Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Przed ME: Mistrzowie olimpijscy lepsi od grupowych rywali Polaków

Przed ME: Mistrzowie olimpijscy lepsi od grupowych rywali Polaków

Mecze sparingowe z reprezentacją Rosji były ostatnimi sprawdzianami Słowaków przed startującymi w piątek mistrzostwami Starego Kontynentu. Podopieczni trenera Chrtianskiego dwukrotnie musieli uznać wyższość rywali.

Po spotkaniach z reprezentacjami Finlandii i Włoch, kolejnym rywalem sprawdzającym formę naszych południowych sąsiadów byli Rosjanie. Pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań testowych rozegrano w poniedziałek i było ono meczem zamkniętym, bez udziału publiczności. Praktycznie od początku meczu lepiej prezentowali się występujący w roli faworyta goście, którzy objęli prowadzenie 8:4. Efektywna gra na siatce kapitana reprezentacji Słowacji, a dokładniej punktowe bloki pozwoliły gospodarzom równie szybko wyrównać stan zmagań (10:10). Były to jednak dobre złego początki, wraz z rozwojem meczu Rosjanie czuli się coraz pewniej, co miało swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników, w decydującej fazie seta Rosjanie prowadzili już 19:13. Gospodarze podjęli jeszcze próby ratowania partii, jednak ten fragment meczu zakończył się wygraną podopiecznych trenera Woronkowa (25:17).

Podobnie jak odsłona premierowa rozpoczął się kolejny set, czteropunktowe prowadzenie Rosjan utrzymywało się do etapu pierwszej przerwy technicznej. Sytuację swojego zespołu poprawił skuteczną zagrywką Kmet’ (11:13). Efektywne kontrataki ponownie pozwoliły przyjezdnym odzyskać kontrolę nad przebiegiem zmagań (18:21). Nadzieje swojej drużynie przywrócił asem serwisowym Paták (20:22), jednak Rosjanie nie pozwolili już wyrwać sobie zwycięstwa, obejmując prowadzenie 2:0 w całym meczu. Z wysokiego „C” odsłonę trzecią także rozpoczęli przyjezdni, rezultat 6:2 wyraźnie pokazywał dystans dzielący obie ekipy. Podopieczni trenera Chrtianskiego zdołali co prawda zniwelować różnicę punktową (6:7), jednak kontakt punktowy nie utrzymał się zbyt długo. Kolejna faza seta to popis gry Rosjan i prowadzenie 16:9. Losów rywalizacji nie odwróciły nawet skuteczne ataki Milana Bencza, przyjezdni wygrali 25:19 i cały mecz 3:0.

Szkoleniowcy obu ekip umówili się jednak na rozegranie dodatkowej partii. W tej części meczu widoczne były rotacje w składzie. Po rosyjskiej stronie siatki zabrakło Muserskiego, Grankina i Siwożeleza. Była to najbardziej wyrównana partia, w końcówce partii toczyła się rywalizacja punkt za punkt (17:17). Skuteczne kontrataki gospodarzy w końcówce i dobry serwis Patáka pozwoliły Słowakom na odskoczenie rywalom na kilka oczek i było już 23:18. Ostatecznie dodatkowy set padł łupem reprezentantów Słowacji, którzy wygrali 25:20.

Słowacja – Rosja 0:3
(17:25, 22:25, 19:25)

Słowacja: Masný, Nemec, Paták, Kmeť, Chrtiansky ml., Kohút, Ondrušek (libero) oraz Zaťko, Bencz i Hupka
Rosja: Grankin, Pawłow, Siwożelez, Muserskij, Spiridonow, Aszczew, Werbow (libero) oraz Jermakow (libero), Żylin, Michajłow, Makarow i Ilinych

W drugim meczu gospodarzom nie pomogło nawet wsparcie blisko czterotysięcznej publiczności. Po blisko półtoragodzinnej rywalizacji nasi południowi sąsiedzi także we wtorkowe popołudnie musieli uznać wyższość mistrzów olimpijskich. Rosjanie już od pierwszych akcji meczu potwierdzali swoją przewagę nad rywalami. Efektywne zagrania w kontratakach, poprzedzone widowiskowymi obronami, pozwoliły gościom wypracować siedmiopunktowe prowadzenie (8:1). Systematyczne odrabianie strat przyniosło oczekiwane efekty i po kolejnych zagraniach Kmeta dystans zmniejszył się do dwóch oczek (8:6). Niesieni dopingiem publiczności Słowacy byli bliscy wyrównania stanu zmagań (13:14), jednak decydująca faza seta to ponownie popis gry Rosjan i zwycięstwo 25:20.

Początki drugiego seta zapowiadały wyrównaną rywalizację, po efektownym ataku Martina Nemca gospodarze prowadzili nawet 6:5, na pierwszej przerwie technicznej prowadzenie Słowaków także się utrzymało. Nadzieje sympatykom piątej ekipy ubiegłych mistrzostw Europy dały jeszcze punktowe zagrywki kapitana reprezentacji Słowacji (11:9). Jednak podobnie jak we wcześniejszych fragmentach meczu, w końcówce seta decydujące okazało się doświadczenie gości, którzy wygrali 25:17.

Trzecia partia nie była już tak wyrównaną, od początku do końca set toczył się pod dyktando przyjezdnych. Rosjanie prowadzili kolejno 8:3, 18:10, 20:16, a Słowacy nie mieli sportowych argumentów pozwalających odwrócić losy rywalizacji. Ostatecznie podopieczni trenera Woronkowa wygrali tę partię 25:20 i cały mecz 3:0. Powtórzyła się jednak historia z poniedziałku i w rozegranym dodatkowo czwartym secie znów triumfowali gospodarze – 25:21.

(20:25, 17:25, 20:25)

Słowacja: Masný, Kohút, Paták, M. Nemec, Kmeť, Chrtiansky ml., Ondrušek (libero) oraz Bencz, Zaťko, Hupka i Hruška
Rosja: Grankin, Muserskij, Spiridonow, Pawłow, Apalikow, Siwożelez, Jermakow (libero) oraz Werbow (libero), Makarow i Michajłow

źródło: inf. własna, svf.sk