Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. C: Słoweńcy i Finowie wygrywają na inaugurację

ME, gr. C: Słoweńcy i Finowie wygrywają na inaugurację

Reprezentanci Serbii dość niespodziewanie zaczęli turniej od porażki 1:3 ze Słoweńcami, chociaż po pierwszym secie wydawało się, że to oni mogą wygrać. Takim samym stosunkiem zakończył się mecz Finów z Holendrami, w którym triumfowali ci pierwsi.

Minimalnie lepiej spotkanie zaczęli Serbowie (4:2). Jednak chwilę później na nieznaczne prowadzenie wyszli Słoweńcy. Na drugiej przerwie technicznej wygrywali podopieczni Igora Kolakovicia. Oba zespoły popełniały dużo własnych błędów. Mniej w końcówce zrobili ich Serbowie, którzy mogli cieszyć się ze zwycięstwa 25:20. Słoweńcy rozpoczęli seta numer dwa od mocnego uderzenia (3:0), jednak już po chwili to Serbowie prowadzili 5:4. Gra się wyrównała, żadna z drużyn nie mogła wyjść na większą niż dwupunktową przewagę. Znakomicie na ataku spisywał się znany z występów w PGE Skrze Bełchatów Aleksandar Atanasijević. W końcówce punkty zdobywali Słoweńcy i to oni wygrali 25:23.

Kolejny set ponownie lepiej zaczęli Słoweńcy, którzy mocno serwowali, czym utrudnili rywalom przyjęcie. Ponadto Serbowie popełniali mnóstwo własnych błędów. W ataku w zespole słoweńskim niemal nie do zatrzymania był Mitja Gasparini, dzięki temu jego drużyna wygrała 25:22. Serbowie nie zamierzali się poddać, dzielnie walczyli, wyszli na prowadzenie 9:3. Jednak Słoweńcy opanowali nerwy i zaczęli odrabiać straty, doprowadzając do remisu po 17. Od tego momentu na parkiecie szaleli podopieczni Luki Slabe’a, którzy ostatecznie wygrali 25:19, a całe spotkanie 3:1. Kolejna sensacja stała się faktem, ponieważ Słoweńcy pokonali mistrzów Europy z 2011 roku.

Słowenia – Serbia 3:1
(20:25, 25:23, 25:22, 25:19)

Słowenia: Pajenk (12), Gasparini (17), Kamnik (6), Urnaut (15), Ropret, Cebulj (12), Plot (libero) oraz Flajs, Sket (2), Vincic (2), Pokersnik i Vidic
Serbia: Kovacević (17), Jovović, Nikić (5), Atanasijević (21), Podrascanin (6), Lisinac (6), Rosić (libero) oraz Petrić, Petković (1), Stanković (3) i Rasić (1)

Spotkanie lepiej zaczęło się dla Finów, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:3. Holendrzy zmniejszyli straty do 3 oczek (8:11), za sprawą świetnej dyspozycji Nielsa Klapwijka w ataku. Do tego cenne punkty w końcówce dodał Nimir Abdel-Aziz i siatkarze Oranje mogli cieszyć się ze zwycięstwa 25:23. Holendrzy kontynuowali swoją dobrą grę w kolejnej partii, ponownie szybko wyszli na prowadzenie. Jednak tym razem Finowie łatwo się nie poddali i odrobili straty (13:13), ale na drugiej przerwie technicznej ponownie przewagę mieli siatkarze Oranje (16:14). Suomi zaczęli mocno zagrywać, czym wybili przeciwnika z gry i odnieśli zwycięstwa 25:22.

Finowie dobrze rozpoczęli seta numer trzy, szybko wyszli na prowadzenie (8:4). Holendrzy nie odpuszczali, jednak proste błędy nie pozwoliły na dogonienie rywala. Dopiero w końcówce podopieczni Tuomasa Sammelvuo roztrwonili przewagę. Siatkarze Oranje mieli nawet piłkę setową, którą zmarnowali. Podobnego błędu nie popełnili Finowie, którzy wydarli zwycięstwo 27:25. Holendrzy nie załamali się, a wręcz przeciwnie – zaczęli czwartą partię od mocnego uderzenia. Jednak im dłużej trwał mecz, tym ich gra wyglądała coraz gorzej, co skrzętnie wykorzystali Finowie. Punkty zdobywali Mikko Esko i Antti Siltala, dzięki czemu Suomi wygrali 25:20 i całe spotkanie 3:1.

Finlandia – Holandia 3:1
(23:25, 25:22, 27:25, 25:20)

Finlandia: Esko (4), Siltala (8), Sivula (21), Kunnari (19), Shumov (9), Matti Oivanen (9), Kerminen (libero) oraz Tervaportti, Rajala i Mikko Oivanen (1)
Holandia: Abdel-Aziz (5), Maan (12), Rauwerdink (9), Kooistra (9), Klapwijk (23), Koelewijn (7), Jorna (libero) oraz Freriks (1) i Ter Horst