Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga K: Mecz „na szczycie” tabeli dla Pałacu Bydgoszcz

II liga K: Mecz „na szczycie” tabeli dla Pałacu Bydgoszcz

Wielka radość zapanowała w bydgoskim zespole po ostatnim gwizdku sędziego. Podopieczne Macieja Kromrycha okazały się lepsze od drugiej drużyny Chemika Police. Mecz zakończył się w tie-breaku i obfitował w wiele zwrotów akcji.

Premierową odsłonę meczu śmiało można nazwać setem, który stał pod znakiem zagrywki. Przy problemach z przyjęciem w obu drużynach spadała efektywność w ataku, co znajdowało swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Sytuacja w partii zmieniała się jak w kalejdoskopie. Początkowo przewagę wypracowały sobie bydgoszczanki, by w środkowej fazie seta inicjatywę przejęły policzanki. Wśród miejscowych niski procent skuteczności prezentowały atakujące. Zarówno Anna Bączyńska , jak i Iga Chmielewska nie potrafiły sforsować bloku i obrony przeciwniczek. Rozgrywające Pałacu – wobec słabszej dyspozycji skrzydłowych – starały się uaktywnić środkowe, ale i tutaj były problemy. Lepiej gra kombinacyjna wyglądała u gości. To jednak nie atak zadecydował o zwycięstwie w pierwszym secie: kluczowe, zwłaszcza w nerwowej końcówce, było przyjęcie zagrywki. Przy stanie 25:25 dwukrotnie silnie z wyskoku zaserwowała Natalia Matusz. Z zagrywką przyjmującej Chemika nie poradziły sobie miejscowe, które tym samym musiały przełknąć gorycz porażki (25:27).

Na początku drugiej odsłony meczu grały jedynie policzanki. Co prawda rezultat był "na styku", ale bydgoszczanki punktowały niemal wyłącznie po zepsutych zagrywkach przeciwniczek. Nadal nieskuteczna w ataku była Bączyńska. Na jej usprawiedliwienie trzeba zaznaczyć, iż kilka razy otrzymała ekstremalnie trudne do skończenia piłki od swojej rozgrywającej. Generalnie u miejscowych szwankowała efektywność pierwszej akcji, a także relacja blok-obrona. O ten drugi element dużo pretensji do swoich podopiecznych miał Maciej Kromrych. Trener dokonał także stałej już roszady, a więc podwójnej zmiany. Jednakże nie tym posunięciom Pałac zawdzięczał ostateczny triumf w drugim secie: kluczowe okazały się błędy rywalek i zagrywka Weroniki Fojucik. Gdy przyjmująca pojawiła się w polu serwisowym, miejscowe zdobyły kilka punktów z rzędu, co wystarczyło im do zwycięstwa 25:21. Po drugiej stronie siatki kompletnie nie sprawdziła się roszada na przyjęciu. Zdzisław Gogol za Kamilę Sadowską wprowadził Annę Karpicz, ale przyjęcie zagrywki wśród jego podopiecznych nie uległ wówczas zmianie na plus.

Trener Kromrych przed trzecim setem zdecydował się na zmianę w podstawowym składzie: na środku siatki Oliwię Jakielaszek zastąpiła Barbara Browarczyk. Początkowo obie drużyny nie szczędziły sobie uprzejmości, obdarowując się… błędami własnymi. U miejscowych powtarzał się problem z dwóch poprzednich partii – niska skuteczność w ataku skrzydłowych i nieudane próby gry kombinacyjnej. W głównej mierze o tych kłopotach decydowało przyjęcie zagrywki. Rozgrywające przy złym przyjęciu zmuszone były do wystawiania, a nie rozgrywania, co przy dodatkowo niskiej skuteczności w ataku przysparzało wiele problemów miejscowym. Sytuacja zmieniła się przy wyniku 16:13 dla przyjezdnych. Wówczas w polu serwisowym rozpoczęło się show jednej aktorki, Igi Chmielewskiej. Siatkarki Chemika były bezradne po kolejnych zagrywkach atakującej Pałacu. Reagować na seryjną utratę punktów próbował trener Gogol – znów powtórzył on zmianę Karpicz za Sadowską, ale ponownie roszada nie poprawiła poziomu przyjęcia w zespole z Polic. Bydgoszczanki pomimo faktu zdobycia dziewięciu punktów z rzędu (21:16) nie wygrały seta bezproblemowo. Rywalki odrobiły całkowicie straty i doprowadziły do gry na przewagi. Tym razem z "wojny nerwów" lepiej wyszła kujawska drużyna. Zagrywka w aut Matusz i skuteczne zbicie w kontrze Marty Ciesiulewicz pozwoliły gospodyniom objąć prowadzenie w meczu 2:1

Weronika Fojucik w sobotę miała problemy ze skutecznością ataku, ale kłopoty w tym elemencie nadrabiała trudnymi zagrywkami. Gdy kolejne serwisy przyjmującej Pałacu siały popłoch wśród przeciwniczek, wydawało się, iż spotkanie zakończy się w czterech odsłonach. Nic bardziej mylnego. Po raz kolejny na boisku nastąpił szybki zwrot akcji. Bydgoszczanki prowadziły 11:7, by w środkowej fazie seta przegrywać dwoma oczkami (13:15). Słabszy moment miejscowych starał się przerwać Maciej Kromrych, dwukrotnie prosząc o czas. Uwagi szkoleniowca nie poskutkowały, gdyż jego podopieczne nie tylko nie odrobiły strat, ale jeszcze je powiększyły. Nietrafiona okazała się również decyzja o podwójnej zmianie. Magdalena Karpińska rozregulowała grę miejscowych. Z kolei w przeciwnym zespole, mając kilka punktów w zapasie, swobodniej zaczęła rozgrywać Joanna Sowa. Przerzut na lewe, prawe skrzydło i do tego gra środkiem zachwiały równowagą bydgoskiego bloku. Taki obrót spraw wykorzystały przyjezdne, wygrywając 25:19.

Tie-break, często określany loterią, rozpoczął się od dość wyrównanej walki. W końcówce poprzedniego seta wśród miejscowych przestał funkcjonować blok, jednakże o tym, jak bardzo jest to nieprzewidywalny element w siatkówce, świadczy początek decydującej partii. Bydgoszczanki dwukrotnie z rzędu popisały się udaną "czapą", co pozwoliło im zbudować minimalne prowadzenie. Punktowe bloki na tyle napędziły Pałac, iż częściowo skuteczność odzyskały skrzydłowe. Z kolei policzanki, od momentu utraty kilku punktów w jednym ustawieniu, nie były już w stanie odwrócić losów rywalizacji. W końcówce bydgoszczanki znów postraszyły przeciwniczki zagrywką, a seta i cały mecz, atakiem z piłki przechodzącej, zakończyła Barbara Browarczyk.

Pałac II Bydgoszcz – Chemik II Police 3:2
(25:27, 25:21, 26:24, 19:25, 15:10)

Pałac II Bydgoszcz: Jakielaszek, Marciniak, Ciesiulewicz, Fojucik, Bączyńska, Szczygieł, Korabiec (libero) oraz Karpińska, Chmielewska, Spryszyńska, Browarczyk i Pyzdrowska
Chemik II Police: Warzecha, Oleksy, Matusz, Sadowska, Kazaniecka, Sowa, Robel (libero) oraz Karpicz, Boguszewska i Szymoniak