Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Kenijki ponownie najlepsze w Afryce

Kenijki ponownie najlepsze w Afryce

Siatkarki Kenii okazały się najlepsze w mistrzostwach Afryki, które odbywały się w Nairobi. Gospodynie w całym turnieju nie poniosły żadnej porażki. Srebrne medale zdobyły Kamerunki, a na najniższym stopniu podium stanęły Tunezyjki.

W kenijskim Nairobi zakończyły się mistrzostwa Afryki kobiet. W turnieju wzięło udział zaledwie sześć drużyn. Dlatego też wszystkie zespoły znalazły się w jednej grupie, a turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Przed inauguracją zawodów na potwierdzenie dominacji w Afryce liczyły gospodynie, które broniły tytułu sprzed dwóch lat. Jednak do skóry dobrać chciały im się Algierki, które na poprzednich mistrzostwach zajęły drugie miejsce, a w tym sezonie zyskały cenne doświadczenie, biorąc udział w World Grand Prix.

Jesteśmy przekonani, że możemy powtórzyć sukcesy poprzedniego zespołu, który wywalczył złoto w mistrzostwach Afryki. Mamy dużo młodych zawodniczek, które są w stanie powalczyć o medal – mówił przed rozpoczęciem turnieju szkoleniowiec Algierii, Aimad Eddine Saidana. Nie mieliśmy długich przygotowań, ale nasza przewaga nad innymi zespołami związana jest z doświadczeniem i jednością – dodał z kolei trener gospodyń, David Lungaho.

W zawodach bezkonkurencyjne okazały się Kenijki, które w pięciu meczach nie oddały rywalkom nawet seta i jak najbardziej zasłużenie sięgnęły po kolejne mistrzostwo Afryki. Na drugim stopniu podium uplasowały się siatkarki z Kamerunu. Bez straty seta uporały się one z Algierią i Senegalem, natomiast po pięciosetowym boju wykazały wyższość nad Egiptem i Tunezją. Zdobycie srebrnego medalu było dla nich wyrównaniem najlepszego wyniku w historii tego turnieju. Wcześniej również na drugim stopniu podium stanęły w 1999 roku.

Trzecia lokata przypadła Tunezyjkom. Do wywalczenia brązowych medali wystarczyły im zwycięstwa nad Senegalem, Egiptem i Algierią. Z kolei ta ostatnia drużyna okazała się największym rozczarowaniem turnieju, bowiem w pięciu meczach poniosła pięć porażek i zmagania zakończyła na ostatnim (szóstym) miejscu.

Przypomnijmy, że mistrzostwa Afryki kobiet rozgrywane są od 1976 roku. Najbardziej utytułowanym zespołem na „czarnym lądzie" są Kenijki, które aż osiem razy stawały na najwyższym stopniu podium. Na swoim koncie mają także jeden srebrny krążek. Po trzy złote medale w mistrzostwach Afryki wywalczyły także Egipcjanki (po raz ostatni w 2003 roku) oraz Tunezyjki (ostatnio w 1999 roku).