Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. MŚ K: Węgry, Izrael i Szwajcaria w następnej rundzie

Kwal. MŚ K: Węgry, Izrael i Szwajcaria w następnej rundzie

Po ostatnim dniu rozgrywanej w izraelskiej Ra'ananie II rundzie kwalifikacji wiemy już, które zespoły kobiece powalczą dalej o prawo do gry w przyszłorocznych mistrzostwach świata. Są to Węgry, które wygrały cały turniej oraz Izrael i Szwajcaria.

Nie udało się Czarnogórkom odnieść pierwszego zwycięstwa w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata, chociaż po raz kolejny były blisko tego wyczynu, bo prowadziły w meczu 2:1 w setach. W tie-breaku podopieczne Vladimira Rackovicia miały początkowo przewagę (5:3), ale dały się dogonić rywalkom, które wkrótce same wyszły na prowadzenie 10:7. Siatkarki z Bałkanów zdołały jeszcze odrobić straty, ale w nerwowej końcówce o dwie piłki lepsze okazały się Łotyszki. W rezultacie Czarnogórki zakończyły rywalizację na ostatnim miejscu, a ich rywalki oczko wyżej, mając na koncie tylko jedną wygraną.

Łotwa – Czarnogóra 3:2
(27:25, 23:25, 22:25, 25:20, 18:16)

Łotwa: Ragozina (1), Jursone (21), Malasevska (8), Auzina (14), Caica (7), Sorokina (18), Lece (libero) oraz Brinke i Pastare (1)
Czarnogóra: Bokan (24), Otasević (11), Milivojević (4), Perunicić (13), Rosić (4), Vujadinović, Raicević (libero) oraz Perović (12) i Dukić (libero)

Szwajcaria pomimo porażki z Grecją na zakończenie turnieju w Ra’ananie zakończyła rywalizację na trzecim miejscu w grupie i tym samym awansowała do kolejnego etapu kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw świata. Przewaga Greczynek uwidoczniła się w dzisiejszym spotkaniu przede wszystkim w bloku (19 punktów w tym elemencie przy zaledwie 9 Szwajcarek) oraz zagrywce (12 asów do 7 rywalek). Sam mecz, może za wyjątkiem drugiego, najbardziej zaciętego seta, porywającym widowiskiem nie był. W pozostałych partiach bowiem wyraźnie dominowała jedna z drużyn, odskakując na 5-6 punktów w okolicach pierwszej przerwy technicznej i utrzymując tę przewagę do końca seta. Siatkarki z południa Europy turniej zakończyły na czwartym miejscu i marzenia o występie w światowym czempionacie muszą odłożyć na później.

Grecja – Szwajcaria 3:1
(25:16, 25:21, 20:25, 25:19)

Grecja: Papafotiou (5), Kiosi (15), Lamprousi (10), Merteki (12), Kosma (15), Giota (3), Lamprinidou (10) oraz Artakianou (libero), Dioti, Chantava i Christodoulou
Szwajcaria: Marbach (1), Schauss (7), Stocker (10), Wigger (3), Granvorka (11), Unternahrer (16), Dalliard (libero) oraz Kuenzler (9), Steinemann (3), Bannwart (1), Kühner (1) i Zaugg

Wygrana Węgier na zakończenie turnieju kwalifikacyjnego w Ra’ananie spowodowała, że to Węgierki zajęły pierwsze miejsce w grupie, chociaż ze względu na fakt, że była to wygrana w tie-breaku, o końcowej kolejności decydowały… małe punkty. Izraelki mogą mieć sobie za złe, że prowadząc 2:0 w meczu, nie potrafiły postawić kropki nad i oraz wygrać spotkania w trzech setach. W trzeciej i w czwartej partii gospodynie miały początkowo przewagę, ale potem pozwalały się dogonić rywalkom i o losie spotkania musiał decydować tie-break. Porażka i tak nie zmienia sytuacji podopiecznych Arie Selingera, gdyż zajęły drugie miejsce w grupie, co wystarczyło do awansu do dalszej rundy kwalifikacji.

Węgry – Izrael 3:2
(23:25, 24:26, 25:18, 25:20, 15:12)

Węgry: Sandor (30), Talas (2), Pallag (17), Szeles (5), Dobi (12), Csengeri (14), Kötel D. (libero) oraz Szakmary (4), Vacsi, Szombathelyi i Kötel Z. (3)
Izrael: Velikiy (18), Gluck (2), Zur (14), Ponte (2), Rodriguez (4), Artmenko (15), Shebotarov (libero) oraz Likachenkova (3), Peham (1) i Kolnogorov (1)

źródło: cev.lu, inf. własna