Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga brazylijska K: Na starcie liderem Unilever Rio de Janeiro

Liga brazylijska K: Na starcie liderem Unilever Rio de Janeiro

Z 1. kolejki brazylijskiej Superligi kobiet rozegrano do tej pory pięć pojedynków, a pozostałe dwa odbędą się w późniejszych terminach. Pierwszym liderem ekstraklasy w Kraju Kawy został Unilever, który wygrał 3:0 z Uniarą/AFAV.

W swoim pierwszym meczu w nowym sezonie wicemistrzynie Brazylii, siatkarki Molico/Nestlé Osasco, mierzyły się we własnej hali z Maranhão Vôlei/Cemar. Już premierowe akcje pokazały, że w tym pojedynku to siatkarki Luizomara de Moury będą rozdawać karty. Na pierwszej przerwie technicznej siatkarki z Osasco prowadziły 7:3, a później nawet 16:7. W końcówce błysk geniuszu zaprezentowała Sheilla Castro, która zakończyła partię mocnym zbiciem (21:11). W drugiej odsłonie z zawodniczek Chicão zeszło napięcie i przyjezdne utrzymywały remisowy rezultat do stanu 12:12. Znakomite ataki Gabi i Sheilli przerwały jednak tę sielankę i to Molico/Nestlé wygrał do 17. Lekko rozprężone wicemistrzynie Brazylii trzecią odsłonę rozpoczęły od wyniku 5:8, ale później z pomocą przyszła im skuteczna punktowa zagrywka. Ostatecznie gospodynie wygrały 21:16 i zgarnęły pierwsze 3 oczka w tym sezonie. – To był dobry mecz, choć miałyśmy w nim kilka wzlotów i upadków. Ważne, że zdołałyśmy się szybko dostosować do nowych zasad – gry do 21 punktów. Teraz czeka nas dalszy trening, by szybko wyeliminować błędy i grać lepiej w kolejnych meczach – podsumowała najlepsza zawodniczka tego spotkania, libero Camila Brait.

Molico/Nestlé Osasco – Maranhão Vôlei/Cemar 3:0
(21:11, 21:17, 21:16)

Molico: Sheilla Castro, Thaísa Menezes, Adenízia, Gabriella Souza, Fabíola, Ana Maria, Camila Brait (libero) oraz Talita i Lia
Cemar: Yael Castiglione, Liz, Dani Suco, Nikolle, Edneía, Adriani, Alice (libero) oraz Amanda Martins, Bel Afonso i Jéssica

Po pierwszej partii meczu pomiędzy Barueri São Paulo a Brasilia Vôlei wydawało się, że pojedynek obu ekip nie zakończy się w popularnej „godzinie z prysznicem”, a jeszcze szybciej. Gospodynie w premierowej odsłonie były wręcz nieomylne w ataku, którym łącznie zdobyły aż 10 punktów, a do tego dołożyły 3 oczka blokiem. W zespole ze stolicy Brazylii zawodziło wszystko – począwszy od przyjęcia, idąc do rozegrania, a na ataku kończąc. W rezultacie przyjezdne doznały sromotnej porażki – 8:21. Druga i trzecia odsłona były już lepsze w wykonaniu Brasilia Vôlei. Zawodniczki Sérgio Negrão pokazały, iż drzemie w nich duży potencjał, jednakże na tym etapie nie są jeszcze gotowe, by walczyć o zwycięstwo. 16:21 i 17:21 to wyniki, które były zdecydowanie korzystniejsze dla Brasilii Vôlei i pozwoliły im zmazać złe wrażenie z pierwszego seta, ale zarazem spowodowały, iż Dani Scott i jej koleżanki do domu wróciły bez zdobyczy punktowej. Gospodynie do wygranej poprowadziły Renata i Cibele, które zdobyły odpowiednio 16 i 14 oczek.

Barueri São Paulo – Brasilia Vôlei 3:0
(21:8, 21:16, 21:17)

Barueri: Renata (16), Cibele (14), Bruna (8), Fernanda Isis (5), Fernandinha (1), Jéssica (1), Thais (libero)
Brasilia: Dani Scott (7), Paula Pequeno (5), Elisangela (5), Viviane Goes (4), Érika Coimbra (4), Camila, Veré (libero) oraz Fernanda (libero), Patrola, Flavinha i Ju Maranhão

Jeszcze szybciej niż ekipa Barueri z rywalkami rozprawiły się aktualne mistrzynie Brazylii – Unilever Rio de Janeiro. Siatkarki prowadzone przez Bernardo Rezende w wyjazdowym meczu zmiotły z parkietu Uniarę/AFAV, oddając rywalkom zaledwie 29 oczek. W pierwszym secie gospodynie własnymi siłami zdobyły zaledwie… 3 punkty. W barwach Unileveru nie do zatrzymania w ataku była Kanadyjka Sarah Pavan, natomiast w bloku i zagrywce szalała Régis. W drugiej odsłonie zespół z Rio de Janeiro nieco spuścił z tonu, a Paula i jej partnerki wykorzystały tę sytuację, by nawiązać nieco bardziej wyrównaną walkę. Wygrać seta się nie udało, jednak wynik 16:21 wyglądał o niebo lepiej niż porażka 5:21. W ostatniej partii w szeregach Uniary powróciły jednak demony z seta numer 1 – fatalna skuteczność w ataku, słabe przyjęcie i brak recepty na zatrzymanie w ataku którejkolwiek z rywalek. Gospodynie w tej partii również przegrały bardzo wysoko, bo aż 8:21. – Jestem bardzo zadowolona, że udało się rozpocząć ten sezon od zwycięstwa. Pomogłam zespołowi w udanym debiucie w nowych rozgrywkach i to cieszy mnie najbardziej. W hali obecni byli moi przyjaciele i rodzina. Bez wątpienia to dało mi dużo pozytywnej energii i siły do walki na boisku – podsumowała Régis, która została uhonorowana statuetką dla najlepszej siatkarki meczu.

Uniara/AFAV – Unilever Rio de Janeiro 0:3
(5:21, 16:21, 8:21)

Uniara: Paula (6), Pully (2), Sol (1), Marcinha (1), Ana Paula, Angélica (1), Tica (libero) oraz Tome (4), Sylvia (2) i Dau (1)
Unilever: Régis (16), Carol (8), Juciely (8), Gabi (7), Pavan (5), Roberta (3), Fabi (libero)

São Bernardo Vôlei w swoim pierwszym meczu w nowych rozgrywkach dosyć szybko musiał uznać wyższość ekipy Vôlei Amil. Zespół z Campinas, obok Molico/Nestle i Unileveru, znajduje się w gronie pretendentów do złotego medalu Superligi i w spotkaniu z São Bernardo Vôlei w pełni to potwierdził. Pierwsze dwa sety to kompletna dominacja Walewskiej de Oliveiry i jej koleżanek, które zwyciężyły odpowiednio 25:12 i 25:9. Gospodynie w całym spotkaniu punktowały wyłącznie w ataku, a „rodzynką” okazał się punkt zdobyty blokiem. Zawodniczki Vôlei Amil grały dużo bardziej urozmaiconą siatkówkę, a przede wszystkim regularnie zdobywały punkty atakiem, blokiem i zagrywką. Dopiero w trzeciej partii kibice zgromadzeni w hali mogli podziwiać piękno siatkówki w całej jej okazałości. Na parkiecie rozgorzała ostra walka, z której zwycięsko na przewagi wyszła jednak Tandara i jej partnerki. Tym samym ekipa z Campinas zgarnęła pierwsze trzy punkty w sezonie 2013/2014. – Pierwsze dwa sety zagrałyśmy dobrze, a dopiero w trzeciej partii pojawiły się kłopoty. Zdołałyśmy jednak odrobić pięć punktów straty dzięki świetnej grze w obronie i bloku. Naszym celem w tym roku jest tytuł mistrzowski, bo właśnie po to drużyna została solidnie wzmocniona – podsumowała była reprezentantka Brazylii, a obecnie siatkarka Vôlei Amil, Walewska de Oliveira.

São Bernardo Vôlei – Vôlei Amil Campinas 0:3
(12:21, 9:21, 22:24)

São Bernardo: Jessica (9), Dani Vieira (7), Elis (6), Mari Helen (6), Giovanna (1), Kátia (1), Killara (libero) oraz Sabrina i Capovilla
Amil: Tandara (16), Natália Pereira (10), Walewska (9), Carol Gattaz (5), Ju Nogueira (4), Claudia (2), Michelle (libero) oraz Teny, Rosamaria, Gabi i Rosane

Dosyć niespodziewanej porażki w tie-breaku doznały siatkarki Sesi-SP São Paulo, które mierzyły się w wyjazdowym meczu z São Cristovão Saude/São Caetano. Obie ekipy grały w kratkę i dużymi falami, a sety wygrywały naprzemiennie. W tie-breaku 15:12 wygrały gospodynie, dla których już wywalczenie punktu w konfrontacji z Sesi-SP było wielkim osiągnięciem. Mecz obfitował w wiele spektakularnych zagrań nie tylko w ataku. Obie drużyny na przestrzeni pięciu setów zdobyły aż 34 oczka blokiem (20 po stronie gospodyń) oraz 9 punktów zagrywką (8:1 na korzyść São Cristovão). Najlepszą siatkarką meczu była bezsprzecznie Sabrina, która zeszła z parkietu z 18 punktami na koncie.

São Cristovão Saude/São Caetano – Sesi-SP São Paulo 3:2
(18:21, 21:12, 13:21, 21:15, 15:12)

São Cristovão: Sabrina (18), Roberta (16), Silvana (14), Thaisinha (13), Flavia (7), Diana, Nine (libero) oraz Carol (2) i Paula (1)
Sesi-SP: Ju Costa (15), Priscila Daroit (14), Barbara (8), Fabiana (7), Dayse (2), Carol Albuquerque (1), Suelen (libero) oraz Ivna (7), Dani Lins (2), Bia (1) i Neneca

źródło: cbv.com.br, inf. własna