Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Atomówki z tarczą wracają z Bukaresztu

LM: Atomówki z tarczą wracają z Bukaresztu

Od zwycięstwa rozpoczęły kolejną przygodę z Ligą Mistrzyń siatkarki Atomu Trefla Sopot. Mistrzynie Polski w konfrontacji z rumuńskim Dinamem Bukareszt oddały tylko jednego seta, zapisując na koncie komplet punktów.

Spotkanie lepiej rozpoczęły zawodniczki Dinama Bukareszt, które szybko zbudowały dwupunktową przewagę (5:3). Mistrzynie Polski opanowały jednak początkowe nerwy i po przerwie technicznej za sprawą ataku Kimberly Hill doprowadziły do stanu 9:9. Przyjezdne miały sporo problemów ze skończeniem akcji, a nie do zatrzymania była Mirela Corjeutanu, która wyprowadziła zespół z Bukaresztu na 14:12. Podczas drugiej przerwy technicznej wciąż o dwa oczka z przodu były gospodynie, a gra Atomu Trefla Sopot była wciąż zbyt nerwowa. Podopieczne Teuna Buijsa nie potrafiły skończyć wielu kontrataków, co bardzo szybko znalazło odzwierciedlenie na tablicy wyników. Po autowym zbiciu Anny Podolec gospodynie prowadziły już 22:18 i były coraz bliższe zwycięstwa w premierowej partii. Dinamo Bukareszt otrzymało piłkę setową za darmo, bo po złym przyjęciu Hill. Po chwili atak w siatkę Charlotte Leys skutkował przegranym setem przez sopocianki 20:25.

Trzy skuteczne ataki Podolec otworzyły wynik punktowy sopocianek w drugiej partii (3:0). Zespół z Trójmiasta wreszcie spokojnie kończył swoje pierwsze akcje i z powodzeniem wykorzystywał kontrataki. Kiwka z drugiej piłki Izabeli Bełcik sprawiła, że rozpoczęła się pierwsza przerwa techniczna, na której utrzymywała się trzypunktowa przewaga przyjezdnych. Sopocianki wyraźnie poprawiły zagrywkę, czym sprawiły mnóstwo problemów przyjmującym Dinama. Po kolejnej udanej kontrze zakończonej atakiem Zuzanny Efimienko było już 12:8 i o czas zmuszony był prosić szkoleniowiec z Bukaresztu. W kolejnych fragmentach seta dominowały podopieczne Buijsa, które po skutecznym zbiciu Podolec osiągnęły znaczą przewagę – 16:10. Atom Trefl Sopot coraz lepiej spisywał się w elemencie bloku i za sprawą udanej „czapy” wyszedł na 20:14. Wcześniej wypracowana przewaga sprawiła, że mistrzynie Polski spokojnie rozegrały końcówkę seta. Po ataku Efimienko drużyna z Sopotu miała pierwszego setbola, a po chwili błąd w przyjęciu ekipy Dinama zakończył partię. Atom Trefl wygrał 25:17 i zabawa w meczu zaczynała się od początku.

Wymiana ciosów z obu stron – tak można opisać początek trzeciego seta spotkania (5:5). Po pierwszej przerwie technicznej udało się zawodniczkom Atomu Trefla uzyskać dwa oczka przewagi, a miało to miejsce po skutecznym zbiciu Podolec – 10:8. Oba zespoły rozgrywały zdecydowanie najlepszego seta w meczu, w którym nie brakowało efektownych bloków i soczystych ataków. Ku uciesze trenera Buijsa to jego podopieczne lepiej wykorzystywały nadarzające się okazje do zdobywania punktów i na drugim czasie technicznym prowadziły 16:13. Chwila dekoncentracji sprawiła, że Dinamo Bukareszt zniwelowało część strat (17:18) i zapowiadała się nerwowa końcówka. Na szczęście dla przyjezdnych w decydującym momencie zaczął działać blok, przez który nie mogła przebić się nawet Corjeutanu. Seta zakończył błąd rumuńskiej rozgrywającej (25:17) i zespół z Sopotu prowadził w meczu 2:1.

Rumunki zdając sobie z sprawę, że czwarty set to dla nich być albo nie być, wyszły na niego bardzo zdeterminowane i skoncentrowane. Cetelina Zarkowa po skutecznym ataku z obejścia wyprowadziła Dinamo na 6:4. Drużyna z Sopotu nie zamierzała jednak niczego odpuszczać i nie tylko odrobiła straty, ale także prowadziła minimalnie podczas pierwszej przerwy technicznej. Zawodniczki rumuńskie z minuty na minutę grały coraz słabiej i coraz częściej nadziewały się na blok ekipy znad Bałtyku. Trzy oczka przewagi sopocianek na drugim czasie technicznym dawały nadzieję, że to spotkanie zakończy się już w tej odsłonie. Przysłowiowy gwóźdź do trumny Dinama wbiła Podolec, posyłając asa serwisowego – 20:16. W ostatnich fragmentach seta gospodynie ponownie odrobiły cześć strat, a atak w taśmę sopocianek sprawił, że sytuacja pomimo piłek meczowych zrobiła się bardzo nerwowa – 24:22. Na szczęście dla mistrzyń Polski sprawy w swoje ręce wzięła Podolec, która kiwnęła tuż za blok i zakończyła całe spotkanie (25:23).

Dinamo Bukareszt – Atom Trefl Sopot 1:3
(25:20, 17:25, 17:25, 23:25)

Dinamo: Nenowa (2), Marcovici (11), Żarkowa (11), Baciu (6), Karakaszewa (17), Corjeutanu (12), Davis (libero) oraz Carbuneanu (3) i Minca
Trefl: Leys (11), Bełcik (5), Podolec (24), Szeluchina (10), Efimienko (14), Hill (3), Zenik (libero) oraz Gajewska, Molnar, Łukasik (1) i Kaczorowska (8)