Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Będą kary za odmowę gry w reprezentacji Polski?

Będą kary za odmowę gry w reprezentacji Polski?

fot. archiwum

Jak dowiedział się Przegląd Sportowy, w Polskim Związku Piłki Siatkowej planuje się wprowadzić dość kontrowersyjną politykę w stosunku do zawodników i zawodniczek odmawiających gry w reprezentacji naszego kraju. Grozić to może nawet utratą licencji.

Wszystko ma być sprowadzone do jednego celu – jak najlepszej postawy obu reprezentacji narodowych, zwłaszcza że najbliższy sezon będzie jednym z najważniejszych. Od razu w kwestii odmowy gry w barwach narodowych, jako przykłady, pojawiły się nazwiska Mariusza Wlazłego i Anny Werblińskiej. Obie sytuacje są jednak bardzo różne, obie kwestie niejednokrotnie były omawiane nie tylko przez władze polskiej siatkówki, ale także przez media.

Spokojnie. To nie będzie żadna inkwizycja. Chcemy jedynie wysłać czytelny sygnał do zawodników i działaczy, że kadra powinna być najważniejsza. Na razie będziemy apelowali i prosili, ale nie wykluczamy podjęcia bardziej radykalnych konsekwencji. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby trener żeńskiej kadry nie mógł liczyć na kilkanaście najlepszych siatkarek. A tak było przecież w poprzednim sezonie – Przegląd Sportowy przytoczył wypowiedź jednego z działaczy, który prosił o anonimowość.

Nie wiadomo, na jakim etapie są powyższe plany, jednak jak zgodnie twierdzą sternicy, trenerzy polskich klubów – reprezentacja jest dobrem najwyższym. Jednak czy przysłowiowe robienie z zawodnika niewolnika przyniesie pozytywne skutki dla kadr narodowych? Jeśli ktoś nie chce grać, czy da z siebie wszystko w chwili, gdy będzie musiał poświecić swój wolny czas na grę w reprezentacji? Czy zawodnicy/zawodniczki grający na „pół gwizdka” są w ekipach narodowych potrzebni? Gra w barwach narodowych powinna być raczej zaszczytem i nagrodą za świetną postawę w sezonie, a nie przykrym obowiązkiem.Jestem przeciwny pomysłowi, by karać zawodników odmawiających gry w reprezentacji Polski. Przede wszystkim nigdzie nie jest napisane, że istnieje obowiązek reprezentowania barw narodowych. System nakazowy to nie jest droga, którą powinniśmy podążać. To trochę tak, jakby nakazać dziennikarzowi, żeby napisał na jutro artykuł, bo jak nie, czeka go kara. Jesteśmy chyba jedynym takim krajem na świecie – mówi w rozmowie z eurosport.onet.pl Ryszard Bosek.

Nad sensownością nowych zasad zastanawia się również Katarzyna Skowrońska-Dolata, kapitan kobiecej kadry Polski. Przyznała jednak, że nie jest to dla niej całkowite zaskoczenie. – Muszę przyznać, że nie jestem zaskoczona, bo spodziewałam się, że związek w końcu sięgnie po najpoważniejsze argumenty. Wątpię jednak w skuteczność tej metody – podkreśliła.

Zawodniczka Rabity Baku nie ukrywa, że w kadrze powinny grać wszystkie najlepsze zawodniczki, których zdrowie na to pozwala. Według niej dyskusja na temat powołań do kadry powinna się rozpocząć od zupełnie innej kwestii. – Problem jest bardzo skomplikowany i trudny do rozwiązania. Wiem jedno – gra w reprezentacji Polski nie jest obowiązkiem, ale przywilejem i wielkim zaszczytem. I chyba od tego powinniśmy wyjść w tej dyskusji.

Więcej w serwisie przegladsportowy.pl i serwisie eurosport.onet.pl

źródło: eurosport.onet.pl, inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-11-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved