Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Mistrzostwo Europy dla Rosjanek, Niemki nie dały rady

Mistrzostwo Europy dla Rosjanek, Niemki nie dały rady

To był pojedynek godny finału mistrzostw Europy. Siatkarki reprezentacji Rosji i Niemiec stoczyły emocjonującą walkę, prezentując siatkówkę na najwyższym światowym poziomie. Siła Rosjanek była ogromna i gospodynie musiały uznać ich wyższość.

Inauguracyjna partia finałowego pojedynku była popisem obu zespołów w polu zagrywki. Zarówno Rosjanki, jak i Niemki „nękały” rywalki trudnymi, odrzucającymi od siatki zagrywkami. Reprezentantki Sbornej nie były w stanie przyjąć serwisów między innymi Małgorzaty Kożuch, Heike Beier czy Kathleen Weiss. Z kolei w drużynie niemieckiej spustoszenie siały zagrywki Natalii Obmoczajewej. Przez fakt skutecznych serwisów oba zespoły zdobywały punkty seriami. Częściej na prowadzeniu były Rosjanki, ale wystarczyło kilka ich błędów w przyjęciu i ataku, by na tablicy świetlnej widniał wynik remisowy. Kluczowe dla losów seta okazały się dwie akcje przy stanie 22:22. Wówczas – po stronie rosyjskiej – ciężar zdobywania punktów na swoje barki wzięła Obmoczajewa. Atakująca Dynama Moskwa poradziła sobie z trudnymi wystawami na lewe skrzydło, wyprowadzając siebie i koleżanki na prowadzenie 24:22. Po czasie wziętym przez trenera Guidettiego jego podopieczne zdobyły punkt, ale w kolejnej akcji górą były już rywalki.

Drugi set miał zupełnie inny przebieg. W przeciwieństwie do poprzedniej partii od pierwszych akcji na parkiecie swoją dominację zaznaczyły Niemki. Nasze zachodnie sąsiadki korzystały z błędów rywalek i same dokładały skuteczne akcje, zwłaszcza w ataku. Na prawym skrzydle nie do zatrzymania była Małgorzata Kożuch, a na lewej flance gwoździe w parkiet wbijały Heike Beier i Maren Brinker. Rosjanki całkowicie zatraciły swój rytm gry i w środkowym fragmencie seta przegrywały sześcioma punktami (8:14). Taka przewaga nie pozwoliła jednak Niemkom dograć pewnie drugiej partii. Od stanu 13:19 siatkarki Sbornej zaczęły odrabiać straty, atakując skutecznie w kontrze. Końcówka seta to gra nerwów po obu stronach siatki. Więcej zimnej krwi zachowały jednak współgospodynie mistrzostw Europy, które po ataku ze środka Christiane Fürst cieszyły się z triumfu 25:23.

Dwie pierwsze odsłony pojedynku stały na wysokim poziomie nie tylko emocjonalnym, ale także – a może przede wszystkim – siatkarskim. Co prawda siatkarki obu zespołów popełniały błędy, ale na parkiecie więcej niż pomyłek można było dostrzec skutecznych ataków, bloków czy parad obronnych w wykonaniu libero obu drużyn. Jeśli patrzeć na suchy wynik, trzecia partia była najbardziej wyrównana w finałowym starciu niemiecko-rosyjskim. W przeciwieństwie do pierwszego i drugiego seta, tym razem żadna z reprezentacji nie była w stanie wypracować sobie zbyt wysokiego prowadzenia. Rosjanki dobrą grę z końcówki drugiej partii przeniosły na kolejną, a reprezentantki Niemiec nadal utrzymywały swój wysoki poziom, zwłaszcza w polu zagrywki. Rozgrywająca Kathleen Weiss, zdając sobie sprawę z siły rosyjskiego bloku, starała się posyłać szybkie, płaskie piłki. Dzięki temu kibice często mogli oglądać w akcji ataki z obiegnięcia w wykonaniu Christiane Fürst czy Coriny Ssuschke-Voigt. Z kolei po drugiej stronie siatki rozgrywająca sięgała po prostsze rozwiązania, kierując piłki do skrzydłowych. W pojedynku środek kontra skrzydła, lepsze okazały się ataki z prawej i lewej flanki boiska. Skuteczne zbicia Natalii Obmoczajewej i Natalii Koszelewej pozwoliły, w dużej mierze, Rosjankom wygrać 25:23. Set zakończył się po efektywnym bloku na nowej przyjmującej Impelu Wrocław, Maren Brinker.

Przewaga wzrostu w sobotnim starciu finałowym była zdecydowanie po stronie Rosjanek. Mistrzynie świata z 2006 i 2010 roku udokumentowały to w czwartej partii. Reprezentantkom Niemiec porażka w trzecim secie 23:25 „podcięła skrzydła”, co bezwzględnie wykorzystały przeciwniczki. Rosjanki zdobywały punkt za punktem w bloku, a każda kolejna nieudana akcja gasiła entuzjazm wśród gospodyń. Widząc kilkupunktową przewagę rywalek, Giovanni Guidetti zdecydował się na dość odważne roszady w składzie. Najskuteczniejsze zawodniczki zostały odesłane do kwadratu dla rezerwowych, a w ich miejsce pojawiły się młode, niedoświadczone siatkarki. Początkowo roszady przyniosły o tyle efekt, iż do niemieckiej drużyny wrócił entuzjazm. To nie wystarczyło jednak na pokonanie reprezentanci Sbornej, która w czwartym secie swoją siłą na siatce całkowicie stłamsiła przeciwniczki. Natalia Obmoczajewa atakiem w kontrze z prawego skrzydła zakończyła finałowy pojedynek. Rosjanki triumfowały w czwartym secie 25:14, a w całym starciu 3:1. Tym samym po dwunastu latach tytuł najlepszej żeńskiej drużyny Starego Kontynentu wraca do reprezentacji Rosji.

Niemcy – Rosja 1:3
(23:25, 25:23, 23:25, 14:25)

Niemcy: Weiss (2), Brinker (7), Ssuschke-Voigt (6), Furst (8), Beier (11), Kożuch (18), Durr (libero) oraz Hanke, Brandt, Geerties, Hippe (6) i Thomsen
Rosja: Pasjankowa (11), Obmoczajewa (28), Pankowa (4), Koszelewa (19), Morozowa (8), Szljachowaja (7), Krjuczkowa (libero) oraz Małowa (libero), Isajewa (2), Czaplina (3), Dianskaja i Majch

Po meczu finałowym przyznano również nagrody dla najlepszych siatkarek całego turnieju. Wyróżnienie otrzymał także trener brązowych medalistek europejskiego czempionatu, Gert Vande Broek.

Najlepsza atakująca: Jovana Brakocević (Serbia)
Najlepiej blokująca: Christiane Fürst (Niemcy)
Najlepiej zagrywająca: Margareta Kozuch (Niemcy)
Najlepsza przyjmująca: Suzana Cebić (Serbia)
Najlepsza libero: Valerie Courtois (Belgia)
Najlepsza rozgrywająca: Ekaterina Pankova (Rosja)
Najlepiej punktująca: Lisa van Hecke (Belgia)
Nagroda Fair Play: Gert Vande Broek (trener kadry Belgii)