Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > ORLEN Liga: W Sopocie górą gospodynie

ORLEN Liga: W Sopocie górą gospodynie

Siatkarki Atomu Trefla Sopot okazały się mało gościnne dla ekipy BKS-u Aluprof Bielsko-Biała. Podopieczne Teuna Buijsa wygrały w meczu 4. kolejki  ORLEN Ligi bez straty seta. Zawodniczki z Podbeskidzia zagroziły im jedynie w trzeciej partii.

Dwie akcje Charlotte Leys dały mistrzyniom Polski dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywało się niemal do pierwszej przerwy technicznej. Przy stanie 7:5 kolejną kontrę wykorzystała Anna Podolec i podopieczne Teuna Buijsa odskoczyły na 8:5. Po wznowieniu gry sopociankom odpowiedziała Helena Horka, ale gdy na skrzydle pomyliła się Heike Beier, miejscowe miały o cztery oczka więcej (11:7), jednak po asie serwisowym młodej Natalii Strózik bialanki miały już tylko dwa punkty straty (13:11). Gospodynie nieźle radziły sobie w bloku, po jednej z akcji Julii Szeluchiny na Beier atomówki prowadziły 14:11. Sytuacja zmieniła się przed pierwszą przerwą techniczną. Ataki ze środka Danijeli Nikić i Beier pozwoliły BKS-owi Aluprof wyrównać przy stanie 15:15. Kiedy punkt z zagrywki zdobyła niemiecka skrzydłowa, przy stanie 16:17 o pierwszy czas dla zespołu poprosił trener Buijs. W końcówce seta gra się wyrównała. Szkoleniowiec sopocianek próbował rotować składem. Na boisku pojawiła się Justyna Łukasik i Kimberly Hill, ale przewagę miejscowym dały same bialanki. To po ich błędach Atom Trefl wyszedł na 21:19, a po kontrach Leys w Ergo Arenie było 25:20.

Początek drugiego seta był wyrównany i dopiero przy stanie 2:2 mistrzynie Polski zaczęły powoli przejmować inicjatywę. Przez blok BKS-u przebiła się Podolec, a po kontrze Szeluchiny było 4:3. Podopieczne Mirosława Zawieracza zdołały wyrównać, jednak po asie serwisowym Hill przegrywały dwoma oczkami (5:7). Bialanki nie potrafiły poradzić sobie z zagrywką amerykańskiej skrzydłowej i po chwili było 9:5. Przy stanie 10:6 błąd popełniły siatkarki z Podbeskidzia i o czas poprosił trener Zawieracz. Krótka rozmowa pozytywnie wpłynęła na zespół gości, który po bloku Małgorzaty Lis wyrównał przy stanie 11:11. Wówczas przypomniała o sobie, jak się później okazało – najlepsza w tym spotkaniu – Leys. Przyjmująca sopocianek dała miejscowym trzy oczka przewagi (14:11), a po serii bloków było już 17:11. Przy stanie 12:19 po raz kolejny zareagował szkoleniowiec BKS-u, ale rozpędzone atomówki konsekwentnie zmierzały w kierunku 25. punktu. Wynik seta ustaliła Leys (25:20) i mistrzynie Polski prowadziły w meczu 2:0.

Dłuższa przerwa pomiędzy druga a trzecia partią lepiej wpłynęła na zespół gości. Horka i spółka, wykorzystując błędy Atomu Trefla, prowadziła 3:1, a na pierwszej przerwie technicznej, dzięki kontrze czeskiej skrzydłowej – 8:5. Atomówki po krótkiej rozmowie z trenerem opanowały nerwy i po bloku Izabeli Bełcik na Beier traciły do rywala tylko jeden punkt (7:8). Wkrótce przypomniały o sobie Leys i Hill i mistrzynie Polski remisowały 11:11, a następnie prowadziły 13:11. Wyraźnie podłamane bialanki popełniały błędy na siatce i gdy w Ergo Arenie było 14:11 dla miejscowych, czas dla zespołu przyjezdnych wykorzystał Mirosław Zawieracz. Mistrzynie Polski utrzymywały czteropunktowe prowadzenie, ale przy stanie 21:17 Atom Trefl stanął w miejscu. Dobrą serię zagrywek dała Lis i przy stanie 21:20 tym razem o przerwę prosił Teun Buijs. Mistrzynie Polski przy stanie 24:20 miały piłkę meczową, ale BKS nie dawał za wygraną i po kontrze Beier to siatkarki z Podbeskidzia były o krok od pozostania w meczu (26:25). Dwie akcje Leys wyjaśniły sytuację. Sopocianki dzięki zwycięstwu przeskoczyły w tabeli BKS Aluprof Bielsko-Biała, awansując na 3. miejsce ORLEN Ligi.

Atom Trefl Sopot – BKS Aluprof Bielsko-Biała 3:0
(25:20, 25:20, 28:26)

Atom Trefl Sopot: Leys (18 pkt.), Bełcik (1), Podolec (4), Szeluchina (5), Efimienko (3), Kaczorowska (3), Zenik (libero) oraz Hill (4), Łukasik (2), Pietersen (1) i Gajewska
BKS Aluprof Bielsko-Biała: Nikić (5 pkt.), Horka (13), Lis (5), Szymańska (9), Strózik (9), Beier (7), Wojtowicz (libero) oraz Wilk, Łyszkiewicz i Trojan