Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Wystartowała zrewolucjonizowana II liga mężczyzn

Wystartowała zrewolucjonizowana II liga mężczyzn

Nowy system rozgrywek, więcej grup, a tym samym zespołów. W ten weekend rozgrywki zainaugurowała II liga M. W pierwszej kolejce w zdecydowanej większości triumfowali goście. Tylko cztery pojedynki na sześć grup rozstrzygnęli na swoją korzyść gospodarze.

Grupa 1

W grupie 1 rozegrano trzy mecze (przełożone zostało spotkanie LO MS Świnoujście z AZS-em UAM Poznań) i wszystkie zakończyły się zwycięstwami gości. Co ciekawe, przyjezdni, jak jeden mąż, wygrali swoje pojedynki 3:1. Powracający na szczebel centralny siatkarze Oriona Sulechów udanie rozpoczęli spotkanie z Morzem Bałtyk Szczecin, bo od zwycięstwa w premierowej partii – 25:19. Później nie było już tak dobrze. Trzy kolejne odsłony padły łupem gości i to szczecinianie cieszyli się z udanej inauguracji i trzech punktów. W innym pojedynku tej grupy kolejny beniaminek ligi – Wilki Wilczyn – uległ GTPS-owi Gorzów Wlkp. Podopieczni Radosława Maciejewicza przegrali tylko w trzeciej partii. W pozostałych byli już bezkonkurencyjni. – Poziom gry ciągle nie był zadowalający, ale przy naszych problemach jestem w stanie to zrozumieć, dlatego przede wszystkim cieszę się z kompletu punktów – stwierdził gorzowski szkoleniowiec. Falstart zaliczył także Orzeł Międzyrzecz, który pomimo spadku, ponownie rozpoczął zmagania w II lidze mężczyzn. Już pierwszy set nie napawał optymizmem kibiców Orła. Podopieczni Marka Karbowiaka zostali w nim bowiem zmiażdżeni przez rywali, przegrywając 13:25. W drugim gospodarze zdołali się jeszcze pozbierać, ale na nic więcej nie było ich stać w sobotnim pojedynku. Przegrane 19:25 i 16:25 przekreśliły szansę na zdobycie punktów.

Podobnie jak w grupie 1, wszystkie spotkania w grupie numer 2 rozstrzygnęli na swoją korzyść goście. Najciekawiej było w Nowej Soli, gdzie miejscowa Astra, beniaminek ligi, podejmowała AZS UZ Zielona Góra. Miejscowi w każdej z partii zaciekle walczyli z rywalami, dwukrotnie wychodząc na prowadzenie w meczu. Ostatecznie to jednak przyjezdni przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wygrywając 15:12 w decydującym secie. Problemów z pokonaniem rywali nie mieli za to zawodnicy Victorii Wałbrzych. Gospodarze z Oławy nie postawili się wyżej notowanym rywalom, przegrywając gładko 0:3. Udanie rozpoczęli również rozgrywki II ligi gracze Gwardii Wrocław oraz Sobieskiego Żagań. Zarówno jedni, jak i drudzy pokonali swych przeciwników w czterech setach, inkasując tym samym komplet punktów.

W części centralnej Polski odbyły się trzy pojedynki, gdyż SMS Spała rozegra swój mecz z MKS-em Kalisz w przyszłą środę. W historycznym meczu w Ostrowie Wielkopolskim na drugoligowym szczeblu, gospodarze ulegli ekipie AKS-u UŁ Łódź 0:3. Podopieczni Jana Kamińskiego w każdym z setów ugrali po 21 oczek, ale było to za mało, by liczyć na wygranie chociażby seta. W najciekawszym pojedynku kolejki Lechia Tomaszów Mazowiecki potrzebowała pięciu setów, by pokonać Bzurę Ozorków. Spotkanie nie układało się po myśli miejscowych, bowiem przegrywali oni już 1:2. W rezultacie zawodnicy Tomasza Migały zdołali wyrównać i wygrać w tie-breaku. – Był to mecz z kategorii „ciężkich”. Inauguracja w tak prestiżowych rozgrywkach niesie ryzyko dużego stresu, który w dniu wczorajszym nam towarzyszył. Po zdecydowanie wygranej pierwszej partii przyszedł trudny moment… Najbardziej cieszy mnie fakt, iż po okresie słabszej gry zespół potrafił się podnieść i w czwartej partii wyjść z opresji – mówił po meczu trener gospodarzy. Nieudanie sezon zainaugurował także team z Częstochowy. Exact System Norwid, bo o nim mowa, okazał się gorszy od Czarnych Rząśnia i przegrał 1:3. Poza trzecim setem, który częstochowianie wygrali do 25:21, warunki gry dyktowali goście.

W najliczniejszej, bo 10-zespołowej grupie, wygrywali tylko goście. Zdecydowane zwycięstwa odniosły drużyny z Hajnówki oraz Augustowa, które nie pozostawiły złudzeń swoim rywalom i wygrały 3:0. Nieco więcej musieli się namęczyć zawodnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, którzy triumfowali w spotkaniu z Wichrem Wilkasy 3:1. Pierwsze dwa sety przyjezdni wygrali gładko – do 18 i 20. Później trener Marcin Śliwa dał szansę zmiennikom. W rezultacie goście przegrali partię i szkoleniowiec musiał powrócić do wyjściowego ustawienia. – Niewiele dały zmiany. Musieliśmy rozegrać czwartego seta, w którym udowodniliśmy swoją wyższość nad przeciwnikiem – mówił Bartosz Jesień, grający drugi szkoleniowiec Huraganu. Identycznym rezultatem skończył się pojedynek derbowy pomiędzy warszawskimi zespołami. Ostatecznie UMKS MOS Wola Warszawa okazał się lepszy od Czołgu AZS UW. W ostatnim meczu Stoczniowiec Gdańsk uległ AZS-owi UWM II Olsztyn po tie-breaku.

Można powiedzieć, że w premierowej kolejce grupy 5 powiało nudą. Na cztery rozegrane mecze… cztery zakończyły się w trzech setach. Ciekawie zapowiadał się pojedynek TS-u Volley Rybnik z Czarnymi Katowice. Licznie zebrana publiczność miała okazję zobaczyć emocjonujący mecz, pełen świetnych wymian i zaciętości w grze obu zespołów. Ostatecznie to jednak rybniczanie wygrali i mogli cieszyć się z trzech punktów. W innym meczu UKS Strzelce Opolskie rozprawił się z Rafako Racibórz. Tylko drugi set przyniósł dużą dawkę emocji, a szczególnie jego końcówka. W rezultacie gospodarze wygrali 26:24, dobijając rywali w trzecim secie (25:18). Dwa ostatnie spotkania padły łupem gości. Warta Zawiercie wygrała z ekipą Winnera Czechowice-Dziedzice, a drugi zespół Jastrzębskiego Węgla uległ AZS-owi Politechnice Opolskiej.

Bez niespodzianek obyło się w 6 grupie. Beniaminek, który dokonał ciekawych ruchów transferowych, Hutnik Dobry Wynik Kraków, pokonał 3:0 STS Skarżysko-Kamienną. Najciekawiej bez wątpienia było w Andrychowie. Powracający do II ligi MKS podejmował jednego z faworytów – Karpaty Krosno. Mecz nie rozpoczął się jednak po myśli podopiecznych Krzysztofa Frączka. Krośnianie przegrywali już 1:2, ale zdołali doprowadzić do tie-breaka. W nim miejscowi mieli swoich rywali na tacy, bowiem wygrywali już 11:7. Goście odwrócili losy tego pojedynku, wygrali 15:12 i rozpoczęli ligę od wiktorii. – Mecz był nierówny, szarpany z obu stron. Mieliśmy sporo przestojów. Nasza gra tylko momentami wyglądała tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W trzecim secie mogliśmy przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść po efektownej gonitwie rywali, lecz niestety nie udało się wykorzystać tej szansy. Brakuje nam jeszcze zgrania i zrozumienia przy piłkach sytuacyjnych, ale jestem pewien, że z biegiem czasu się „dotrzemy” i nasza gra będzie stać na wysokim poziomie. Publiczność zgromadzona na trybunach na pewno zapamięta końcówkę tie-breaka, w której nasi rywale prowadzili już 11:7. Jednak to my wróciliśmy z dalekiej podróży i wygraliśmy tego seta oraz mecz. Mimo wszystko cieszymy się, że udało nam się wywieźć dwa punkty z trudnego, andrychowskiego terenu – podsumował spotkanie środkowy Karpat, Jakub Kalandyk. Nie zawiódł również inny faworyt. Błękitni Ropczyce nie mieli problemu, by uporać się na wyjeździe z Contimaxem Bochnią. – Kontrolowaliśmy każdy z trzech setów i zasłużenie wygraliśmy 3:0. Cieszymy się z bardzo udanej inauguracji ligi – podkreślił Paweł Rusin, przyjmujący ropczycan. Takim samym wynikiem zakończył się pojedynek TSV Sanok z Wisłokiem Strzyżów. Strzyżowianie pewnie uporali się z rywalem i po pierwszej kolejce prowadzą w tabeli dzięki najlepszemu stosunkowi małych punktów. – Wygraliśmy w trzech setach, ale był to mecz błędów z obu stron. Mieliśmy trochę problemów z przystosowaniem się do małej sanockiej hali. W trzecim secie złapaliśmy już właściwy rytm – skomentował rozgrywający Wisłoka, Jakub Zygmunt.