Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Rzeszowianie pokonali Jastrzębski Węgiel z Lotmanem na libero

Rzeszowianie pokonali Jastrzębski Węgiel z Lotmanem na libero

Drugi sparing pomiędzy Resovią Rzeszów a Jastrzębskim Węglem, rozgrywany w ramach Benefisu Tomasza Wójtowicza, zakończył się zwycięstwem mistrzów Polski 3:1. Na libero zaprezentował się Paul Lotman, zastępujący kontuzjowanego Ignaczaka.

Spotkanie atakiem ze środka otworzył nowy nabytek brązowych medalistów mistrzostw Polski – Alen Pajenk, jednak już chwilę później rzeszowianie, dzięki punktowemu blokowi na Łasko oraz atakowi Łukasza Perłowskiego, wyszli na nieznaczne prowadzenie (3:1). Przewaga wypracowana w początkowej fazie seta utrzymywała się już do końca. Podopieczni Lorenzo Bernardiego byli blisko wyrównania po błędach przeciwników (10:9 i 16:15). Przy stanie 18:16 świetną obroną zza krzeseł sztabu szkoleniowego popisał się znany z takich akcji Michał Kubiak. W końcówce trener Kowal dokonał podwójnej zmiany, zastępując Drzyzgę Tichackiem, zaś Konarskiego Schöpsem. Seta zakończył atakiem z drugiej linii młody Michał Filip, który do seniorskiego zespołu Resovii dołączył ze względu na nieobecność Achrema i Penczewa.

Pierwsze minuty kolejnej odsłony to bardzo wyrównana gra obu zespołów. Nad blokiem atakował Michał Łasko, a Schöps, Nowakowski i Veres zablokowali Kubiaka (6:6), który już w następnej akcji naprawił swój błąd, skutecznie omijając rzeszowską ścianę. Przy stanie 14:13 atakiem z prawego skrzydła popisał się Peter Veres. Do wyrównania doszło po nieporozumieniu na siatce w szeregach jastrzębian (16:16). W końcówce seta swoją świetną dyspozycję zaprezentował kapitan pomarańczowych, którego nie sposób było zatrzymać w ofensywie. To właśnie on, obijając potrójny blok mistrzów Polski, dał swojemu zespołowi piłkę setową. Kropkę nad i postawił Perłowski, psując atak ze środka.

W trzeciej odsłonie Paul Lotman przesunięty został na pozycję przyjmującego, zaś funkcję libero przejął Filip. Partię decydowanie lepiej rozpoczęli siatkarze Bernardiego, napędzeni wysoką wygraną w poprzedniej partii. Kubiak efektownie zaatakował z drugiej linii (4:0). Już w następnej akcji zastąpił go Thomas Jamroc – przyjmujący reprezentacji Polski nabawił się bowiem niegroźnej kontuzji lewej ręki. Dobrze na środku prezentował się Simon Van de Voorde (5:1), Łasko nadal utrzymywał wysoką skuteczność ataku (9:4). Rzeszowianie zaczęli odrabiać straty, kiedy na zagrywce pojawił się Dawid Konarski. Atakujący „pasiaków” posłał dwa asy serwisowe (9:12 i 10:12), zmuszając Lorenzo Bernardiego do poproszenia o czas. Lubelscy kibice byli świadkami najdłuższej akcji meczu, kiedy świetną obroną spod band reklamowych popisał się Filip, zaś Konarski skutecznie zaatakował z prawego. W końcówce o czas poprosił Andrzej Kowal. Siatkarze ze Śląska nie wykorzystali dwóch piłek setowych, a dzięki skończonej przez Konarskiego przechodzącej (po 24), oraz blokowi na Łasko i Jamrocu, to rzeszowianie cieszyli się ze zwycięstwa 26:24.

Niesieni tak dobrze rozegraną końcówką poprzedniej partii resoviacy wypracowali sobie wysoką przewagę już na otwarcie czwartego seta. Zagrywką ponownie punktował Konarski, bardzo dobrze prezentujący się na przestrzeni całego spotkania, na środku dwukrotnie meldował się w ataku Nowakowski, zatrzymując także wraz z Drzyzgą i Lotmanem Michała Malinowskiego (8:2). Przy stanie 11:3 o czas poprosił trener Bernardi. Dzięki skutecznemu atakowi młodszego z prawoskrzydłowych jastrzębian oraz pojedynczemu blokowi Dimy Filippova na Veresie, straty udało się nieznacznie odrobić (15:7), jednak dominacja rzeszowian utrzymywała się do końca spotkania, które ostatecznie zakończył asem serwisowym Łukasz Perłowski (25:18).

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 1:3
(22:25, 25:20, 24:26, 18:25)

Jastrzębski Węgiel: Łasko, Gierczyński, Pajenk, Masny, Van de Voorde, Kubiak, Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak, Kwolek, Malinowski, Jarmoc i Filippov
Resovia: Konarski, Nowakowski, Filip, Drzyzga, Perłowski, Veres, Lotman (libero) oraz Grzyb, Tichacek i Schöps