Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > ŁKSG Inwemer Łódź ponownie mistrzem Polski niesłyszących

ŁKSG Inwemer Łódź ponownie mistrzem Polski niesłyszących

Rok temu, w turnieju rozgrywanym w Łodzi, wygrał Warmig Olsztyn. Tym razem łodzianie wywieźli trofeum z Olsztyna. Po roku przerwy mistrzostwo Polski niesłyszących wróciło do Łodzi. Trzecie miejsce dla Spartana Lublin, czwarte dla Odry Racibórz.

Zwycięzcy turniejów eliminacyjnych spotkali się w Olsztynie, by walczyć o tytuł mistrza Polski siatkarzy niesłyszących. Ponownie po najważniejsze trofeum przyjechali zawodnicy Odry Racibórz, Spartana Lublin, Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych Inwemer oraz gospodarze i jednocześnie aktualni mistrzowie Polski – Warmig Olsztyn.

W pierwszym meczu turnieju zmierzyły się drużyny Warmigu i Spartana. Lublin, wzmocniony byłym zawodnikiem Niedźwiadka Przemyśl – Sławomirem Szałygą – nie poradził sobie z doskonale poukładanym zespołem gospodarzy. Siatkarze z Olsztyna kontrolowali przebieg meczu, wygrywając pierwszy set do 21, a następny do 23. Misterny plan trenera Mateusza Chyla runął w trzecim secie. Jak to w siatkówce bywa, trzecia partia mogła odwrócić losy spotkania. Lider drużyny Spartana, Grzegorz Łuszczewski, wreszcie pokazał swoje umiejętności. Lublin wygrał seta 25:11. Czwarta partia była pokazem ciekawej, wyrównanej walki. Zimny prysznic podziałał na olsztynian mobilizująco. Zawodnicy Spartana za wszelką cenę chcieli doprowadzić do decydującego seta i niewiele brakowało, by im się to udało. Siatkarze Warmigu w końcówce partii konsekwentnie realizowali wytyczne trenera i wygrali do 23, a cały mecz 3:1.

W drugim meczu turnieju spotkały się zespoły ŁKSG Inwemer i Odry Racibórz. Łodzianie cieszyli się z wyniku losowania, w pierwszym meczu trafili na, jak się później okazało, najsłabszą drużynę z finałowej czwórki. Siatkarze Odry nie chcieli jednak łatwo oddać meczu. W nerwowym, w wykonaniu łodzian, początku raciborzanie wyczuli szansę na zwycięstwo. Zapowiadało się emocjonujące spotkanie. – Już od kilku turniejów bardzo ciężko wchodzimy do gry. Potrzebujemy czasu, żeby zacząć grać swoją siatkówkę. W poprzednich mistrzostwach dużo nas to kosztowało. Nie zdążyliśmy się rozpędzić i zajęliśmy trzecie miejsce – powiedział trener łódzkiego zespołu. Faktycznie, dwa pierwsze sety zakończyły się wynikiem 25:23 na korzyść ŁKSG Inwemer, ale kosztowały łodzian sporo wysiłku. W trzeciej partii walka trwała do stanu 9:9. To był przełomowy moment meczu. Siatkarze z Łodzi wygrali seta do 16 i cały mecz 3:0.

W kolejnych spotkaniach emocji dostarczały tylko pojedyncze sety. Olsztyn pokonał Racibórz 3:0. Jedynie w trzeciej partii Odra miała szansę „urwać” mistrzom Polski seta. Po emocjonującej końcówce gospodarze wygrali 25:23. W meczu zespołów z Łodzi i Lublina wyrównana walka toczyła się jedynie w pierwszym secie, którego łodzianie wygrali do 23, a cały mecz 3:0. Spotkanie Odry Racibórz ze Spartanem Lublin było jednocześnie małym finałem. W walce o brązowe medale lepsi okazali się siatkarze Lublina, wygrywając 3:0 (25:12, 25:14, 25:15).

Ostatni mecz turnieju, o tytuł mistrza Polski, to spotkanie Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych i Warmigu Olsztyn i jak nakazuje tradycja rozgrywek siatkarzy niesłyszących, było ono wisienką na torcie. Starcia tych drużyn już od kilku lat są najbardziej emocjonującymi w kolejnych turniejach. I tym razem emocji nie brakowało. Pierwszy set zaczął się od mocnego uderzenia łodzian. Zawodnicy ŁKSG Inwemer wypracowali sobie sześciopunktową przewagę, którą utrzymali do końca seta. Siatkarze z Olsztyna dość szybko otrząsnęli się z porażki i w drugim secie pokazali, że nie zamierzają oddać mistrzowskiego tytułu. Walka trwała o każdy punkt zarówno na boisku, jak i przy ławkach zespołów. Widać było, jak bardzo trenerzy zaangażowani są w grę zespołów.

Sędziowie wykazali się jednak dużą cierpliwością i nie wpłynęli na wynik karami zwłaszcza dla trenera łodzian. W końcówce seta więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy z Łodzi i zwyciężyli do 23. Trzeci set od początku był równie zacięty jak poprzedni. Tym razem walka trwała do połowy partii. W drugiej części seta łodzianie zagrali koncertowo w ataku i wygrali do 19.

Zespół Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych Inwemer odzyskał tytuł mistrza Polski siatkarzy niesłyszących, przechodząc turniej eliminacyjny i finałowy bez straty seta. Wystąpił w składzie: Wojciech Ludziejewski, Wiesław Samsel, Piotr Maciejewski, Dawid Puszczyński, Tomasz Szarowolec, Rafał Abramiec, Tomasz Miśkiewicz, Andrzej Wiśniewski, Jakub Miśkiewicz, Konrad Wiśniewski, Artur Langos, Marcin Pieńkowski – trener zespołu.