Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Akademicy z Olsztyna ponownie lepsi od Transferu Bydgoszcz

Akademicy z Olsztyna ponownie lepsi od Transferu Bydgoszcz

Bydgoszczanom nie udał się rewanż na zespole AZS Olsztyn. Po piątkowej porażce 1:3, w sobotę znów musieli uznać wyższość rywali. Tym razem ulegli 2:3, mimo wygranych dwóch pierwszych setów. Trenerzy zaskoczyli wszystkich w ostatniej partii.

Zawodnicy Mariana Kardasa rozpoczęli mecz z wysokiego C, szybko wychodząc na prowadzenie 5:3. Dobrze serwowali i skutecznie atakowali, a regularne przyjęcie pozwalało Maikelowi Salasowi na prowadzenie kombinacyjnej gry. Dzięki dobrej zagrywce Bartosza Janeczka i atakom Marcina Walińskiego bydgoszczanie mieli już nawet pięć punktów w zapasie (12:7). Przed drugą przerwą techniczną olsztynianie zmniejszyli jednak straty i długo nie pozwalali rywalom odskoczyć. Trzy oczka przewagi i piłkę setową dał bydgoszczanom dopiero blok na Grzegorzu Szymańskim. Akademicy jeszcze walczyli, ale ostatnie słowo należało do Walińskiego. W drugim secie po olsztyńskiej stronie siatki pojawili się Piotr Łuka i Piotr Łukasik, którzy zastąpili – odpowiednio – Pablo Bengoleę i Szymańskiego. Nie był to jednak pozytywny zastrzyk energii dla drużyny Krzysztofa Stelmacha, który ponownie już na początku seta pozwolił bydgoszczanom odskoczyć na kilka punktów. Z czterech oczek przewagi na pierwszej przerwie technicznej szybko zrobiło się siedem (12:5). Akademicy popełniali błędy i dużo słabiej niż w piątek spisywali się w obronie. Skuteczni na siatce byli za to siatkarze znad Brdy. W końcówce seta, gdy w zespole Transferu Bydgoszcz pojawili się Jan Nowakowski, Łukasz Wiese i Piotr Sieńko, olsztynianie zmniejszyli straty nawet do dwóch punktów (21:23), ale potem dwa oczka z rzędu padły łupem bydgoszczan.

W trzecim secie Marian Kardas kontynuował roszady w składzie, na przyjęciu wystawiając Wiese i Yassera Portuondo, a na ataku Walińskiego. W pierwszej połowie tej partii wyglądało na to, że nie były to udane zmiany, bo kilka punktów z przodu byli zawodnicy Indykpolu. Po trzech zatrzymanych blokiem atakach Piotra Łuki na prowadzenie wyszli jednak bydgoszczanie (14:13). Gra się wyrównała, ale była bardzo szarpana, być może ze względu na duże rotacje w składach obu zespołów. Ostatecznie końcówka należała do AZS-u, który wygrał tego seta do 20. Czwarta partia przyniosła kontynuację dobrej gry olsztynian z ostatnich akcji poprzedniej odsłony. Transfer było stać tylko na jeden duży zryw, gdy przy stanie 8:4 dla podopiecznych Krzysztofa Stelmacha bydgoszczanie doprowadzili do remisu. Stało się to przy zagrywce Yassera Portuondo, który w tym secie grał jako atakujący. Potem inicjatywa zdecydowanie należała do akademików. Dobrze spisywał się Rafał Buszek, a do tego wyraźnie rozegrał się Piotr Łukasik. Po stronie Transferu mnożyły się za to błędy i niedokładności, zwłaszcza na rozegraniu. Seta zakończył autowy serwis Wiese.

W tie-breaku najbardziej zaskoczyła nie gra, a trenerskie decyzje. Marian Kardas zdecydował, że na pozycji atakującego grać będzie nominalny środkowy Tomasz Wieczorek, a Krzysztof Stelmach zamienił pozycjami Łukasika i Buszka. Ten ostatni rozpoczął zresztą decydującą partię od dwóch udanych ataków. Zespół z Bydgoszczy szybko wprawdzie wyrównał, ale przy zagrywce Piotr Haina znów na prowadzenie wysunęli się olsztynianie. Przewagi nie oddali do końca seta, pewnie wygrywając 15:8. Po zakończeniu pojedynku indywidualne wyróżnienia od burmistrza Lidzbarka otrzymali Marcin Waliński i Rafał Buszek. Sobotni mecz stał na wyraźnie niższym poziomie niż spotkanie piątkowe, prawdopodobnie ze względu na liczne roszady w składach obu drużyn, w tym te związane ze zmianami pozycji zawodników.

Indykpol AZS Olsztyn – Transfer Bydgoszcz 3:2
(23:25, 21:25, 25:20, 25:18, 15:8)

Indykpol AZS: Bengolea, Buszek, Szymański, Sobala, Pająk, Hain, Żurek (libero) oraz Łukasik i Łuka
Transfer: Portuondo, Jurkiewicz, Salas, Waliński, Janeczek, Wieczorek, Bonisławski (libero) oraz Wiese, Nowakowski i Sieńko