Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 M: Finał brazylijsko-serbski

MŚ U-23 M: Finał brazylijsko-serbski

W meczach półfinałowych zabrakło emocji. Brazylijczycy bez straty seta ograli Rosjan, a w takim samym stosunku Serbowie pokonali Bułgarów. O piąte miejsce zagrają Irańczycy i Wenezuelczycy. Największym przegranym są Argentyńczycy.

O miejsca 5-8

Sporą sensację sprawili Wenezuelczycy, którzy w starciu o miejsca 5-8 wykazali wyższość nad Argentyńczykami. Faworyci jedynie w premierowej odsłonie byli w stanie dotrzymać kroku rywalom, choć i tak pękli w końcówce tej części meczu. Później na boisku niepodzielnie dzielili i rządzili Wenezuelczycy, którzy nie oddali przeciwnikom nawet seta. Najwyraźniej Argentyńczycy nie pozbierali się jeszcze po wczorajszej porażce z Bułgarami, która zamknęła im drogę do półfinału, a być może zabrakło im też motywacji do walki o niższe lokaty. Wenezuelczycy lepsi od przeciwników byli w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła. Popełnili zaledwie 14 błędów własnych, co również było jedną z przyczyn ich sukcesu. W ich szeregach tradycyjnie prym wiódł Martin Pinerua, który zgromadził 18 oczek. W przeciwnej drużynie żaden z zawodników nawet nie zbliżył się do bariery 10 punktów.

Bez niespodzianki obyło się za to w drugim meczu o miejsca 5-8, w którym Irańczycy pokonali Tunezyjczyków. Zdecydowaną przewagę gracze znad Zatoki Perskiej osiągnęli w premierowej odsłonie. Później przedstawiciele Afryki nawiązali bardziej wyrównaną walkę z przeciwnikami. Wprawdzie przegrywali już 0:2, ale stać było ich jeszcze na zwycięstwo w trzeciej partii. Mimo to czwarta odsłona ponownie należała do Irańczyków i to oni zagrają o piąte miejsce. Tunezyjczycy popełnili mniej błędów od rywali, ale słabsi od nich okazali się przede wszystkim w ataku i bloku. W tym drugim elemencie wyróżnił się Reza Ghara, który aż 7 razy zatrzymywał ataki zawodników z Afryki. Z kolei pierwsze skrzypce wśród zwycięzców grał Mojtaba Mirzajanpour, który zdobył 22 oczka. Po drugiej stronie siatki na słowa uznania zasłużył Mohamed Ben Abdallah. Zapisał on na swoim koncie 15 punktów.

Wenezuela – Argentyna 3:0
(21:18, 21:14, 21:14)

Iran – Tunezja 3:1
(21:13, 21:18, 18:21, 21:17)

Półfinały

W pierwszym półfinale Bułgarzy mierzyli się z Serbami. Najwyraźniej tych pierwszych zadowolił już sam awans do tej fazy turnieju, bowiem praktycznie nie podjęli dziś walki z rywalami. Jedynie w drugim secie starali się dotrzymać im kroku, ale i tak stać było ich jedynie na ugranie 18 oczek. W pozostałych odsłonach byli tylko tłem dla Serbów. Obie drużyny popełniły bardzo mało błędów własnych, ale na siatce prym wiedli Serbowie. Ich podstawowym atutem był blok, którym aż 18 razy zatrzymywali przeciwników. Niekwestionowanym królem siatki został Srećko Lisinac. Zawodnik ten wywalczył aż 10 punktów w tym elemencie i został najlepszym graczem spotkania. Dzielnie wspierali go Aleksandar Atanasijević i Filip Stojlović, natomiast wśród Bułgarów jedynie Jani Jeliażkow zbliżył się do granicy 10 oczek.

Również tylko trzy sety rozegrali Brazylijczycy i Rosjanie, ale to spotkanie było znacznie bardziej zacięte od pierwszego półfinału. Wprawdzie w pierwszej partii gospodarze kontrolowali boiskowe wydarzenia, ale w dwóch kolejnych odsłonach obie drużyny miały szansę na rozstrzygnięcie ich na swoją korzyść. Europejczycy jednak nie potrafili wykorzystać okazji i przełamać rywali, dlatego też po walce na przewagi dwa następne sety również padły łupem graczy z Ameryki Południowej i mogli oni cieszyć się z awansu do finału. Kluczem do sukcesu gospodarzy okazała się mniejsza liczba błędów własnych oraz świetna dyspozycja w bloku, w którym pierwsze skrzypce grał Matheus Cunda. W ataku skuteczniejsi byli Rosjanie, ale okazało się to zbyt mało, aby pokonać przeciwników. Najskuteczniejszym graczem zwycięskiej drużyny został Rafael Araujo, który zgromadził 12 punktów. Z kolei po drugiej stronie siatki po 10 oczek wywalczyli Iwan Komarow i Leonid Szadiłow.

Serbia – Bułgaria 3:0
(21:13, 21:18, 21:10)

Brazylia – Rosja 3:0
(21:16, 22:20, 25:23)

źródło: FIVB, inf. własna