Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Niemcy w ćwierćfinale, Rosjanie wygrali po raz drugi

ME, gr. D: Niemcy w ćwierćfinale, Rosjanie wygrali po raz drugi

Reprezentacja Niemiec pokazuje w fazie grupowej mistrzostw Europy świetną formę. Na zakończenie pierwszego etapu rozgrywek podopieczni Vitala Heynena pokonali Czechów 3:0. W drugim meczu grupy D Rosjanie pokonali 3:1 Bułgarów.

Siatkarze reprezentacji Niemiec wygrali swój trzeci mecz na mistrzostwach Europy i z ośmioma punktami na koncie zajęli pierwsze miejsce w grupie D. Czesi, dla których była to trzecia porażka, żegnają się już z turniejem, a zerowy dorobek punktowy i zaledwie jeden wygrany set z pewnością nie są szczytem możliwości tej drużyny. Niemcy rozpoczęli to spotkanie bardzo dobrze i już na pierwszej przerwie technicznej prowadzili czterema punktami. Po powrocie na boisko Czesi stracili kolejne trzy punkty i już nie zdołali się w tym secie podnieść. Niemcy kontrolowali przebieg gry i bezlitośnie wykorzystując błędy rywali, wygrali wysoko, 25:13, głównie dzięki silnej zagrywce. Nasi południowi sąsiedzi dość szybko otrząsnęli się z tej bolesnej porażki i w drugiej partii to oni pierwsi uzyskali prowadzenie (9:7). Udawało im się utrzymywać tę przewagę aż do stanu 18:18, trener Stewart Bernard wykorzystał obie przerwy, ale w końcówce jego zespół stracił koncentrację i ostatecznie przegrał 23:25.

W trzeciej partii Niemcy już od samego początku narzucili rywalom swój styl gry. Na pierwszej przerwie technicznej prowadzili trzema punktami, ale Czesi zdołali odrobić straty i doprowadzić do remisu 12:12. Wyrównana walka trwała jeszcze do stanu 17:17, potem jednak Niemcy odskoczyli i ostatecznie wygrali tego seta 25:20 i całe spotkanie 3:0, zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w grupie i grę w ćwierćfinale mistrzostw Europy. – Niemcy grali wyśmienicie w ten weekend i zasłużenie wygrali naszą grupę – mówił po spotkaniu trener Stewart Bernard.Kluczowym problemem mojego zespołu było przyjęcie. Popełniliśmy bardzo dużo błędów w tym elemencie gry – dodawał.

Jestem bardzo dumny z całego zespołu, że potrafił utrzymać koncentrację przez całe spotkanie. W drugim secie, który był w tym meczu kluczowy, walczyliśmy do końca i udało się wygrać – stwierdził kapitan reprezentacji Niemiec, Simon Tischer.

Niemcy – Czechy 3:0
(25:13, 25:23, 25:20)

Niemcy: Fromm (14 pkt.), Kaliberda (7), Bohme (10), Grozer (12), Kampa (5), Collin (4), Tille (libero) oraz Steuerwald, Broshog (3) i Hohne
Czechy: Holubec (4 pkt.), Hudecek (1), Baranek (7), Stokr (15), Siroky (6), Tichacek, Kopacek (libero) oraz Finger, Boula, Hysky (6) i Juracka (libero)

W ostatnim meczu grupy D Rosjanie pokonali 3:1 zespół Bułgarii, ostatecznie zajmując drugie miejsce w tabeli. Oba zespoły zagrają we wtorek w barażu o ćwierćfinał, stawką tego meczu było tylko rozstawienie przed kolejną rundą. Bułgarzy wyszli na to spotkanie w nieco odmiennym składzie – Todor Skrimow i Nikołaj Nikołow zostali zastąpieni przez Walentina Bratojewa i Teodora Todorowa. Rosjanie rozpoczęli w swoim najsilniejszym składzie i dość szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę (9:5). Mimo dobrej gry w bloku Bułgarów to ich rywale punktowali częściej, powiększając przewagę do ośmiu punktów (21:13). Ostatecznie Rosjanie wygrali do 19, ale Bułgarzy imponowali w końcowej części pierwszego seta grą w obronie. Druga partię siatkarze z Bałkanów rozpoczęli od trzech punktów z rzędu, ale podopieczni Andrieja Woronkowa dość szybko odrobili straty. Dimitrij Muserskij raz po raz wbijał gwoździe w parkiet rywali, jednak to Bułgarzy osiągnęli przewagę w końcówce seta (20:17). Ostatecznie Bułgarzy wygrali tę partię 25:23 i wyrównali stan spotkania.

Początek kolejnego seta należał do Rosjan, którzy błyskawicznie osiągnęli pięciopunktową przewagę. Bułgarzy próbowali wprawdzie odrabiać straty, ale Sborna była nie do zatrzymania i rozbiła rywala wysoko, 25:14. Rosjanie szybko chcieli zakończyć spotkanie, jednak w czwartym secie znów trafili na opór rywali. Bułgarzy wiedząc, że set ten jest ostatnią szansą na pozostanie w grze, dość długo walczyli jak równy z równym. Dopiero w końcówce seta siatkarze Andrieja Woronkowa zyskali kilka punktów przewagi i ostatecznie wygrali 25:19, zajmując drugie miejsce w grupie D. – Zdemolowali nas zagrywką – przyznał po meczu kapitan reprezentacji Bułgarii, Todor Aleksjew.Popełnialiśmy zbyt wiele błędów w przyjęciu, walczyliśmy sami z sobą – dodał. – Myśląc o tym meczu całościowo, jestem zadowolony z wyniku – stwierdził trener Andriej Woronkow.Są jednak pewne elementy, z którymi mamy jeszcze kłopot i musimy je poprawić.

Bułgaria – Rosja 1:3
(19:25, 25:23, 14:25, 19:25)

Bułgaria: Bratojew G. (2), Bratojew W. (6), Josifow (3), Todorow (6), Aleksjew (13), Sokołow (20), Salparow (libero) oraz Goczew (3), Miluszew i Penczew (10)
Rosja: Apalikow (5), Grankin (2), Siwożelez (17), Pawłow (20), Spiridonow (7), Muserskij (21), Wierbow (libero) oraz Makarow, Ilynych (1), Michajłow (3) i Jermakow (libero)