Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kamerun, Kongo i Gabon zrobiły krok w kierunku MŚ 2014

Kamerun, Kongo i Gabon zrobiły krok w kierunku MŚ 2014

Reprezentacje Kamerunu, Kongo i Gabonu awansowały do ostatniego etapu afrykańskich kwalifikacji do mistrzostw świata 2014, które zostaną rozegrane w dniach 3-21 września w sześciu miastach naszego kraju. Wezmą w nich udział 24 ekipy narodowe.

Turniej 4. strefy, rozegrany w dniach 7-9 listopada w Brazzaville, wygrali siatkarze z Kamerunu. Triumfowali oni we wszystkich trzech spotkaniach i stracili tylko trzy sety – dwa w potyczce z Kongo i jeden w meczu z Gabonem. Nic zatem dziwnego, że zajęli pierwsze miejsce z dorobkiem ośmiu punktów.

Na drugim miejscu uplasowała się ekipa gospodarzy. Gracze Kongo zanotowali porażkę przeciwko Kamerunowi, zaś w dwóch pozostałych pojedynkach triumfowali bez straty seta. Ostatnią drużyną, która wywalczyła awans do dalszej fazy kwalifikacji, jest Gabon. Reprezentacja tego kraju odniosła tylko jedno zwycięstwo i to w dodatku 3:2 w meczu przeciwko ekipie Czadu i rzutem na taśmę nie odpadła z rywalizacji.

Według zasad kwalifikacji na kontynencie afrykańskim w ostatnim etapie zmierzy się 15 ekip podzielonych na trzy grupy. Zwycięzca każdej z nich otrzyma bilet na mistrzostwa świata, które odbędą się w Polsce. Trzy zespoły spośród wspomnianych piętnastu to reprezentacje, które zajmują najwyższe miejsca w rankingu FIVB. Dzięki temu w strefie 4. awans wywalczyły w sumie trzy drużyny, a nie dwie, bowiem Kamerun załapał się do kolejnego etapu dzięki swojej pozycji w klasyfikacji światowej.