Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: BKS gra dalej, losy bialanek rozstrzygnął złoty set

Puchar CEV: BKS gra dalej, losy bialanek rozstrzygnął złoty set

BKS Bielsko-Biała wykorzystał atut swojego boiska w stu procentach. Po dość łatwej porażce we Francji, bialskie siatkarki w rewanżu pokonały równie łatwo ASPTT Mulhouse. O awansie BKS-u zdecydował złoty set, który zakończył się po zaciętej walce obu ekip.

Spotkanie ułożyło się dla bialanek już od pierwszych piłek, bowiem po asie serwisowym Małgorzaty Lis BKS Aluprof wyszedł na 3:1, a po atakach z krótkiej Danijeli Nikić – na 6:2. Na skrzydle z dobrej strony prezentowała się Natalia Strózik, a gdy Marta Szymańska blokiem zatrzymała Petję Cekową, przy Rychlińskiego było już 8:3. Po pierwszej przerwie technicznej do ataku ruszyły Francuzki. Ataki Any Lazarević i Aliny Albu sprawiły, że ASPTT zbliżył się na 5:9, jednak po chwili podopieczne Mirosława Zawieracza ponownie przyspieszyły tempo, prowadząc po kontrze Heleny Horki 15:6. Gdy w polu zagrywki pojawiła się kapitan BKS-u, Aluprof miał już 10 oczek przewagi (20:10). Mimo że w końcówce seta mocny finisz miała Julia Ferulik (20:14), siatkarki z Podbeskidzia po kontrze Lis pewnie wygrały 25:18.

W drugiej partii, mimo że dzięki czujnej i skutecznej grze Lis BKS Aluprof wyszedł na dwupunktowe prowadzenie, jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną kontrolę na parkiecie przejęła drużyna z Miluzy. Świetnie radziła sobie Kristy Jeackel, która wraz z Cekową wyprowadziła ASPTT na 9:6. Do remisu doprowadziła grająca niemal bezbłędnie na środku Lis (10:10), a po kontratakach Heike Beier i Natalii Strózik w hali BKS-u było 12:10 dla miejscowych. Przyjezdne zdołały wyrównać na 14:14 po ataku Lazarević, jednak od stanu 16:16 bialanki zaczęły uciekać rywalkom. Na skrzydle bardzo dobrze radziła sobie Beier, którą wspierała Lis (20:16), a kiedy przy Rychlińskiego zrobiło się 20:17, Francuzki kompletnie stanęły w miejscu, oddając seta 25:17.

Po zmianie stron podopieczne Mirosława Zawieracza miały twardy orzech do zgryzienia, bowiem przyjezdne nie zamierzały się poddawać. Bialanki przeciwnie, uśpione prowadzeniem w meczu 2:0, niemal bez walki oddały pierwszą część seta. Po blokach Ferulik oraz atakach tria Lazarević – Cekowa – Jeackel zrobiło się 7:0 dla ASPTT. I gdy wydawało się, że trzecia drużyna francuskiej ekstraklasy będzie kontrolować seta, do ataku ruszył BKS Aluprof. Błyskawicznie zrobiło się 9:9, a bohaterkami akcji były Horka i Strózik. Francuzki jeszcze raz zaatakowały i po kontrach Jeackel i Albu ekipa z Miluzy prowadziła 16:12, a po krótkiej Ferulik miała pięć oczek przewagi (19:14). Przyjezdne pewnie zmierzały po wygraną, jednak przy stanie 24:20 ich tryby się zacięły. Ponownie dała o sobie znać Lis, a w decydujących akcjach, Francuzki myliły się w ataku, przegrywając wygraną partię 24:26.

„Złoty set” lepiej rozpoczął się dla miejscowych, w szeregach których prym wiodły Horka i Lis. Bardzo szybko zrobiło się 5:0 dla BKS-u Aluprof, a gdy przewaga siatkarek z Bielska-Białek wzrosła do sześciu oczek (6:1) do głosu zaczęła dochodzić drużyna z Miluzy (6:8). BKS Aluprof odskoczył na 14:10 i wówczas o włos, a powtórzyłaby się sytuacja z trzeciego seta. Po drugiej stronie siatki przypomniała o sobie Jeackel, a po serii bloków Ferulik był remis 15:15. Dla drużyny z Podbeskidzia na szczęście dwukrotnie błąd popełniły Francuzki i to podopieczne Mirosława Zawieracza awansowały do kolejnej rundy Pucharu CEV.

BKS Aluprof Bielsko-Biała – ASPTT Mulhouse 3:0
(25:18,25:17, 26:24)
złoty set: 17:15

BKS Aluprof: Nikić, Horka, Lis, Szymańska, Strózik, Beier, Wojtowicz (libero) oraz Wilk i Ciaszkiewicz-Lach
ASPTT Moulhouse: Ferulik, Lazarević, Jaeckel, Faesch, Tsekova Lubomirova, Albu Ilie, Bousquet (libero) oraz Djilali, Nercher, Cely i Dabić