Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 M: Złoto dla Brazylii, Rosja na najniższym stopniu podium

MŚ U-23 M: Złoto dla Brazylii, Rosja na najniższym stopniu podium

Po bardzo zaciętym pięciosetowym boju Brazylijczycy pokonali Serbów i zostali mistrzami świata do lat 23. Brązowy medal przypadł Rosjanom, którzy w małym finale ograli Bułgarów. Z kolei tuż poza czołową czwórką uplasowali się Irańczycy.

Na kolejną wpadkę nie pozwolili sobie Argentyńczycy, którzy ostatecznie mistrzostwa świata zakończyli na siódmym miejscu. W ostatnim meczu bez większego problemu uporali się z Tunezyjczykami. Przedstawiciele Afryki jedynie w premierowej odsłonie próbowali dobrać się do skóry graczom z Ameryki Południowej. Jednak gdy ta sztuka im się nie udała, w dwóch kolejnych setach wyraźnie spuścili z tonu, przez co Argentyńczycy kontrolowali boiskowe wydarzenia i pewnie triumfowali 3:0. Obie drużyny popełniły porównywalną liczbę błędów, ale na siatce przewagę osiągnęli faworyci. Szczególnie widoczna była ona w ataku. Pierwsze skrzypce w zwycięskim zespole grał Ezequiel Palacios, który zgromadził 15 oczek. Dzielnie wspierali go Pablo Koukartsew i Agustin Ramonda. Z kolei wśród Tunezyjczyków najskuteczniejszy okazał się Omar Agrebi. Zdobył on 9 punktów.

Emocji zabrakło także w starciu o piątą pozycję, w którym Irańczycy nie oddali nawet seta Wenezuelczykom. Najbardziej wyrównana walka trwała w drugiej partii. Siatkarze z Ameryki Południowej mieli szansę, aby rozstrzygnąć ją na swoją korzyść, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowali gracze z Zatoki Perskiej. W dwóch pozostałych setach dominacja Irańczyków nie podlegała dyskusji. Głównym powodem porażki Wenezuelczyków była większa ilość błędów własnych oraz słabsza skuteczność w ataku. Jedynym elementem, w którym dorównali oni rywalom, był blok. Do sukcesu Irańczyków poprowadził Reza Ghara, który wywalczył 16 oczek. Natomiast po drugiej stronie siatki wyróżnił się Martin Pinerua, zdobywca 13 punktów.

Mnóstwo emocji było za to w pojedynku o brązowy medal, w którym Rosjanie mierzyli się z Bułgarami. Wystarczy wspomnieć, że trzy z czterech setów kończyły się po walce na przewagi. Pierwsza partia padła łupem Bułgarów, ale okazało się, że były to dla nich tylko miłe złego początki. Wprawdzie mogli oni wygrać nawet 3:0, ale w decydujących momentach dwóch kolejnych partii zabrakło im nieco zimnej głowy, przez co przegrywali 1:2. W czwartym secie nie zdołali się już pozbierać, a więc Sborna mogła świętować wywalczenie brązowego medalu. Bułgarzy popełnili zdecydowanie mniej błędów od rywali, lecz ich katem okazał się rosyjski blok, który aż 25 razy zatrzymywał ich ataki. Świetnie w tym elemencie spisał się przede wszystkim Bogdan Glivenko. Jednocześnie został on najlepszym graczem meczu, zdobywając łącznie 22 punkty. Po drugiej stronie siatki pierwszoplanowymi postaciami byli Jani Jeliażkow i Zlatan Jordanow, którzy łącznie zgromadzili 32 oczka, choć nie wystarczyło to na pokonanie przeciwników.

Aż pięciu setów potrzeba było, aby wyłonić mistrza świata. Już pierwsza odsłona, którą po walce na przewagi rozstrzygnęli na swoją korzyść gospodarze, zwiastowała ogromne emocje. W kolejnych partiach sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Mimo że gracze z Ameryki Południowej prowadzili już 2:1, to Europejczykom udało się doprowadzić do tie-breaka. W nim również rywalizacja toczyła się cios za cios, ale ostatnie słowo należało do Brazylijczyków. Co ciekawe, jedynym elementem, w którym okazali się oni lepsi od rywali, był blok, ale i tym razem potwierdziło się, że statystyki nie grają. Prym w zwycięskiej ekipie wiódł Rafael Araujo, który zgromadził na swoim koncie 23 oczka. O dwa punkty więcej zdobył w serbskich szeregach Aleksandar Atanasjiević.