Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligue A: Porażka Montpellier, Chaumont nadal liderem

Ligue A: Porażka Montpellier, Chaumont nadal liderem

Siatkarze Montpellier zdecydowanie gorzej radzą sobie na wyjazdach I tak było tym razem. Podopieczni Philippe'a Blaina przegrali z Narbonne 1:3, a Mateusz Mika zagrał dość przeciętne spotkanie. W tabeli nadal niepodzielnie króluje Chaumont.

Christophe Meneau nie mógł na pewno wymyślić ładniejszego sposobu na pożegnanie się ze swoją drużyną niż wygrana 3:1 z Tours. To był ostatni mecz prowadzony przez tego szkoleniowca, teraz zespół z południa Francji przejmą Igor Kolaković i jego asystent Srdan Popović, którzy zresztą przyglądali się temu spotkaniu. Siatkarze AS Cannes górowali nad rywalami we wszystkich elementach oprócz przyjęcia,  a do zwycięstwa poprowadził ich Guillaume Samica. Francuski przyjmujący nie dość, że był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania (23 punkty, w tym aż 4 zagrywką i 4 blokiem), to jeszcze skutecznie atakował (58%) i całkiem nieźle przyjmował (44%). Po tej wygranej zespół z Lazurowego Wybrzeża awansował na dziewiąte miejsce w tabeli.

AS Cannes Volley-Ball – Tours Volley-Ball 3:1
(25:19, 21:25, 25:21, 25:18)

Zwycięska passa Chaumont trwa w najlepsze. We wtorkowy wieczór podopieczni Nikoli Matijasevicia odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu i tym razem ich wyższość musieli uznać siatkarze Arago de Sète. Jednak zanim gospodarze mogli cieszyć się z wygranej, musieli stoczyć twardy bój, dość powiedzieć, że w dwóch pierwszych partiach Chaumont odrabiało kilkupunktową stratę, by po zaciętej końcówce wygrać. Trzecią partię wygrało jednak Arago, pomimo kontuzji jakiej doznał ich środkowy, Lars Lorsheijd (zastąpiony na środku siatki przez… Pavla Bartika, nominalnego atakującego). W czwartej partii dopiero koło drugiej przerwy technicznej miejscowi odskoczyli rywalom i nie dali sobie odebrać zwycięstwa. Trzy cenne punkty pozwoliły Chaumont utrzymać fotel lidera.

Chaumont Volley-Ball 52 Haute Marne – Arago de Sète V.B. 3:1
(28:26, 29:27, 21:25, 25:21)

To już powoli staje się tradycją, że po zwycięskim spotkaniu, Montpellier w następnej kolejce przegrywa. A to dlatego, że podopieczni Philippe’a Blaina mają fatalny bilans meczów na wyjeździe – z czterech wygrali tylko jeden. Wczorajszy, w Narbonne, przegrali 1:3, pomimo wygranej w pierwszej partii. Jednak nie potrafili ani w drugiej, ani w czwartej partii rozstrzygnąć końcówek na swoją korzyść. Mateusz Mika rozegrał całe cztery sety, zdobywając 11 punktów, atakując ze skutecznością wynoszącą 41% i przyjmując dobrze 80% piłek (bardzo dobrze – 37%). – To jest zespół, który potrzebuje czuć się pewnie, żeby funkcjonować. W dwóch, trzech momentach mieliśmy możliwość, żeby zatrzymać rywala, ale nie zrobiliśmy tego – podsumował spotkanie Philippe Blain. Jego podopieczni po tej porażce spadli na siódme miejsce.

Narbonne Volley – Montpellier-Agglomération-Volley U.C. 3:1
(22:25, 25:23, 25:15, 25:22)

Po wczorajszym dniu na pewno powody do zadowolenia mają siatkarze Spacer’s Toulouse, którzy pomimo kłopotów kadrowych pewnie pokonali Saint Nazaire i uciekli ze strefy spadkowej. Ponadto była to ich pierwsza wygrana na wyjeździe. W tym meczu Cédric Enard nadal nie mógł skorzystać z usług kontuzjowanego Danaiła Miluszewa, dodatkowo nie mógł zagrać środkowy Vaafuti Tavana, który dostał powołanie do reprezentacji na Puchar Wielkich Mistrzów. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że do gry wrócił Trevor Clévenot. Jednak to ponownie młodziutki Thibault Rossard był najlepiej punktującym zawodnikiem w szeregach zespołu z Tuluzy, notując 18 punktów na swoim koncie. O ile siatkarze Spacer’s mają po tym meczu powody do zadowolenia, to zawodnicy beniaminka wręcz przeciwnie, gdyż ta porażka zepchnęła ich na przedostatnie miejsce w tabeli.

Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique – Spacer’s Toulouse Volley 1:3
(23:25, 25:20, 18:25, 17:25)

Siatkarze GFCA kontynuują swoją dobrą serię. W ósmej kolejce pewnie pokonali Beauvais w trzech krótkich setach, które miały bardzo podobny przebieg. Po w miarę wyrównanym początku, wyspiarze odjeżdżali rywalowi i w okolicach drugiej przerwy technicznej mieli już kilka punktów przewagi. Yoann Jaumel równomiernie obdzielał swoich kolegów piłkami, w rezultacie aż czterech z nich mogło pochwalić się dwucyfrowym dorobkiem punktowym. W szeregach Beauvais najlepiej punktujący zawodnik uzbierał ledwie 9 oczek, a był to oczywiście Bram Van Den Dries, który tym razem zagrał słabe spotkanie (zaledwie 35% skuteczności w ataku). Po tej wygranej podopieczni Frédérica Ferrandeza awansowali na pozycję wicelidera.

GFCA Volley-Ball – Beauvais Oise Université Club 3:0
(25:20, 25:20, 25:20)

Nadeszły ciężkie czasy dla beniaminków. Lyon poniósł kolejną porażkę, czwartą z rzędu, i spadł na ostatnie miejsce w tabeli. Podopieczni Silvano Prandiego kompletnie przespali początek tego spotkania i w rezultacie przegrali pierwszą partię… do 9! Potem wprawdzie przebudzili się i podjęli walkę, ale umiejętności wystarczyło na wygranie tylko jednego seta. Gospodarze przede wszystkim byli zdecydowanie skuteczniejsi w ataku (52% do 37%), lepiej też blokowali i zagrywali, a wyśmienite zawody rozgrywał przyjmujący Nantes, Stefan Chrtiansky, który zdobył 25 punktów przy imponującej skuteczności w ataku 62%.

Nantes Rezé Métropole Volley – ASUL Lyon Volley 3:1
(25:9, 25:20, 24:26, 25:22)

Raz na wozie, raz pod wozem –  tak o swojej sytuacji mogliby powiedzieć siatkarze Rennes. Po czterech kolejnych porażkach, w ostatniej kolejce rozgrywek pokonali oni wicelidera 3:2. A i tak mają czego żałować, bo prowadzili w spotkaniu 2:0 w setach i powinni zgarnąć komplet punktów, zamiast pozwolić paryżanom się rozegrać. Siatkarze ze stolicy Francji zresztą prowadzili już w tie-breaku 5:3 oraz 10:7, jednak w tym momencie dopadł ich przestój i po stracie pięciu punktów z rzędu już nie byli w stanie odwrócić losów meczu. Ta porażka kosztowała ich spadek na trzecie miejsce w klasyfikacji.

Rennes Volley 35 – Paris Volley 3:2
(25:21, 27:25, 22:25, 21:25, 15:12)