Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ K: Pewne zwycięstwa Vakifbanku Stambuł i Volero Zurych

KMŚ K: Pewne zwycięstwa Vakifbanku Stambuł i Volero Zurych

W drugim dniu klubowych mistrzostw świata Vakifbank Stambuł rozbił Iowa Ice 3:0. W grupie A gospodynie turnieju, Volero Zurych, po zaciętym meczu wygrały  z chińską ekipą Guangdong Evergrand i zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie.

Zaledwie jednej godziny potrzebowały siatkarki znad Bosforu, aby odnieść zwycięstwo nad ekipą z Ameryki Północnej, Iowa Ice. Najlepiej punktującą w drużynie ze Stambułu była kapitan Gözde Kirdar Sonsirma, która zdobyła 11 punktów. Z kolei z dziesięcioma punktami Andrea Justine Landi została najlepiej punktującą zawodniczką w ekipie Iowa. Vakifbank bardzo dobrze zagrał w bloku i w tym elemencie zdobył dziesięć „oczek”.

W pierwszym secie Gözde zdobyła siedem punktów i to dzięki jej dobrej grze podopieczne Guidettiego prowadziły 10:8, po czym uwidoczniała się dosyć spora przewaga i Vakifbank wygrał pierwszą odsłonę spotkania w stosunku 25:16. Na początku drugiego seta podopieczne trenerki Janelle Hester prowadziły 5:3, jak się później okazało, było to wszystko, na co stać było ekipę z Ameryki Północnej. Drużyna znad Bosforu prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:7, a na drugiej 16:9. Przewaga Vakfibanku nie podlegała żadnej dyskusji, zespół Iowy nie mógł przebić się przez szczelny blok swoich rywalek i przegrał wysoko drugą odsłonę spotkania w stosunku 12:25. W trzeciej i ostatniej partii spotkania trener Guidetti desygnował do gry Polen Uslupehlivan w miejsce Jovany Brakocević oraz Jelenę Nikolić w miejsce Caroliny Costagrande. Zmienniczki w pełni wykorzystały swoją szansę i skutecznie punktowały. Ostatecznie Vakifbank odniósł zwycięstwo 3:0 i o pierwsze miejsce w grupie zagra z brazylijską drużyną Unilever Volei.

Po meczu niezwykle zadowolony był szkoleniowiec Giovanni Guidetti: – Dzisiaj dobrze zagraliśmy i odnieśliśmy zasłużone zwycięstwo, cieszę sięz faktu, że zmienniczki dobrze zastąpiły zawodniczki z podstawowego składu. Jest to o tyle ważne, ponieważ mamy rozegrać cztery mecze w cztery dni. Jutrzejszy mecz z Unilever Volei będzie ważnym testem dla naszego zespołu. Unilever Volei ma wysokie siatkarki i dobre środkowe – szczególnie musimy na to zwrócić uwagę. W podobnym tonie wypowiedziała się kapitan tureckiej ekipy, Gözde Kirdar Sonsirma: – Zagraliśmy dzisiaj dobrze, wykorzystaliśmy naszą grę indywidualną. Mecz przeciwko Unilever Volei będzie bardzo trudny dla nas. Rywal ma dobre zawodniczki, jak na przykład Pavan, Gabi lub Fofão, które mają duże doświadczenie. Myślę, że to my jesteśmy faworytem tego spotkania.

Pomimo porażki i zakończenia udziału w wypowiedziach trenerki Janelle Hester można było wyczuć, że porażka była dobrą lekcją na przyszłość: – To był bardzo trudny mecz dla nas, my wiedzieliśmy, że musimy wzmocnić naszą obronę. Na treningu pracowaliśmy nad naszym blokiem. Dzisiaj zagraliśmy lepiej niż wczoraj. Przeciwko takiej drużynie jak Vakifbank nie można popełniać zbyt wiele błędów. Jestem bardzo zadowolona, że mój zespół zagrał przeciwko tak dobrej drużynie. Kapitan Iowa Ice Megan Schipper stwierdziła: – Było fajnie zagrać na takim turnieju, to jest coś fantastycznego zmierzyć się z takim zespołem światowej klasy, jak Vakifbank Stambuł. Drużyna turecka to bardzo mocna ekipa, popełniliśmy mniej błędów niż w dniu wczorajszym. Pomimo tej porażki uważam, że stać nas na jeszcze lepszą grę.

Vakifbank Stambuł – Iowa Ice 3:0

(25:16, 25:12, 25:17)

Vakifbank: Kirdar (11 pkt), Brakocević (5), Toksoy (7), Fuerst (8), Aydemir (4), Costagrande (6), Karadayi (libero) oraz Akman (3), Nikolic (5), Akin, Uslupehlivan (5) i Pasaoglu (1)
Iowa: Jenson (4 pkt), Landi (10), Manns, Brimmage (4), Schipper (6), Abrahamson (6) Mahoney (libero) oraz Bys (1) i Jensen (libero)

Najwięcej punktów w drużynie gospodyń zdobyła Carcaces Kenia – 26, a w chińskiej ekipie najlepiej punktującą była Ting Zhu, która zdobyła 23 „oczka”. Gospodynie były skuteczniejsze w bloku oraz skuteczniej zagrywały, co w znaczny sposób przyczyniło się do ich wygranej. W pierwszym secie miejscowa ekipa kontrolowała przebieg od samego początku. Na drugiej przerwie technicznej prowadziła 16:14,  po atakach Carcaces było 18:14. Chińska drużyna zniwelowała przewagę Volero do dwóch „oczek” (17:19), po czym Volero po raz kolejny odskoczyło na 4 punkty (24:20) i wydawało się, że set zakończy się zwycięstwem gospodyń. Zryw Evergrande okazał się zbyt późny i ekipa ze Szwajcarii ostatecznie wygrała premierową odsłonę w stosunku 26:24.

Chinki w drugim secie wciąż nie mogły nawiązać wyrównanej gry ze swoimi rywalkami, a liczne zmiany w ich składzie na niewiele się zdały (m.in. Juliann Faucette zastąpiła Megan Hodge). Gospodynie były w natarciu i skutecznie zdobywały punkty w ataku, w którym wyróżniały się Natasa Osmokrović i Carcaces Kenia. Ostatecznie ekipa z Zurychu wygrała 25:21 i w całym meczu prowadziła 2:0. Niemająca nic do stracenia drużyna azjatycka poprawiła swoją grę w obronie, co przyniosło efekt w postaci prowadzenia 24:21. Od tego momentu do końca seta trwała zacięta walka o wygraną, miejscowa drużyna wyrównała na 24:24, lecz zwycięstwo przypadło Evergrande po dziewiątej piłce setowej (31:29), po ataku Ting Zhu. Jak się później okazało, podopieczne Jana de Brandta szybko powróciły do swojego stylu gry i na efekty tego nie trzeba było długo czekać. Po 28 minutach gry rozstrzygnęły seta oraz cały mecz na swoją korzyść i zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie A.

Volero Zurych – Guangdong Evergrande 3:1
(26:24, 25:21, 29:31, 25:21)

Volero: Guerra De Souza (4 pkt.), Carcaces (28), Rychliuk (10), Golubović (12), Osmokrović (21), Onyejekwe (9), Sano (libero) oraz Unternaehrer (2), Granvorka i Gogic
Guangdong: Zhu Ting (25 pkt.), Shen Jingsi, Yang Junjing (12), Hodge Megan (9), Xu Yunli (8), Hui Ruoqi (9) Zhang Xian (libero) oraz Faucette Juliann (2), Guiggi Martina (4) i Wang Nan

źródło: fivb.org, inf. własna