Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Altera Donieck wygrała Volleyball Partner Cities Cup

Altera Donieck wygrała Volleyball Partner Cities Cup

W Katowicach zakończył się dwudniowy turniej Volleyball Partner Cities Cup. Triumfowali w nim siatkarze Altery Donieck, którzy wygrali wszystkie trzy spotkania, oddając rywalom tylko dwa sety. Polskie zespoły zajęły dwie kolejne pozycje.

Niespodzianki nie było w pierwszym pojedynku turnieju. 3:1 wygrała Akademia Talentów. Rozpoczęło się nie najlepiej. W pierwszym secie Polacy nie potrafili wykorzystać przewagi, jaką osiągnęli na początku i w efekcie przegrali 23:25. W kolejnych partiach nie dali rywalom większych szans i zwyciężyli kolejno 25:19, 25:18 i 25:22.

Akademia Talentów JW – VK Kosice Saca 3:1
(23:25, 25:19, 25:18, 25:22)

Drugie spotkanie turnieju pomiędzy ukraińską Alterą Donieck i gospodarzami imprezy – Czarnymi Katowice – również było niezwykle ciekawe. Pierwsza partia dostarczyła kibicom zgromadzonym na trybunach sporo emocji – rozpoczęła się od nieznacznego prowadzenia katowiczan, jednak na pierwszą przerwę techniczną to siatkarze z Doniecka schodzili z trzypunktowym prowadzeniem. W dalszej części seta goście powiększyli jeszcze przewagę do 5 punktów i gdy wydawało się, że łatwo wygrają, do roboty wzięli się siatkarze Czarnych. Ze stanu 13:18 doprowadzili najpierw do remisu 19:19, a następnie wyszli na prowadzenie 21:19. Trener Altery na słabszy fragment gry swojego zespołu zareagował zmianami, które przyniosły efekt w postaci zwycięstwa w pierwszej partii 25:23.

W drugim secie podrażnieni siatkarze Czarnych od początku starali się udowodnić, że przegrana końcówka poprzedniej partii była wypadkiem przy pracy. Szybko osiągnęli znaczącą przewagę (19:11) i dosyć łatwo rozstrzygnęli seta na swoją korzyść (25:19). Trzecia partia rozpoczęła się także od mocnego uderzenia Czarnych Katowice, którzy postanowili pójść za ciosem i wykorzystać okres słabszej gry rywali z Ukrainy. Osiągnęli ponownie kilkupunktową przewagę (4:0, 9:5), którą utrzymywali aż do stanu 20:16. Kibice oraz sami siatkarze z Katowic byli przekonani, że już nic złego w tym secie gospodarzom się nie stanie, jednak nagle gra miejscowych się załamała, co natychmiast wykorzystali siatkarze z Doniecka. Doprowadzili do wyrównania (20:20), by po chwili zdobyć pięć punktów, tracąc tylko jeden i goście mogli się cieszyć z drugiego wygranego seta. Z kolei zawodnicy katowiccy po tak przegranej partii pretensje mogli mieć tylko do siebie, bowiem zwycięstwo mieli na wyciągnięcie ręki, ale zabrakło konsekwencji i koncentracji w ich grze.

Czwarty i jak się okazało ostatni set był wyrównany tylko na początku, od stanu 13:10 dla gości drużyna Czarnych grała już bez wiary w końcowy sukces, a siatkarze Altery kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie. Ostatecznie zwyciężyli w czwartej partii 25:22, a w całym spotkaniu 3:1. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Ruslan Denschik (Altera Donieck).

Czarni Katowice – Altera Donieck 1:3
(23:25, 25:19, 21:25, 22:25)

Trzecie spotkanie turniejowe pomiędzy Alterą Donieck i Akademią Talentów Jastrzębski Węgiel było rywalizacją zespołów, które wygrały pierwsze mecze i było jasne, że zwycięzca tego pojedynku będzie głównym kandydatem do wygrania całego turnieju. Siatkarze z Doniecka nie mieli zbyt dużo czasu na odpoczynek, bo zaledwie pół godziny wcześniej drużyna z Ukrainy zakończyła swój mecz z Czarnymi Katowice. W zmęczeniu rywala młodzi zawodnicy z Jastrzębia upatrywali swojej szansy na łatwe jego pokonanie. Tymczasem od początku spotkania to właśnie siatkarze Altery nadawali ton wydarzeniom na parkiecie. Szybko osiągnęli przewagę kilku punktów i do końca seta kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie, zwyciężając 25:21.

Druga odsłona to prawdziwy siatkarski horror – sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a kibice zobaczyli pasjonujące, stojące na wysokim poziomie sportowym widowisko. Drużyny grały punkt za punkt, żaden z zespołów nie potrafił wyrobić sobie choćby dwupunktowej przewagi, a zawodnicy raz po raz popisywali się znakomitymi akcjami w obronie oraz skutecznymi atakami. W końcówce seta siatkarze Akademii prowadzili nawet 21:19, ale po chwili na tablicy wyników znów widniał rezultat remisowy (23:23). Pierwszą piłkę setową mieli zawodnicy z Doniecka, ale jastrzębianie obronili się. Ostatecznie w samej końcówce polski zespół okazał się precyzyjniejszy i skuteczniejszy, wygrywając na przewagi 27:25 i tym samym doprowadzając do remisu 1:1.

Trzecia partia to ponownie bardzo wyrównane, emocjonujące widowisko, które praktycznie do stanu 20:20 toczyło się punkt za punkt. Wtedy to jednak górę wzięło doświadczenie Ukraińców, którzy zdobyli trzy kolejne punkty i przewagę tę utrzymali już do końca seta. Czwarta odsłona rywalizacji Altera z Akademią Talentów toczyła się już wyraźnie pod dyktando gości z Doniecka, którzy znakomicie rozpoczęli tę partię, prowadząc nawet 7:1. Jastrzębianie próbowali walczyć (6:8), ale za każdym razem, gdy zbliżali się do rywala, ten znów „odjeżdżał” na bezpieczną odległość punktową. W efekcie młodzi zawodnicy Akademii nie byli już w stanie powalczyć w końcówce seta i ulegli rywalowi 18:25. Dzięki zwycięstwu w swoim drugim meczu siatkarze Altery Donieck zapewnili sobie prowadzenie w generalnej klasyfikacji turnieju i do końcowego sukcesu wystarczy im w jutrzejszym spotkaniu z drużyną z Koszyc (Słowacja) porażka 2:3.

Waldemar Wspaniały wręczył nagrodę (zegarek z limitowanej serii) najlepszemu zawodnikowi, którym został Ivan Belianskyi z drużyny z Doniecka.

Altera Donieck – Akademia Talentów JW 3:1
(25:21, 25:27, 25:22, 25:18)

W ostatnim pojedynku pierwszego dnia „Katowice 2013 – Volleyball Partner Cities Cup” zespół gospodarzy, Czarnych Katowice, podejmował VK Kosica-Saca. Poza pierwszym setem, w którym katowiczanie wygrali dopiero na przewagi do 24, mecz przebiegał pod dyktando zespołu Czarnych. Główny wpływ na to miała bogatsza i dłuższa ławka drużyny katowickiej. Goście ze Słowacji po pierwszej przegranej partii zupełnie opadli z sił, z kolei gospodarze dzięki znakomitym zmianom grali bardzo równo i skutecznie, powiększali swoją przewagę i ostatecznie wygrali drugiego seta do 20, a trzeciego do 14. Najlepszym zawodnikiem meczu uznano zawodnika Czarnych Katowice – Kornela Przystał.

Czarni Katowice – VK Kosice Saca 3:0
(26:24, 25:20, 25:14)

Drugiego dnia pierwsi na boisko wybiegli gracze Altery Donieck oraz VK Koszyce-Saca. Początek był fatalny dla słowackiej drużyny, która w pierwszym secie uzyskała tylko osiem punktów. Druga odsłona nie była już tak jednostronna. Siatkarze z Koszyc zaczęli nadążać za mocną i szybką grą Ukraińców. Licznie zgromadzeni kibice oglądali emocjonujące i wyrównane widowisko do stanu 18:16. Następnie ekipie z Koszyc zabrakło sił. Ukraińcy wygrali ostatecznie 25:18.

Początek trzeciego seta był wyrównany. Następnie inicjatywę przejęli zawodnicy z Doniecka. Potwierdzili oni supremację w katowickiej imprezie. Ukraińcy zdobyli główną nagrodę, jaką było szesnaście biletów na finał mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn 2014. Zostanie on rozegrany w katowickim Spodku.

Altera Donieck – VK Koszyce-Saca 3:0
(25:8, 25:18, 25:21)

Najlepszym zawodnikiem meczu został Iwan Nasorin (Altera Donieck).