wykorzystały rywalki. Po ataku Morozowej było 12:12, zaś po błędzie De La Cruz Rosjanki wyszły na prowadzenie 16:15. Dominikana ponownie uzyskała przewagę po asie serwisowym Vargas (17:16), zaś na dwa oczka wzrosła ona po błędzie Szlakowej (20:18). W końcówce trener Mariczew poprosił jeszcze o czas, jednak w tej partii na nic się on już nie zdał. Dominikana zwyciężyła 25:22.

Również na początku trzeciej odsłony minimalnie przeważały Dominikanki. Po akcji Rivery prowadziły 5:4, zaś podczas pierwszej przerwy technicznej 8:6. Podopieczne trenera Kwieka grały bardzo dobrze i Rosjanki miały spore problemy zarówno w przyjęciu, jak i z wyprowadzaniem skutecznych ataków. Po asie serwisowym Vargas Dominikana prowadziła już 16:11, zaś atak Brayelin Martinez dał im przewagę 19:13. Wydawało się, że siatkarki Marcosa Kwieka mają tego seta w kieszeni. Wtedy jednak przełamały się Rosjanki, co dość mocno zaskoczyło siatkarki z Dominikany. Świetny rosyjski blok doprowadził do remisu 22:22. Nerwowa końcówka również padła łupem zawodniczek trenera Mariczewa. Po błędzie zagrywki Vargas Rosjanki wygrały 25:23.

Wygrana w trzecim secie wyraźnie dodała sił siatkarkom Sbornej. W czwartej partii po ataku Szaszkowej wyszły na prowadzenie 5:4, zaś dobre zbicie Małyk dało im pierwszą przerwę techniczną przy stanie 8:6. Chwilę później Rosjanki miały już pięć oczek przewagi i o czas poprosił trener Kwiek. Mimo to jego podopieczne wyraźnie osłabły i oddały pole rywalkom. Dzięki świetnej obronie Rosjanki mogły z kolei wyprowadzać skuteczne kontrataki. Dzięki nim szybko wyszły na prowadzenie 19:11 i ostatecznie triumfowały w tej odsłonie 25:15, a w całym meczu 3:1.

Rosja – Dominikana 3:1
(25:14, 22:25, 25:23, 25:15)

Rosja: Szaszkowa (16 pkt.), Pankowa (3), Czaplina (19), Morozowa (11), Małyk (9), Szlakowaja (5), Kriuczkowa (libero) oraz Isajewa (7), Pasynkowa, Starczewa i Dianskaja (8)
Dominikana: Vargas (9 pkt.), Marte, Arias (6), Rivera (12), Mambru (11), De La Cruz (12), Castillo (libero) oraz Fersola (1), Echenique, Peña (1), Binet i Martinez (4)

źródło: fivb.org, inf. własna