Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Kwal. MŚ: Jedynie Holendrzy bez porażki

Kwal. MŚ: Jedynie Holendrzy bez porażki

W odbywającym się w Holandii turnieju II rundy kwalifikacji do mistrzostw świata dwa zwycięstwa na swoim koncie mają jedynie gospodarze. Cztery zespoły wygrały jedno spotkanie. Z kolei bez triumfu pozostają siatkarze z Izraela.

Po wczorajszej wygranej, dziś Szwedzi próbowali pójść za ciosem, ale trafili na silniejszego rywala, którym byli Ukraińcy. Skandynawowie od początku spotkania zepchnięci zostali do defensywy. Jedynie w końcówce premierowej odsłony udało im się dogonić rywali, lecz nie potrafili przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. W drugim secie boiskowe wydarzenia całkowicie zdominowali podopieczni trenera Filippowa. Skandynawowie do gry wrócili jeszcze w trzeciej odsłonie, ale zabrakło im umiejętności, by urwać przeciwnikom choćby seta. Przewaga Ukraińców uwidoczniła się przede wszystkim w zagrywce, którą bezpośrednio zdobyli 8 punktów, oraz w bloku, którym 12 razy zatrzymywali rywali. W odniesieniu zwycięstwa nie przeszkodziły im nawet 23 błędy własne. Najskuteczniejszym zawodnikiem w ich szeregach okazał się zdobywca 24 oczek – Sergiej Tyutlin. Dla Szwedów 15 punktów wywalczył Marcus Nilsson.

Szwecja – Ukraina 0:3
(24:26, 15:25, 22:25)

Szwecja: Knutsson (4 pkt.), Wijk J. (4), Nilsson M. (15), Lushtak, Sundberg (4), Nilsson W. (3), Wijk A. (libero) oraz Gustavsson, Lindgren (1) i Pettersson (6)
Ukraina: Storożyłow (2 pkt.), Kapelus (6), Tyutlin (24), Teryomenko (6), Iereszenko (8), Rudnytsky (13), Fomin (libero) oraz Riabuka

Mecz z Rumunami od mocnego uderzenia rozpoczęli Izraelczycy, których łupem padła pierwsza partia. Później jednak inicjatywę na boisku przejęli podopieczni trenera Gavrila. Siatkarzy z Izraela stać było jeszcze na zryw w trzecim secie. W nim prowadzili nawet 16:12, ale przegrana końcówka wyraźnie podcięła im skrzydła. W czwartej odsłonie Rumuni postawili kropkę nad i, a dzięki temu zostali w grze o czołową trójkę. Wprawdzie zwycięska drużyna popełniła więcej błędów, ale lepsza skuteczność w ataku pozwoliła jej triumfować. Na uwagę zasługuje także aż 7 bloków Rumunów w czwartym secie. Do sukcesu poprowadził ich Julian Bala, który zgromadził na swoim koncie 23 oczka. W pokonanym zespole pierwsze skrzypce grał Guy Ben Gal. Zdobył on 20 punktów dla swojej ekipy. Jednak po dwóch porażkach Izraelczycy mają już minimalne szanse na włączenie się do walki o awans do kolejnej rundy kwalifikacji.

Rumunia – Izrael 3:1
(24:26, 25:18, 29:27, 25:20)

Izrael: Katzenelski (1 pkt.), Stein (9), Vinarsky (10), Ben Gal (20), Szafranowicz (20), Sokołow (8), Shwartz (libero) oraz Osokin i Gaft
Rumunia: Matei (18 pkt.), Bala (23), Bartha (1), Borota (8), Spinu (20), Laza (11), Gavril (libero) oraz Tebies, Moisa i Tofan

Wiele emocji było w spotkaniu Holendrów z Białorusinami. Przez pierwsze dwie odsłony trwała zażarta walka, ale w decydujących momentach brało górę doświadczenie gospodarzy. Dopiero w trzeciej odsłonie swoją niemoc w końcówkach przełamali podopieczni trenera Sidelnikowa. Jednak na niewiele się to zdało, bowiem w czwartej partii do głosu ponownie doszli gospodarze i nie pozwolili już rywalom na doprowadzenie chociażby do tie-breaka. Mimo że pomarańczowi popełnili aż 10 błędów więcej od przeciwników, to ich lepsza postawa w bloku, a przede wszystkim wyższa skuteczność w ataku poprowadziły ich do sukcesu. Prym w holenderskich szeregach wiódł Niels Klapwijk, który zapisał na swoim koncie 30 oczek. Po drugiej stronie siatki na słowa uznania zasłużył Siergiej Antanowicz. Zdobył on jednak tylko 16 punktów.

Holandia – Białoruś 3:1
(26:24, 25:23, 24:26, 25:20)

Holandia: Abdel-Aziz (5 pkt.), Maan (11), Rauwerdink (13), Klapwijk (30), Koelewijn (13), Bontje,  Jorna (libero) oraz Kooistra (8) i Freriks
Białoruś: Audoczanka (11 pkt.), Vensky (7), Radziuk (10), Akhrem (8), Marozau (9), Kurasz (1), Likarad (libero) oraz Antanowicz (16), Mikanowicz i Haramykin