Strona Główna > Aktualności > ORLEN Liga > ORLEN Liga: Pierwsze zwycięstwo i pierwsze punkty Nafty Piła

ORLEN Liga: Pierwsze zwycięstwo i pierwsze punkty Nafty Piła

Siódemka Legionovia Legionowo, która tydzień temu sensacyjnie wygrała z Impelem, tym razem nie dała rady ostatniej w tabeli Nafcie. Podopieczne trenera Wiesława Popika wygrały po tie-breaku, zdobywając  pierwsze punkty w tym sezonie.

Mimo że początek meczu doskonale ułożył się na przyjezdnych, set numer jeden rozpoczął się tak naprawdę przy stanie 23:23. Tymczasem po kontrze Bereniki Tomsi legionowianki prowadziły 3:1. Co prawda w obozie Nafty odpowiedziała im Faimie Rose Kingsley, ale po serii punktów duetu Katarzyna Jóźwicka – Berenika Tomsia przy Żeromskiego zrobiło się 7:2 dla ekipy z Mazowsza. Pilanki jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zbliżyły się na 4:8, jednak po wznowieniu gry zespół Macieja Kosmola ponownie zaczął uciekać. Bardzo dobry okres gry miała Lauren Barfield. Amerykanka dzięki kontrom ze środka wyprowadziła gości na 10:4. Pilanki nie składały broni i kiedy w polu serwisowym pojawiła się Emilia Kajzer, Nafta zaczęła się zbliżać do „siódemek” i po chwili zrobiło się 12:12. Gdy dwa oczka z linii dziewiątego metra zdobyła Coleen Ward, pilanki schodziły na drugą przerwę techniczną przy stanie 16:13. W tym momencie zespół Wiesława Popika osiadł na laurach i po czterech błędach własnych oddał prowadzenie legionowiankom (17:18). Szkoleniowiec miejscowych próbował rotować składem, ale dopiero podwójna zmiana przy stanie 18:21 dała wymierne skutki. Magdalena Wawrzyniak i Kingsley doprowadziły do 22:23, ale kiedy w ataku pomyliła się Anna Sołodkowicz, na tablicy wyników był remis 23:23. Do końca partii oba zespoły wzajemnie obdarowywały się punktami, za sprawą błędów, które znacznie obniżyły poziom widowiska. Inicjatywa cały czas leżała po stronie legionowianek, jednak gdy błąd popełniła Olga Raonić, to podopieczne trenera Popika miały piłkę setową (36:35). Niezrażone legionowianki ruszyły do ataku i dzięki Barfield i Sołodkowicz wyszły na 38:37 i wygrały kolejną akcję.

Po zmianie stron wyrównana walka toczyła się do stanu 3:3. Wówczas w kontrataku świetnie radziła sobie Daria Paszek, dzięki której gospodynie wyszły na 7:4. Gdy punkt z zagrywki zdobyła Anna Rybaczewski, zrobiło się 7:6 dla Nafty, jednak po bloku Kingsley na Tomsi było już 13:10. Ekipa Wiesława Popika nie potrafiła utrzymać prowadzenia i po serii błędów własnych pozwoliła rywalkom wyrównać straty (14:14). Bardzo dobrą zmianę dała Agata Babicz, która zmieniła Joannę Kuligowską. Skrzydłowa pilanek wzięła ciężar gry na siebie i po chwili było się 21:18. Legionowianki nie potrafiły skończyć ataku, rozbijając się o szczelny blok miejscowych. Po kolejnej kontrze Babicz, ku zadowoleniu pilskiej publiczności, w meczu był remis 1:1.

Uskrzydlone wygraną w drugiej odsłonie meczu, pilanki ruszyły od razu do ataku po 10-minutowej przerwie. Zespół przeciwny miał problemy z przyjęciem zagrywki Babicz i ze skończeniem pierwszego ataku. Gdy Paszek na skrzydle zatrzymała Tomsię, przy Żeromskiego zrobiło się 6:1. Na pierwszej przerwie technicznej miejscowe miały pięć oczek przewagi (8:3), ale gdy w polu serwisowym pojawiła się Paszek, nagle zrobiło się 13:5. Niemoc przyjezdnych przełamała dopiero Kinga Bąk, dając sygnał koleżankom do ataku. Dwie kontry Aleksandry Wójcik, as Barfield i bloki Jóźwickiej pozwoliły zbliżyć się drużynie Macieja Kosmola na 13:15. Gdy ze skrzydła zaatakowała Marta Łukaszewska, siatkarki z Mazowsza traciły do rywalek jedynie oczko (18:19), jednak w tym momencie stanęły w miejscu. Akcje Babicz i Wawrzyniak pozwoliły pilankom wygrać 25:20.

Set numer cztery to wyrównana walka punkt za punkt. Prowadzenie przechodziło raz na jedną, raz na drugą stronę. Na pierwszej przerwie technicznej zespół z Piły prowadził 8:7, a po serii błędów ekipy trenera Kosmola 12:9. Trzypunktowe prowadzenie gospodyń utrzymywało się do stanu 16:13. Wówczas podopieczne Wiesława Popika stanęły w miejscu. Miejscowa publiczność z niedowierzaniem przecierała oczy, jak zespół, który pewnie zmierzał po komplet punktów w meczu, kolejno oddawał punkty. Po akcjach Karoliny Szymańskiej, Tamary Rakić i bloku Tomsi na Babicz zrobiło się 16:16. W szeregach pilanek dała jeszcze znać o sobie Kingsley, ale to było wszystko, na co stać było w tej partii zespół z Piły. Klasą samą dla siebie była Szymańska, po kontrach której legionowianki doprowadziły do tie-breaka.

Gdy sygnał do gry dał dobrze prowadzący sobotnie zawody Jarosław Makowski, podopieczne trenera Popika błyskawicznie rzuciły się na rywalki. Po akcjach Kingsley przy Żeromskiego zrobiło się 3:0. Po chwili ekipa z Legionowa dzięki Wójcik i Tomsi doprowadziła do remisu (3:3), przejmując inicjatywę w tie-breaku. Po atakach Jóźwickiej i Wójcik legionowianki przy zmianie stron miały o trzy oczka więcej od rywalek. Jednak wtedy w obozie Macieja Kosmola przyszło rozprężenie. Błędy Wójcik i Raonić sprawiły, że Nafta wyrównała, a po kontrze Natalii Krawulskiej prowadziła 9:8. Opiekun gości próbował zmian, ale pilanki pewnie zmierzały do celu. Ataki Kingsley i Babicz pozwoliły Nafcie odskoczyć na 13:10, a po blokach Krawulskiej na Tomsi pilanki mogły się cieszyć z wygranej z pogromcą wielkiego Impelu oraz pierwszych punktów w tym sezonie.

PGNiG Nafta Piła – Siódemka SK bank Legionovia Legionowo 3:2
(37:39, 25:19, 25:20, 17:25, 15:11)

Nafta: Kajzer (3), Kudakowa (9), Paszek (12), Krawulska (15), Kingsley (19), Ward (2), Kuehn-Jarek (libero) oraz Kuligowska (4), Wawrzyniak (4), Babicz (14) i Archangielskaja
Legionovia: Raonić, Rakić (6), Rybaczewski (4), Tomsia (18), Barfield (9), Jóźwicka (15), Saad (libero) oraz Szymańska (5), Wójcik (8), Sołodkowicz (4), Bąk (1) i Łukaszewska (3)