Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Podział punktów w Kędzierzynie-Koźlu, górą jastrzębianie

Podział punktów w Kędzierzynie-Koźlu, górą jastrzębianie

Niesieni pozytywną energią po tryumfie nad mistrzami Polski oraz wygraną w Lidze Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. W spotkaniu emocji jednak nie brakowało - o wyniku zadecydował dopiero piąty set.

Mecz rozpoczął się od pewnego ataku po prostej Michała Łaski. Następnie w polu serwisowym pomylił się Marcin Możdżonek, a z kontry punkt zdobył Dominik Witczak (2:2). Kolejne akcje to zacięta gra punkt za punkt, a pierwsze w tym meczu prowadzenie (5:4) dał Jastrzębskiemu Węglowi błąd Możdżonka. Przerwa techniczna rozpoczęła się przy stanie 8:4 po zaciętej, długiej akcji, rozstrzygniętej na korzyść Jastrzębskiego Węgla. Po chwili oddechu, po prostej zaatakował Kooy, a chwilę później piłkę przechodzącą skończył Michał Kubiak, co dało jastrzębianom aż pięciopunktowe prowadzenie (11:6). Błąd przejścia linii środkowej boiska zanotował Krzysztof Gierczyński, co zmusiło trenera Lorenzo Bernardiego do przerwania gry (11:9). Kolejna już w tym secie długa akcja zakończyła się trójblokiem na Dicku Kooy’u i w tym momencie zawodników poprosił do siebie trener Świderski. Fatalny błąd popełnił Paweł Zagumny, który źle wystawił piłkę Gladyrowi, co przywróciło jastrzębianom wypracowane wcześniej pięciopunktowe prowadzenie. Po drugiej przerwie technicznej, na której 16:10 prowadzili gospodarze, Łasko obił kędzierzyński blok, a chwilę później pewnie uderzył Kooy. Z dobrej strony pokazał się Gierczyński, na co szybko odpowiedział Ruciak, który na czystej siatce uderzył z drugiej linii (19:14). Seria dobrych zagrywek Kooy’a znacznie utrudniła grę Jastrzębskiemu Węglowi, ale mimo to w końcówce tej partii górą była drużyna ze Śląska. Piłkę setową zdobył dla swoich kolegów Gierczyński, wykonując precyzyjną kiwkę. W tym momencie grę przerwał jeszcze Sebastian Świderski, ale w kontrze ponownie popracował Gierczyński, który zakończył pierwszego set uderzeniem z lewej strony siatki (25:18).

Drugą partię pojedynczym blokiem na Możdżonku otworzył Alen Pajenk, a po stronie kędzierzynian mocny atak wykonał Witczak. Dobra gra gości ponownie zmusiła trenera Świderskiego do rozmowy ze swoimi zawodnikami (5:2), po czym Ruciak zablokowany został przez Łaskę i Simona van de Voorde. Do pierwszej przerwy technicznej doprowadził kolejny już blok podopiecznych trenera Bernardiego – tym razem na Wojciechu Ferensie (8:4). Następnie atakiem ze środka popisał się Możdżonek, a chwilę później dłuższą akcję sprytną kiwką zakończył Zagumny. O ponowną chwilę oddechu poprosił Świderski, kiedy to w siatkę wpadł atakujący gospodarzy (12:6). Po powrocie do gry z drugiej piłki mocno zaatakował Grzegorz Bociek, który zmienił Witczaka, a złudzeń po uderzeniu z prawego skrzydła nie pozostawił Kubiak. Gwizdek na drugą przerwę techniczną zabrzmiał po kiwce Michała Łaski (16:10). Po chwili oddechu mocno zaatakował Bociek, a mimo walki ZAKSY w obronie punkt zdobył Gierczyński. Arcyciekawą akcję zepsuł fatalny błąd wspomnianego już Boćka, który posłał piłkę daleko w aut. Za pomyłkę kolegi zrehabilitował się jednak Ferens, a chwilę później zablokowany został Gierczyński (18:13). Swoich kolegów do gry próbował jeszcze poderwać Bociek, który efektownie kończył posyłane mu piłki, a nawet zanotował asa serwisowego. Piłkę setową dał gościom błąd atakującego ZAKSY, a partię tę zakończyła niezwykle silna zagrywka Kubiaka, z przyjęciem której nie poradzili sobie kędzierzynianie (25:18).

Trzecia partia rozpoczęła się od krótkiej Pajenka, a już w następnej akcji mocno uderzył Bociek. Następnie z drugiej linii atak skończył Kubiak, a z lewej strony po bloku uderzył Kooy. Po błędzie w serwisie właśnie tego zawodnika i bloku na Ferensie zawodnicy Jastrzębskiego Węgla wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3). Sprytna zagrywka Zagumnego skutecznie utrudniła gościom przyjęcie, ale już po chwili sprawę w swoje ręce wziął Łasko, którego udany atak dał pierwszą przerwę techniczną (8:6). Po powrocie na boisko uderzeniem ze środka popisał się Gladyr, który następnie, po przebiciu piłki przez Wojtaszka, wyrównał stan na 8:8. Wtedy właśnie kędzierzynianie wyszli na pierwsze w tym meczu prowadzenie (9:8), co zmusiło trenera Bernardiego do przerwania gry. Po regulaminowych trzydziestu sekundach skutecznym blokiem popisali się Gladyr i Bociek, na co zaraz odpowiedział Kubiak (13:9). Mocny atak wykonał następnie Łasko, co trochę ostudziło emocje gospodarzy. Coraz większe kłopoty z przyjęciem zagrywki jastrzębian spowodowały, że ZAKSA na drugiej przerwie technicznej prowadziła aż pięcioma oczkami (16:11). Po powrocie do gry Kubiak mocno uderzył z drugiej linii, a nieudane odbicie Gierczyńskiego wykorzystał Bociek. Pierwszy od dłuższego czasu atak wykonał van der Voorde, a następnie w piłkę w aut posłał Bociek (20:14). Kędzierzynianie nie dali sobie już wydrzeć zwycięstwa, a piłkę setową sprytnie zdobył Zagumny. Seta numer trzy zakończył atakiem ze środka Łukasz Wiśniewski (25:17). W hali „Azoty” ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrywała już tylko 1:2.

Czwarty set otworzył udanym atakiem Bociek. Następnie uderzeniem ze środka popisał się Pajenk, który chwilę potem posłał serwis w aut. Dobrą akcję zagrali Zagumny z Wiśniewskim, a zaraz potem Ferens obił blok jastrzębian. Przy stanie 5:5 na swoim koncie punkt zapisał Łasko, zaś na pierwszą przerwę techniczną, po asie serwisowym Kubiaka, zawodnicy obu drużyn schodzili przy jednopunktowym prowadzeniu Jastrzębskiego Węgla. W kolejnych akcjach meczu żadnemu z zespołów nie udało się zdobyć wyższej przewagi. Dopiero po mocnej zagrywce Michała Łaski i zdobyciu punktu z piłki przechodzącej przez Masnego jastrzębianie objęli dwupunktowe prowadzenie (11:9). Do remisu po 12 doprowadził podwójny blok kędzierzynian, a chwilę później Kubiak tylko potwierdził swą wysoką formę. Druga przerwa techniczna rozpoczęła się przy jednopunktowej przewadze ZAKSY, kiedy to zagrywkę w aut posłał wspomniany wyżej przyjmujący JW. Po regulaminowej pauzie serię zagrywek zaprezentował Witczak, który zadaniowo zmienił Gladyra (18:15). W następnych minutach meczu atakiem ze środka popisał się Voorde, a bardzo długą i efektowną akcję zakończył Dick Kooy, co dało wynik 20:17 dla ZAKSY. Po przerwie na żądanie Bernardiego blok gości obił Gierczyński, natomiast Ferens zablokowany został przez Voorde i Kubiaka. Końcówka tego seta była niezwykle zacięta, ale więcej zimnej krwi zachowali podopieczni trenera Świderskiego. Piłkę setową przeciwnikom podarował Kubiak, a blok na Pajenku dał miejscowym zwycięstwo 25:20 i remis w setach 2:2. O zwycięstwie w tym meczu decydował więc tie-break.

Ostatnia partia rozpoczęła się od punktowej zagrywki Kubiaka, a odpowiedział na to atakiem ze środka Gladyr. W następnych akcjach tie-breaka mocny atak zapisał na swoim koncie Wiśniewski, a chwilę później na środku pomylił się Kooy, co dało gościom trzypunktowe prowadzenie (6:3). Zmianę stron przy stanie 8:4 zagwarantował swojej drużynie Gierczyński, który efektownie uderzył z drugiej linii. W decydującej części piątego seta z dobrej strony pokazał się Ferens, a kolejny potężny atak zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności Bociek (10:7). Następnie właśnie ten atakujący został zablokowany przez Gierczyńskiego i van de Voorde, a chwilę później pomylił się Kooy, posyłając piłkę po ciasnym skosie w aut, co dało piłkę meczową Jastrzębskiemu Węglowi. Tie-breaka, a tym samym cały mecz zakończyła punktowa zagrywka podopiecznych trenera Lorenzo Bernardiego i to właśnie oni mogli cieszyć się zasłużonego zwycięstwa (15:9).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – KS Jastrzębski Węgiel 2:3
(18:25, 18:25, 25:17, 25:20, 9:15)

ZAKSA: Witczak (6), Kooy (16), Zagumny (4), Gladyr (10), Możdżonek (5), Ruciak (1) i Gacek (libero) oraz Bociek (16), Lewis, Ferens (5) i Wiśniewski (7)
Jastrzębski Węgiel: Łasko (20), Gierczyński (16), Masny (2), Pajenk (9), van de Voorde (9), Kubiak (14) i Wojtaszek (libero) oraz Filippow, Popiwczak, Bontje, Jarmoc i Malinowski