Strona Główna > Aktualności > ORLEN Liga > ORLEN Liga: BKS Aluprof z kompletem punktów

ORLEN Liga: BKS Aluprof z kompletem punktów

Drugie zwycięstwo w sezonie 2013/2014 zanotowały siatkarki BKS-u Aluprofu Bielsko-Biała. Podopieczne Mirosława Zawieracza w czterech setach pokonały Pałac Bydgoszcz. Gospodynie okazały się lepsze jedynie w trzecim secie.

Pierwsza partia to teatr jednego aktora. Niestety – z punktu widzenia bydgoskich kibiców – to nie miejscowe od pierwszej akcji dzieliły i rządziły na parkiecie. Pojedynek znacznie lepiej otworzyły bialanki. Z prawego skrzydła nie do zatrzymania była Helena Horka. Z kolei po drugiej stronie siatki Jana Sawoczkina od pierwszego gwizdka sędziego usilnie starała się grać środkiem siatki. Przynosiło to więcej strat niż korzyści. Co prawda dwukrotnie zapunktowała w ataku Monika Naczk, ale rywalki miały wówczas już na swoim koncie dziesięć oczek. Kłopoty z rozegraniem nie były jedynym problemem Pałacu w inauguracyjnej odsłonie spotkania. Trudności miejscowym sprawiała także zagrywka gości. Szczególnie Julia Twardowska nie była w stanie poradzić sobie z serwisem Danijeli Nikić czy Heike Beier. Ostatecznie bialanki rozgromiły rywalki w pierwszej partii, pozwalając im ugrać zaledwie czternaście punktów. Wynik dla gości byłby jeszcze bardziej okazały, gdyby nie ich przestój w grze od stanu 19:7. Trudne, odrzucające od siatki zagrywki Sawoczkiny wykorzystała Agata Pura, która efektywnie atakowała w kontrze. Zbicia byłej reprezentantki Polski w dużej mierze przyczyniły się do faktu, iż bydgoszczanki przekroczyły granicę dziesięciu zdobytych oczek. W pierwszej odsłonie meczu miejscowe punktowały niemal wyłącznie w ataku. Znacznie lepiej proporcje rozkładały się wśród przeciwniczek. Siatkarki BKS-u zdobyły nawet mniej punktów w ataku od rywalek, ale znacznie lepiej prezentowały się w zagrywce, bloku i popełniały zdecydowanie mniej błędów własnych.

W drugiej partii gra zespołów zmieniła się jednak o 180 stopni. Teraz to bydgoszczanki do skutecznych ataków dokładały efektywne akcje w bloku czy zagrywce. Z kolei bialanki zatraciły swoją pewność i popełniały proste błędy. Wysoką dyspozycję z końcówki poprzedniej partii utrzymała Pura. Jej kolejne zbicia siały popłoch po drugiej stronie siatki. „Sielanka” w drużynie Pałacu trwała do stanu 22:16. Wówczas gospodynie ogarnęła trudna do wytłumaczenia niemoc. Przyjmujące nie były w stanie odebrać zagrywki Danijeli Nikić. Jedna, druga, trzecia piłka wędrowała w kontrze do Beier. Niemka, która w środkowym fragmencie seta miała problemy ze skutecznością, odzyskała rezon i raz za razem kończyła kolejne ataki. Doszło do sytuacji, iż srebrna medalistka europejskiego czempionatu zdobyła sześć punktów z rzędu. Całkowite roztrwonienie przewagi „zasiało” strach w drużynie Pałacu. Wykorzystał to BKS, który po sześciu udanych atakach Beier dołożył punktowy blok na Katarzynie Połeć. Seta zakończyły same przeciwniczki, a konkretniej Pura, zbijając w siatkę.

Po dłuższej, dziesięciominutowej przerwie trener Gąsior zdecydował się na jedną roszadę w podstawowym zestawieniu swojej drużyny. Na prawym skrzydle miejsce Tamary Kaliszuk zajęła Zuzanna Pieczka. Natomiast wśród bialanek na parkiecie pozostała Natalia Strózik, która w połowie drugiej partii udanie zastąpiła Monikę Czypiruk-Solarewicz. Młoda przyjmująca również w trzecim secie odważnie i co ważniejsze – skutecznie atakowała z lewego skrzydła. Rozgrywająca Marta Szymańska miała także możliwość posyłania piłek do Beier i Horki. Co prawda reprezentantka Niemiec w trzeciej odsłonie meczu złapała lekką zadyszkę, ale za to Czeszka popełniała mało błędów. W połowie seta przyjezdne uzyskały trzypunktową przewagę (13:10). Rafał Gąsior uznał, iż jest to odpowiedni moment na porozmawianie ze swoimi podopiecznymi i poprosił o czas. Po powrocie na parkiet jego podopieczne odrobiły straty, jednakże nadal bydgoszczankom brakowało większej siły rażenia na prawym skrzydle. Pieczka, podobnie jak Kaliszuk, miała problemy ze sforsowaniem bloku przeciwniczek. W wyrównanej końcówce to jednak nie prawe skrzydło zadecydowało o wyniku. Błąd rozegrania Szymańskiej i efektywny atak Pury pozwoliły zespołowi Pałacu przynajmniej do czterech setów przedłużyć rywalizację w piątkowy wieczór.

To było jednak wszystko, na co tego dnia pozwoliły rywalkom bialanki. Bydgoscy kibice mogli mieć złudzenia na odwrócenie losów rywalizacji przez ich ulubienice do pierwszej przerwy technicznej. Wówczas bydgoszczanki prowadziły z przeciwniczkami równorzędną walkę, a mówiąc prościej – bardziej toczyły batalię z samym sobą. Gdyby nie proste błędy siatkarki Pałacu w pierwszym fragmencie czwartej partii, mogłyby wypracować sobie kilkupunktowe prowadzenie. Z koła ratunkowego skrzętnie skorzystały jednak podopieczne Mirosława Zawieracza. Znów wiatr w żagle złapała Beier. Udane ataki niemieckiej przyjmującej pozwoliły drużynie gości zbudować pięciopunktową przewagę (14:9). Z kolei Sawoczkina nadal mało piłek kierowała na prawy atak, skupiając się głównie na lewym skrzydle i środku siatki. Bydgoszczankom brakowało jednak nie tylko punktów atakującej, ale także skutecznej gry w bloku. Jak należy grać w tym elemencie, pokazywały przeciwniczki, które efektywnie grały zarówno blokiem punktowym, jak i wyblokiem. To właśnie lepsza dyspozycja bialanek na siatce przesądziła o końcowym triumfie przyjezdnych. Kropkę nad i postawiła atakiem z piłki przechodzącej Małgorzata Lis.

MVP: Heike Beier

Pałac Bydgoszcz – BKS Aluprof Bielsko-Biała 1:3
(14:25, 22:25, 25:23, 17:25)

Pałac Bydgoszcz: Połeć (11), Twardowska (12), Sawoczkina (2), Naczk (8), Pura (16), Kaliszuk (6), Wysocka (libero) oraz Pieczka (4), Korabiec, Janicka i Biedziak
BKS Aluprof Bielsko-Biała: Nikić (6), Horka (15), Lis (11), Czypiruk-Solarewicz (1), Szymańska (3), Beier (27), Wojtowicz (libero) oraz Strózik (4), Wilk (1), Pelc i Trojan