Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie górą nad mistrzami Polski

PlusLiga: Jastrzębianie górą nad mistrzami Polski

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozkręcają się po falstarcie w 1. kolejce. Po zwycięstwie nad AZS-em Częstochowa przyszedł czas na pojedynek z mistrzem Polski. We własnej hali jastrzębianie pokonali Asseco Resovię Rzeszów 3:1.

Obie drużyny rozpoczęły ten mecz spokojnie. Do pierwszej przerwy technicznej akcje kończyły się głównie w pierwszym uderzeniu. Potem przewagę zaczęła zdobywać Resovia, a jej grę napędzał bardzo dobrze radzący sobie w ataku bez względu na sytuację Peter Veres. Mistrzowie Polski prowadzili już nawet 15:11, ale po przerwie wziętej przez trenera Lorenzo Bernardiego tę przewagę od razu stracili. Wtedy walka rozgorzała na całego. Coraz więcej było przedłużonych akcji, ale nie brakowało też niedokładności i niemal szkolnych błędów. Postacią numer jeden na boisku był w tym fragmencie Michał Łasko, ale jastrzębianie raz za razem tracili okazje na skończenie seta. Swoje szanse marnowała też jednak Resovia. Nie potrafiła wykorzystać dobrych serwisów Piotra Nowakowskiego, a przy piłce setowej pomylił się jej dotychczasowy lider Veres. Ostatecznie dwa błędy rzeszowian dały wygraną Jastrzębskiemu Węglowi.

Rozpędzeni gospodarze nie zwalniali też tempa w kolejnej partii. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili, mając trzy oczka w zapasie. Mnożyły się tymczasem problemy po stronie Resovii. Trener Andrzej Kowal zmienił obu przyjmujących, a potem także atakującego, ale cały czas to jego podopieczni musieli gonić wynik. Wciąż nie potrafili znaleźć recepty na kapitalnie grającego Łasko, wspieranego przez Krzysztofa Gierczyńskiego, a do tego przebić się przez świetną obronę jastrzębian. Drużyna Lorenzo Bernardiego w pełni kontrolowała wydarzenia na boisku i jej zwycięstwo w tym secie ani przez moment nie było zagrożone.

Dziesięciominutowa przerwa po drugiej odsłonie spotkania lepiej wpłynęła na rzeszowian. Wrócili do dobrej gry w pierwszej akcji, a ich rywalom gdzieś uciekła zabójcza skuteczność i perfekcyjna defensywa z poprzedniego seta. Duża w tym zasługa pary przyjmujących Peter Veres – Nikołaj Penchev, którą Andrzej Kowal posłał do boju od początku trzeciej partii, co pozwoliło na lepsze zbilansowanie gry w ataku i przyjęciu. Na pierwszej przerwie technicznej rzeszowianie prowadzili 8:3, ale potem gra się wyrównała. Dużo było walki, sporo też błędów i chaosu. W końcówce przewagę uzyskali rzeszowianie i nie pozwolili jej sobie odebrać, przedłużając tym samym pojedynek w Jastrzębiu.

Kolejna odsłona przyniosła apogeum szarpanej gry, i to z obu stron. Lepiej rozpoczęli jastrzębianie, potem wyższy bieg włączyła Resovia, by znów pozwolić gospodarzom odskoczyć. Mimo że skuteczność stracił Łasko, Jastrzębski Węgiel długo nie pozwalał sobie odebrać prowadzenia. Nawet wtedy, gdy świetnie w tym meczu grający libero Damian Wojtaszek tylko przebił piłkę na stronę Resovii, ale tam nikt jej już nie dotknął. Rzeszowianie wyszli na prowadzenie dopiero przy zejściu na drugą przerwę techniczną. Ich gra wyglądała na lepiej poukładaną, ale końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęli jastrzębianie. Znamienne może być to, że tę partię i cały mecz zakończyły dwa błędy mistrzów Polski: najpierw w siatkę zaserwował Łukasz Perłowski, potem Fabianowi Drzyzdze nie udała się krótka z Nowakowskim. W całym spotkanie podopieczni Andrzeja Kowala po własnych pomyłkach oddali rywalom aż 55 punktów. Za bardzo dobrą i równą grę w całym pojedynku nagrodę MVP odebrał Damian Wojtaszek, libero Jastrzębskiego Węgla.

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 3:1
(30:28, 25:19, 23:25, 25:22)

Jastrzębski Węgiel: Łasko (22), Gierczyński (10), Pajenk (9), Masny, Van de Voorde (11), Kubiak (11) i Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak i Bontje
Resovia: Konarski (20), Nowakowski (11), Achrem (5), Drzyzga (2), Perłowski (1), Veres (8) i Ignaczak (libero) oraz Lotman (3), Grzyb (3), Tichacek, Schöps (2) i Penchev (8)