Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Rosjanie pierwszymi finalistami

ME: Rosjanie pierwszymi finalistami

Reprezentanci Rosji jako pierwsi awansowali do finału tegorocznych mistrzostw Europy. Podopieczni trenera Woronkowa w spotkaniu półfinałowym pokonali, choć nie bez problemów, reprezentację Serbii, która nie obroni więc tytułu mistrzowskiego z 2011 roku.

Już na początku spotkania przewaga uwidoczniła się po rosyjskiej stronie. Serbowie stawiali na ryzyko w polu serwisowym, ale nie przynosiło im ono korzyści, bowiem mylili się w tym elemencie. Z kolei błąd w przyjęciu Milosa Nikicia spowodował, że mistrzowie olimpijscy już na pierwszej przerwie technicznej osiągnęli znaczne prowadzenie (8:4). W kolejnych minutach po obu stronach siatki pojawił się skuteczny blok, jednak Serbowie wciąż mieli problemy ze skutecznością w ataku, a po potężnym zbiciu Dmitrija Muserskiego Sborna wygrywała już 15:10. Chwilę później asa serwisowego dołożył jeszcze Evgenij Sivożelez, a dzięki temu Rosjanie pewnie zmierzali do triumfu w premierowej odsłonie (18:12). W końcówce z dobrej strony pokazali się serbscy środkowi, ale błędy ich kolegów dały pewną wygraną podopiecznym trenera Woronkowa (25:19).

Pierwsze akcje drugiej odsłony również należały do Sbornej, ale udana kontra Nikicia spowodowała, że na świetlnej tablicy pojawił się remis, a w kolejnych minutach Serbowie walczyli cios za cios z rywalami (7:7). Jednak taka sytuacja nie trwała zbyt długo, bowiem z rosyjskim blokiem zupełnie nie potrafił poradzić sobie Aleksandar Atanasijević, a na dodatek asa serwisowego dołożył Nikołaj Apalikow, przez co szybko zwiększył się dystans punktowy dzielący oba zespoły (13:9). Wydawało się, że w kolejnych minutach Sborna kontroluje boiskowe wydarzenia, ale nieskuteczna gra Nikołaja Pawłowa i błąd w ataku Aleksieja Spiridonowa spowodowały, że Serbowie odrobili znaczną część strat (18:19). W końcówce dobrą zmianę dał Marko Ivović, a dobra zagrywka Atanasijevicia dała Serbom nadzieję na przechylenie tej części meczu na swoją korzyść (23:23). Na taki obrót spraw wyraźnie nieprzygotowani byli mistrzowie olimpijscy. Ostatecznie przegrali oni tego seta po błędzie Muserskiego (24:26).

Wygrana w drugiej partii wyraźnie podbudowała mistrzów Europy, którzy z większym animuszem przystąpili do trzeciej części meczu. Wprawdzie po udanej kontrze Spiridonowa przegrywali 5:7, ale już zbicie Ivovicia sprawiło, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (7:7). Jednak chwilę później Serbowie zaczęli mylić się w ataku, a przypomniał o sobie rosyjski blok, przez co faworyci wyszli na znaczne prowadzenie (13:9). W kolejnych akcjach podopieczni trenera Woronkowa kontrolowali boiskowe wydarzenia (16:10). Nikić na spółkę z Atanasjijeviciem próbowali ratować wynik po serbskiej stronie (17:19), ale błąd byłego atakującego bełchatowskiej Skry sprawił, że blisko sukcesu w tej części spotkania byli zwycięzcy tegorocznej Ligi Światowej (21:17). Ale w końcówce wśród Rosjan pojawiło się sporo niepewności, a odważna gra ich rywali przyniosła efekt. Dwa zbicia Atanasijevicia doprowadziły do remisu (22:22). Jednak tym razem ostatnie słowo należało do Sbornej, która w dużej mierze dzięki Siwożelezowi wygrała tego seta 25:23.

Od początku czwartego seta Sborna poprawiła skuteczność w ataku na skrzydłach, a to od razu przełożyło się na wynik, bowiem na pierwszej przerwie technicznej odskoczyła przeciwnikom na trzy oczka (8:5). Chwilę później dołożyła do tego dobrą postawę w bloku, a dzięki temu powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami (10:5). Z każdą kolejną akcją Serbowie mieli coraz większe problemy ze skutecznością w ataku, a gra Rosjan wyraźnie się nakręcała (14:8). W tej fazie seta nie do zatrzymania był Pawłow, a gdy punktową zagrywkę dołożył Muserski, stało się niemal pewne, że obrońców mistrzowskiego tytułu zabraknie w finale (20:11). Ostatecznie ta partia padła łupem mistrzów olimpijskich 25:15.

Serbia – Rosja 1:3
(19:25, 26:24, 23:25, 15:25)

Serbia: Jovović (2 pkt.), Kovacević (3), Nikić (13), Lisinac (8), Podrascanin (7), Atanasijević (13), Rosić (libero) oraz Ivović (7), Petrić (3) i Starović
Rosja: Grankin (2 pkt.), Pawłow (19), Muserski (17), Apalikow (10), Spiridonow (12), Sivożelez (14), Werbow (libero) oraz Makarow i Michajłow