Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Radomianie wywożą z Bydgoszczy trzy punkty

PlusLiga: Radomianie wywożą z Bydgoszczy trzy punkty

Emocjonujące spotkanie mieli okazję zobaczyć kibice, którzy przyszli w sobotnie popołudnie do hali Łuczniczka. Transfer Bydgoszcz w meczu 3. kolejki PlusLigi zmierzył się z beniaminkiem rozgrywek - Cerradem Czarnymi Radom - i po walce przegrał 1:3.

Spotkanie otworzyła akcja, w której przyjezdni kilkakrotnie musieli ponawiać atak. Ostatecznie przez dłonie bydgoszczan przedarł się Wytze Kooistra (1:0). Z początku nie zabrakło błędów po obu stronach siatki (4:4). Nieznacznie lepiej radzili sobie siatkarze Transferu i to oni, za sprawą skutecznego bloku, objęli podczas pierwszej przerwy technicznej dwupunktowe prowadzenie (8:6). Po powrocie na parkiet, gospodarze stale utrudniali rywalom skończenie ataku dzięki dobrej grze w bloku i w obronie; przy stanie 11:8 o czas poprosił Robert Prygiel. Wobec kłopotów podopiecznych szkoleniowca Cerradu Czarnych Radom z przebiciem się przez blok przeciwników, trener wykorzystał drugą przerwę (14:9). Tuż po czasie, Wojciecha Jurkiewicza w pojedynkę zatrzymał Adam Kamiński. Ale udane zbicie Yassera Portuondo pozwoliło miejscowym zawodnikom utrzymać pięć oczek przewagi (16:11) – zwiększył ją as serwisowy Jurkiewicza (19:12). Trener Prygiel starał się pomóc swojej ekipie kolejnymi zmianami, lecz gra punkt za punkt, trwająca w tej fazie seta, sprzyjała gospodarzom. Wciąż wiele piłek, coraz częściej zamienianych na punkty, otrzymywał Kooistra. Bydgoszczanie jednak pewnie zmierzali po zwycięstwo w premierowej odsłonie – przypieczętował je uderzeniem ze środka Wojciech Jurkiewicz (25:18).

Dobra gra miejscowych siatkarzy przeniosła się na drugą partię – skuteczne obrony umożliwiały im kolejne kontrataki, a seria efektownych bloków dała dwupunktową przewagę (4:2). Przyjezdni błyskawicznie odrobili stratę i nękając rywali wzmocnioną zagrywką, wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po powrocie na parkiet gospodarze dwukrotnie bliscy byli wyrównania wyniku, ale udało im się to dopiero po tym, jak piłkę przechodzącą wykorzystał Jurkiewicz (13:13). Świetna dyspozycja Yassera Portuondo w bloku zmusiła Roberta Prygla do wykorzystania czasu. Szybka reakcja szkoleniowca pomogła zniwelować punktową różnicę przed drugą przerwą techniczną (15:15) – lecz mocne uderzenia Marcina Wiki i Bartosza Janeczka pozwoliły ją przywrócić i utrzymać (18:16). Przy serii trudnych serwisów Jakuba Wachnika radomianie zdołali wytworzyć presję na rywalach, wobec czego o czas poprosił Marian Kardas (19:19). Gra punkt za punkt trwała do momentu, gdy bydgoszczanie popełnili dwa kolejne błędy (21:23). Czarną serię miejscowych przedłużył Janeczek, trafiając w antenkę, a po chwili – w aut. Wynik meczu ustalił się zatem na 1:1.

Dziesięciominutowa przerwa pomiędzy setami posłużyła przyjezdnym, którzy błyskawicznie odskoczyli na trzy punkty (3:0). W ekipie gospodarzy mnożyły się proste pomyłki i o czas poprosił trener Marian Kardas (2:6). Sytuacja na parkiecie nie uległa zmianie do pierwszej przerwy technicznej, na którą sprowadził zespoły, punktując w polu serwisowym, Jozef Piovarči (8:3). Raz po raz mocno i skutecznie uderzał Bartłomiej Bołądź, choć nie były mu obce także błędy (9:6). Po przeciwnej stronie siatki doskonale na lewym skrzydle spisywał się Marcin Wika (9:11). Przyjmujący Transferu do zdobyczy w ataku i w bloku dołożył także punktową zagrywkę (12:12). Trwała obustronna wymiana ciosów; z dobrej strony pokazał się Dirk Westphal (15:14), ale podczas drugiej przerwy technicznej to bydgoszczanie prowadzili jednym oczkiem (16:15). Na efektowny pipe w wykonaniu Yassera Portuondo krótką odpowiedział Adam Kamiński. Seria radomian zmusiła Mariana Kardasa do wzięcia czasu przy stanie 18:21. Po chwili, gdy punktową zagrywką popisał się Maikel Salas, przerwę wykorzystał Robert Prygiel. Przyjezdni powrócili do gry, blokując Marcina Wikę. Podobnie jak w drugim secie, zgubne dla bydgoszczan mogły okazać się błędy własne popełnione w decydującej fazie seta (21:24). Ale skuteczny kontratak Wiki i udany blok Transferu podtrzymały szanse gospodarzy na wygraną w trzeciej partii. Ostatecznie, nerwową końcówkę rozstrzygnęły kolejne pomyłki miejscowych siatkarzy.

Za dyskusje z arbitrami, dotyczące ostatniej akcji trzeciej odsłony, na początku czwartego seta trenerowi Kardasowi przyznano żółtą kartkę. Zmobilizowani gospodarze dzięki serii bloków zyskali trzypunktową przewagę (4:1). Podtrzymał ją podczas pierwszej przerwy technicznej Yasser Portuondo (8:5). Dobra gra kubańskiego przyjmującego Transferu w ataku przełożyła się na dyspozycję w polu serwisowym, wobec czego przy czteropunktowej stracie swojego zespołu o czas poprosił Robert Prygiel (7:11). Obaj rozgrywający tuż przed drugą przerwą skutecznie uruchomili środek – na swoim koncie punkty zapisali kolejno Adam Kamiński i Miłosz Zniszczoł (16:12). Punktowa zagrywka tego ostatniego skłoniła trenera Prygla do wzięcia czasu. Działanie szkoleniowca przyniosło efekt w postaci pewnych, mocnych uderzeń Wytze Kooistry przy rozrzuconym bloku bydgoszczan (15:18) – i tym razem o przerwę poprosił Marian Kardas. Kontratak Marcina Wiki zapewnił gospodarzom, wydawać by się mogło, bezpieczną przewagę, ale udany atak Dirka Westphala, wraz z serią błędów bydgoszczan, doprowadził do remisu (21:21) – i czasu dla Transferu. Dodatkową przerwę spowodowało spore zamieszanie przy stoliku sędziowskim. Jako pierwsi piłkę setową wywalczyli gospodarze, lecz do gry na przewagi doprowadził ze środka Adam Kamiński. Chaotyczna końcówka czwartej partii padła łupem przyjezdnych po asie serwisowym Jakuba Wachnika.

MVP meczu: Dirk Westphal

Transfer Bydgoszcz – WKS Cerrad Czarni Radom 1:3
(25:18, 21:25, 26:28, 26:28)

Transfer: Portuondo (17 pkt.), Wika (16), Jurkiewicz (8), Zniszczoł (15), Salas (2), Janeczek (14), Bonisławski (libero) oraz Waliński, Nowakowski i Sieńko
Czarni: Ostrowski (1 pkt.), Neroj (1), Wachnik (10), Westphal (12), Kooistra (14, Kamiński (9), Kowalski (libero) oraz Bołądź (8), Radomski, Gutkowski i Piovarci (8)