Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Siatkarze z łódzkiego najlepsi w Turnieju Nadziei Olimpijskich

Siatkarze z łódzkiego najlepsi w Turnieju Nadziei Olimpijskich

W dniach 10-12 października w Spale odbył się Turniej Nadziei Olimpijskich. Turniej ten organizowany jest w celu dokonania naboru do narodowych reprezentacji młodzieżowych. Jak co roku brało w nim udział 16 reprezentacji poszczególnych województw.

Dla młodych sportowców jest to doskonała okazja do pokazania swoich umiejętności, a także pierwszy krok do kariery siatkarskiej. – Turniej Nadziei Olimpijskich sam w sobie był dla mnie ogromnym przeżyciem, był pierwszym tak ważnym, w którym miałem okazję uczestniczyć. Najważniejsza była dla mnie klasyfikacja drużynowa, wszyscy chcieliśmy się pokazać z dobrej strony. Tym bardziej, że obserwatorami turnieju byli trenerzy z całej Polski – podsumowuje przyjmujący z Łodzi, Damian Domagała.

W tym roku prawo do uczestnictwa mieli zawodnicy urodzeni po 1 stycznia 1998 roku. Młodzi siatkarze muszą też mieć odpowiednie warunki fizyczne, uzdolnienia szybkościowo-skocznościowe, a także odpowiedni poziom umiejętności taktyczno-technicznych. Podczas trwania turnieju trenerzy nie mają prawa wystawić na boisko zawodnika libero, ponieważ ta pozycja w TNO nie istnieje. Mają również obowiązek w pierwszym i drugim secie wystawić obie szóstki.

Mecze w grupach rozgrywane były w formie tylko dwóch setów, z czego za każdy wygrany drużyna otrzymywała jeden punkt. W późniejszych fazach turnieju grano do dwóch wygranych setów, z tym że ten trzeci do 15 punktów. – W tym roku mieliśmy obowiązek zagrać dwa sety różnymi szóstkami. Dodatkowo wprowadzono zmiany w formule rozgrywania meczów grupowych, które bez względu na wynik trwały dwa sety, tak więc mecz mógł zakończyć się remisem. Dopiero po zakończeniu fazy grupowej, w każdym meczu musiał zostać wyłoniony zwycięzca. Został również dodany przepis, mówiący o możliwości grania atakiem z drugiej linii – dodaje zawodnik z Łodzi.

Wszystkich uczestników turnieju podzielono na cztery grupy. Z województwem łódzkim w grupie zagrali jeszcze przyjezdni ze świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego. – Każdy mecz jest poniekąd taki sam, tak samo trzeba podejść do każdego przeciwnika, na pewno nie należy lekceważyć nikogo. Było ciężko, ale daliśmy radę i zagraliśmy na wysokim poziomie. Wraz z biegiem czasu wszystkie elementy zaczęły wychodzić nam coraz lepiej, zdawaliśmy sobie sprawę z rangi zawodów i każdy dawał z siebie wszystko, tak by każdy element funkcjonował jak najlepiej. Posiadamy bardzo dużą siłę ataku, która rozkłada się na oba skrzydła – komentuje Domagała.

Najlepszą drużyną tegorocznego turnieju okazała się ekipa z łódzkiego, która w finale pokonała województwo opolskie 2:1. Dodatkowo wygrała ona też rywalizację podczas testów sprawnościowych. – Nigdy nie można być pewnym zwycięstwa, każdy mecz może pójść lepiej albo gorzej, tu wygrała psychika i początek spotkania. Pierwszy set był zdecydowanie nasz, każdy z elementów szedł po naszej myśli, w kolejnym secie nasza druga szóstka niestety nie podołała, ale w tie-breaku zagraliśmy na wysokim poziomie. W zwycięstwie pomogła nam ogromna motywacja i siła naszej drużyny.

Dwudziestu sześciu zawodników uczestniczących w turnieju dostało powołanie na KAMPY, czyli obóz, podczas którego zostanie przeprowadzona selekcja wstępna do młodzieżowych reprezentacji Polski, jak i do SMS-u w Spale. Jednym z wybranych jest młody przyjmujący z Łodzi, Damian Domagała. – Takie wyróżnienie daje ogromną satysfakcję. Cieszy mnie to, że jednak ktoś docenił naszą ciężką pracę, a przede wszystkim to motywuje do pracy na treningach. Mówiąc szczerze, nie myślałem o powołaniach, priorytetem dla mnie było osiągnięcie jak najlepszego wyniku drużynowego. Mój wyjazd na KAMPY był sprawą drugorzędną, myślałem o nim w kategoriach „jeśli się dostanę, będzie super, a jeśli nie, to wezmę się do ciężkiej pracy na treningach” – kończy zawodnik.